فرهنگ مصادیق:صرفه جویی در انرژی

از پژوهشکده امر به معروف
نسخهٔ تاریخ ‏۲ دی ۱۳۹۵، ساعت ۱۴:۳۰ توسط Fayzi (نظرات | مشارکت‌ها) (اصلاح نویسه‌های عربی، اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو
صرفه جویی در انرژی

چگونه در مخارج خود صرفه جویی کنیم؟

اشاره:
شمار زیادی از مردم، صرفه جویی را با کم مصرف کردن اشتباه می‌گیرند و حال آنکه چنین نیست. صرفه جویی، راه و رسم مصرف بجاست. برای این کار، شیوه‌های گوناگونی هست که خیلی ساده و در عین حال بی دردسرند. ولی همین طریقه‌های آسان نیز ممکن است هزینه‌ها را به نحو چشمگیری بکاهند. شما با رعایت بیست و چهار راه حل ساده زیر می‌توانید کلاً در هزینه‌های خانوادگی صرفه جویی کنید:
۱ـ برفک درون یخچال و یخ زن (فریزر[۱]) خود را مدام تمیز کنید چرا که یک سانتی متر برفک داخل یخچال باعث می‌شود که مصرف برق به میزان دو درصد زیاد شود.
۲ـ برای استحمام، بیشتر از دوش استفاده کنید و بکوشید از وان[۲] کمتر بهره ببرید. موقعی که دارید تنتان را لیف و سرتان را شامپو[۳] می‌زنید، شیر آب را بی جهت باز نگذارید.
۳ـ چنانچه کسی در خانه نیست، آخر شب تلویزیون را به طور کلی خاموش کنید و نگذارید تلویزیون روی دگمه خودکار روشن بماند.
۴ـ مبل یا پرده ضخیمی را جلوی رادیاتور[۴] قرار ندهید چون این عمل باعث می‌گردد هوا به خوبی جریان نیافته و اتاق گرم نشود.
۵ـ کاربرد زودپز برای پختن غذا موجب صرفه جویی ۴۰ درصد از انرژی سوختی می‌شود. آیا باز هم به نظر شما ارزش سرمایه گذاری ندارد؟
۶ـ چنانچه خشمگین و یا ناراحتید، اصلاً عازم خرید نگردید چرا که امکان دارد چیزهایی بیهوده بخرید که بعدا پشیمان شوید.
۷ـ شیری که چکه می‌کند، ممکن است باعث هدر رفتن ۲ هزار لیتر در سال شود. پس در تعمیر شیرآلات کوتاهی نکنید.
۸ـ دسته گل حقیقتا بسیار روحنواز است، ولی بکوشید برای دوستان و آشنایان یک گلدان گیاه خانگی و یا گل خشک هدیه بدهید. آنان با دیدن چنین هدایای بادوام، یاد شما را در ذهنشان بیشتر زنده نگه می‌دارند.
۹ـ آب ۹۰ درجه سانتی گرادی به اندازه آب ۶۰ درجه، پوشاک را پاکیزه می‌کند. لکن همین کاهش ۳۰ درجه سبب می‌گردد که ۴۵ درصد از برق مصرفی شما صرفه جویی شود.
۱۰ـ موقع تهیه لباس دقت کنید پوشاکی که می‌خرید، به خشک شویی نیاز نداشته باشد. هنگام خرید لباس از فروشنده بخواهید تا اطلاعات ضروری را در باره نوع پارچه و طریقه شستشو و نگهداری آن در اختیارتان بگذارد.
۱۱ـ در زمستان درز پنجره‌ها و درها را با گذاشتن عایق بگیرید. درزهایی از این قبیل باعث نفوذ سرما و گرد و خاک می‌گردند. برای حفظ هر یک درجه دما، ۶ درصد در انرژی صرفه جویی می‌کنید.
۱۲ـ هیچ گاه یخچال و یا یخ زن (فریزر) را کنار گاز، شوفاژ، ماشین لباسشویی و ظرف شویی قرار ندهید و تا سر حد امکان دو وسیله یادشده را از دیوار جدا سازید. زدودن برفک درون یخچال و یخ زن (فریزر) و پاک کردن پشت آنها در بهتر شدن کارکرد دستگاه‌های مزبور مؤثر می‌باشد.
۱۳ـ مواد شوینده همچون مایع ظرفشویی و یا گرد (پودر) [۵] رخت شویی را در آب حل کنید. بدین ترتیب می‌توانید تا ۵۰ درصد در مصرف مواد مذکور صرفه جویی نمایید.
