۱۰ روش حرفه ای برای تشخیص دروغ

از پژوهشکده امر به معروف
پرش به: ناوبری، جستجو
۱۰ روش حرفه‌ای برای تشخیص دروغ

تشخیص ناپیوستگی

زمانی که می‌خواهید پی ببرید آیا طرف مقابلتان در حال دروغ گفتن است، به ناپیوستگیِ صحبتش توجه کنید.
Newberry چنین می‌گوید :
“زمانی که دختری را به جرم شلیک به دوستش مورد بازجویی قرار می‌دادم، در حال تعریف داستانی بود که در آن, او در حال دویدن بود که صدای گلوله را شنید و سپس ناگهان در بین صحبتش گفت “فرد شلیک کننده را هم ندیدم…” … من تا این را شنیدم ،تشخیص دادم در حال دروغ گفتن است که واقعا هم بود… چطور فردی صدای مهیب شلیک گلوله را بشنود و به آن واکنش نشان ندهد تا برگردد و ببیند؟ … در حین صحبتش محکم به میز کوبیدم، واکنش سریع او نگاه کردن به دستهایم بود، این واکنش مهر تایید را بر تشخصیم زد و فهمیدم او نه تنها صدای گلوله را شنیده بود بلکه برگشته و به منشاء آن صدا یعنی فرد شلیک کننده نیز نگاه کرده بود و او را دیده بود ”

سوالات غیر منتظره بپرسید

تنها ۴٪ از مردم دروغ گو زاده شده‌اند که چنان حرفه‌ای می‌توانند دروغ بگویند که کسی نتواند مچ آنها را بگیرد، اما دیگران زمانی که می‌خواهند دروغ بگویند، معمولا داستان خیالی شان را ناقص می‌سازند.
زمانی که شخص در حال تعریف داستانش است، زمانی که انتظار ندارد سوالی دور از انتظارش را بپرسید ،طوری که قبلا برای آن آماده نشده باشد.
برای مثال : اگر کارمندی در حال تعریف کردن درباره مهارت‌هایش است، با پرسیدن سوالی دور از انتظار مانند کتابی که برای افزایش مهارتش خوانده، یا منبعی که از آن یادگرفته می‌توانید به نوعی تشخصی دهید آیا برای سوال شما جوابی از قبل آماده داشت؟ که احتمالا فرد صادق است، اگر خیر به احتمال زیاد در حال دروغ گفتن است

در نقطه پایانی داستان ،دروغگو را تشخصی دهید

یکی از مهم‌ترین نشانه‌های تشخیص دروغ و بی صداقتی تغییرات در رفتار است. شما یک فرد دروغگو را زمانی می‌توانید به راحتی با این روش تشخیص دهید که شناخت نسبتا کم قبلی از فرد داشته باشید و بدانید طرف مقابل در کل فردی آرام است،اما زمان صحبت مضطرف می‌شود و یا طرف مقابل فردی با انرژی است اما هنگام صحبت کردن به شدت آرام و ریلکس به نظر می‌رسد.
این روش رفتار فرد را زیر نظر می‌گیرد، اگر فرد رفتاری غیر از رفتار معمول همیشگی اش نشان دهد، در واقع با خود واقعی اش در تضاد باشد ،به احتمال زیاد در حال دروغ گفتن است.

بدنبال حالات تقلبی بدن بگردید

اکثر مردم نمی‌توانند به خوبی یک لبخند مصنوعی داشته باشند، اکثر مردم در زمانبندی آن دچار مشکل می‌شوند، یا خیلی طولانی آنرا نگه می‌دارند، یا آنرا خیلی زود تمام می‌کنند.
شاید لبخند فرد دروغگو با حالت قالب چهره ی وی ناهماهنگ باشد، یک چهره ی عصبانی همراه با لبخند !
لبخند‌های مصنوعی یکی از بهترین روش‌های کمبود صداقت است. یک لبخند واقعی برخی از عضله‌های کنار چشم را نیز در بر می‌گیرد، برای مثال هنگام لبخند اگر دهان فرد را بپوشانید، به راحتی از حالات چشم می‌توانید بفهمید در حال لبخند زدن است

پیروی از حس ششم

حس ششم، یا شمّ زنانه، نامش را هرچه بگذارید یک حسی از طرف مقابلتان دریافت کردید و آنرا با توجه به داده‌های ضمیر ناخودآکاهتان تطبیق دادید و آنرا نمی‌توانید قبول کنید زیرا با داده‌های قبلی سازگار نیست.
این حس غریزه، شاید به ظاهر اشتباه باشد اما اکثر اوقات اطلاعات صحیحی به شما می‌دهد. پس اگر هنگام صحبت طرف مقابلتان غریزه تان به شما می‌گوید طرف مقابل در حال دروغ گفتن است، آنرا نادیده نگیرید و برای تایید صحت آن از روش شماره ۶ استفاده کنید.