۱۴ـ موقع دوش گرفتن، آب سرد موجود در لوله‌ها را در ظرفی جمع آوری کنید، چون آب باقی مانده در لوله‌ها به مقدار زیادی کلر خود را از دست می‌دهند و آب مناسبی جهت آبیاری گیاهان خانگی به حساب می‌آید. چنانچه عادت دارید که موقع مسواک کردن دندانها، شیر آب را باز بگذارید، بدانید که سالانه تا ۷۳۰ لیتر آب را بیهوده از دست می‌دهید.
۱۵ـ برای تعویض هوای اتاق، لای پنجره را به مدت زیادی باز نگذارید. بلکه با گشودن کامل پنجره به مدت ۵ دقیقه نیز هوای اتاق را عوض می‌کنید و ضمنا بدین وسیله گرمای اتاق از بین نمی‌رود.
۱۶ـ اگر کاغذ کادو[۶] و نوار (روبان)[۷] کار کرده را اتو[۸] کنید، می‌توانید آنها را مجددا برای بستن هدیه مورد نظرتان به کار ببرید. به یاد بسپارید که کاغذهای روغنی را نمی‌شود اتو کرد، لیکن ممکن است آنها را دقیقا تا کرده و بار دیگر مورد استفاده قرار دهید.
۱۷ـ موقع شستن میوه، سبزی و یا ظرف و غیره، شیر آب را تا ته باز نگذارید. بهتر است آنها را قبلاً خیس کنید. کاربرد اسکاچ و مایع ظرفشویی باعث می‌شود تا بهتر تمیز شوند.
۱۸ـ انتهای لوله (تیوپ) [۹] کرِم[۱۰] و یامایع خاص محافظت پوست (لوسیون) [۱۱] خالی را ببرید. مطمئن باشید که داخلش هنوز قدری ماده هست که می‌توانید تا مدتی از آن استفاده کنید.
۱۹ـ کرمهای قدیمی ضد آفتاب را می‌شود به عنوان کرم روز به کار برد مخصوصا چنانچه اثر ضد آفتابی کرم کم باشد.
۲۰ـ خانمها به خاطر داشته باشند که ماده‌ای نظیر سرمه (ریمل) [۱۲] خشک شده خویش را بیرون نیندازند بلکه با نهادن آن در یک ظرف آب گرم می‌شود بار دیگر آماده مصرفش ساخت.
۲۱ـ شامپو و یا ماده شوینده بزرگ را در ظرفهای کوچکتری بریزید. چرا که احتمال دارد به علت سنگینی، مقدار بیشتری از آن به کار آید. به کارگیری ظرفهای کوچک، موجب صرفه جویی می‌گردد.
۲۲ـ چنانچه ناچار شوید که هنگام مسافرت چمدانها[۱۳] و ساکها[۱۴] را روی خودرو بنهید، آنها را به نحوی قرار دهید که کمتر جلوی جریان هوا را بگیرند و بدین وضع تا ده درصد در مصرف بنزین صرفه جویی می‌شود.
۲۳ـ برای خرید، کمتر از کارت[۱۵] اعتباری و چک استفاده کنید. زیرا با پرداخت پول نقد، بهتر متوجه مقدار دخل و خرج خویش می‌شوید.
۲۴ـ همواره بعد از پایان هر فصل، خرید کنید. مثلاً برای خرید چکمه[۱۶] و پوشاک زمستانی، پس از فصل زمستان اقدام نمایید. هرگز موقع اعیاد، اسباب بازی نخرید.

پانویس

 1. Freezer.
 2. وان: واژه برگرفته از روسی Tob
 3. شامپو: واژه برگرفته از انگلیسی shampoo.
 4. رادیاتور: کلمه مأخوذ از فرانسه Radiator
 5. پودر: کلمه مأخوذ از فرانسه Poweer
 6. کادو: واژه برگرفته از فرانسه Present
 7. روبان: واژه برگرفته از فرانسه Ribbon
 8. اتو: کلمه مأخوذ از روسی Iran
 9. تیوپ: واژه برگرفته از انگلیسی Tube
 10. کرِم: واژه برگرفته از فرانسه crean
 11. لوسیون: کلمه مأخوذ از فرانسه Lotion
 12. ریمل: کلمه مأخوذ از فرانسه Rimmel
 13. چمدان: واژه برگرفته از روسی Luggage
 14. ساک: واژه برگرفته از فرانسه Sack
 15. کارت: کلمه مأخوذ از فرانسه Cart.
 16. چکمه: کلمه مأخوذ از ترکی Boot
منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه - تاریخ برداشت :۹۵/۲/۱۲