میکرواکسپرشن‌ها را دنبال کنید

میکرواکسپرشن (Microexpression)به معنی حالات ریز چهره است. کوچکترین حرکات و تغییر حالات ناگهانی چهره که در کمتر از ۱ ثانیه انجام می‌شود است. این حالات چهره دقیقا واکنش کنترل نشده ضمیرناخودآگاه است که پوشانده نشده است.
زمانی که فردی مورد نظر در ظاهر خوشحال است اما در باطن عصبانی، این نشانه در حالات چهره اش گهگاهی در کمتر از ۱ ثانیه نمایان می‌شود. تنها راه تشخیص آن داشتن مهارت در آن است.
تقریبا ۹۰٪ به میکرواکسپرشن‌ها دقت نمی‌کنند، درحالی که می‌توانند در کمتر از یک ساعت تمرین به خوبی در تشخیص آن مهارت پیدا کنند.

بدنبال تناقض بگردید

در حالت کلی، هر تن صدایی که فرد انتخاب کند و یا حالت چهره یا بدنی به خود بگیرد، که با کلمات در حال صحبتش جور نباشد، به احتمال زیاد در حال دروغ گفتن است.
فوق العاده شگفت انگیز است، اما واقعیت دارد. برای مثال زمانی که فرد در حال گفتن جمله ی “من پولی ندارم فعلا به شما بدهم ،یه چند وقتی به من فرصت بدید…” اما حرکت سر او به نشانه “نه” گفتن در حال تکان خوردن است ،نشان دهنده حالت تناقض است.
این حالات می‌تواند در بین چهره و کلمات، تن صدا و کلمات، چهره و صدا بوجود بیاید. برای مثال شاید فرد در حال تعریف موفقیت بزرگی باشد که بدست اورده است اما با تن صدایی بدون هیجان و معمولی درحال تعریف کردن است، این تناقض می‌تواند نشان دهنده دروغ باشد.

احساس ناراحتی

زمانی که فرد در حال صحبت است اما احساس راحتی نمی‌کند، به احتمال زیاد در حال دروغ گفتن است. برای مثال در چشمانتان نگاه نمی‌کند، عرق می‌کند، در صندلی است مضطرب به نظر می‌آید و در کل فرد راحتی که می‌شناختید نبود، در حال دروغ گفتن است.

اطلاعات بیش از اندازه

برای مثال زمانی که از کارمندتان می‌پرسید “چرا دیر به سر کار اومدی؟” و او شروع می‌کند به تعریف کردن “صبح که بیدار شدم، دیدم نون نداریم برای صبحانه رفتم نون وایی ,شاتر محلمون گرم گرفت و صحبت کردیم و یه مشکلی براش پیش اومده بود از اقوامشون فوت کرده بود بنده خدا نمیتونست برگرده شهرستان …” یعنی در حال توضیح دادن طولانی و بیش از اندازه است به معنی پنهان کردن داستان اصلی است.
اطلاعات بیش از اندازه به معنی این است که فرد سخنگو، می‌خواهد از این شرایط خلاصی یابد اما با دادن انواع و اقسام اطلاعات در حال پوشش دروغش است و آنرا به یک دروغِ پیچیده تبدیل کرده است.

حقیقت را رد نکنید

بسیار مهم تر است تشخیص دهید فرد، چه زمانی در حال گفتن حقیقت است تا دروغ، زیرا اکثر اوقات مردم در حال تعریف حقیقت اند اما به ظاهر در حال دروغ گفتن به نظر می‌رسند.
زمانی که گیج کننده به نظر می‌رسند؛ پیدا کردن حقیقت کلام از لابلای دروغ‌ها می‌تواند به سوال مهمی پاسخ دهد : چرا این فرد دروغ می‌گوید؟
این ۱۰ روش به شما کمک می‌کنند تا دروغگو را تشخیص دهید، اما به شما کمک نخواهند کرد تا بفهمید چرا فرد در حال دروغ گفتن است به شما… شما بدون شناخت از شخصیت و رفتارهای طرف مقابل به سختی می‌توانید او را قضاوت کنید و دلیل دروغ گفتنش را و هدف او را از دروغ گفتن بیابید

منبع: شبکه اجتماعی لینک این - تاریخ برداشت: 95/12/20
بازگشت به دروغ نوشتن