فرهنگ مصادیق:یاری امام معصوم

از پژوهشکده امر به معروف
(تغییرمسیر از یاری امام معصوم)
پرش به: ناوبری، جستجو
یاری امام معصوم

کتب مرتبط

ردیف عنوان

مقالات مرتبط

ردیف عنوان
۱ چگونه امام عصر(ع) را در ظهور و غیبت یاری دهیم؟
۲ چه کسانی امام حسین (ع) را یاری نکردند؟
۳ راه‌های یاری امام زمان (ع) و یاران ایشان
۴ شیوه‌های یاری حضرت مهدی (عج)
۵ شیوه‌های یاری قائم آل محمد(ص)
۶ نقش همسر ولایتمدار حبیب بن مظاهر در ترغیب وی به یاری امام حسین(ع) در کربلا
۷ یاری یاران خاص امام زمان(عج)!

مصادیق مرتبط

ردیف عنوان
۱ بیعت با امام عادل
۲ بیعت با امامان و معصومین (ع)
۳ نجس کردن مسجد و حرم امامان
۴ اطاعت از امامان
۵ محاربه با خدا، رسول خدا و امام
۶ استهزاء امامان
۷ تهمت به خدا، پیامبران و امامان
۸ قبول قاضی منصوب امام
۹ اهانت به مراقد امامان و اهل بیت (ع)
۱۰ توقف جنب و حائض و زائو در حرم امامان
۱۱ دروغ بستن بر امامان
۱۲ دشمنی با پیامبران و امامان (ع)
۱۳ نا امیدی از یاری خدا
۱۴ یاری پیشوای عادل
۱۵ یاری رسول خدا (ص)
۱۶ یاری مظلوم
۱۷ قبول یاری دیگران در امور واجب
۱۸ یاری ظالمان
۱۹ یاری نکردن مظلوم

چندرسانه ای مرتبط

ردیف عنوان

مرتبط های بوستان

ردیف عنوان

نرم افزارهای مرتبط

ردیف عنوان

پنج راه برای یاری امام عصر عج الله تعالی فرجه الشریف

در کلمه‌ای قدسی نقل است که خداوند تعالی فرمود:
« محبوب‌ترین بندگان نزد من، کسانی هستند که حق مرا برپا داشته‌اند، و برترین و گرامی‌ترین این افراد، محمد است که سید و آقای خلائق است و بعد از او علی مرتضی برادر محمد مصطفی است و پس از علی دیگر امامان راستین، که حق را به پا می‌دارند. در رتبه بعد از ایشان کسانی قرار دارند که آنان ( یعنی پیامبر و جانشینان او ) را برای دستیابی به حقشان یاری می‌کنند و در درجه بعد کسانی هستند که آنان ( یعنی پیامبر و اهل بیتش ) را دوست دارن و از دشمنان بیزارند، اگر چه اهل بیت را یاری و نصرت نکرده باشند. »
از این گفتار خدای بلند مرتبه در می‌یابیم که بالاترین درجه‌ای که یک شیعه می‌تواند بدان دست یابد « رتبه یاری اهل بیت علیم السلام » است و رتبه « محبت اهل بیت و بغض دشمنان ایشان » رتبه‌ای پایین تر از مرتبه « نصرت و یاری گری » است.
عموم شیعیان در دل خود محبت امام زمانشان را دارند و از دشمنان ایشان بیزارند، لیکن عموم آن‌ها توفیق یاری آن حضرت را ندارند. خیلی از ما اصلا نمی‌دانیم که بالاتر از مقام محبت مرتبه دیگری هم به نام « مقام نصرت » یعنی « مقام یاری امام عصر » وجود دارد. چه بسا اگر بدانیم که علاوه بر محبت ورزیدن به امام عصر باید به یاری او نیز اقدام کنیم، به این کار توفیق یابیم.پس یکی از رسالت‌های افراد آگاه این است که شیعیان و دوستداران امام عصر را به یاری و هواداری از ایشان دعوت نمایند و به آنها گوشزد کنند که: « مقام یاوران امام بالاتر از مقام دوستداران امام است و ثواب و ارزش آنها نزد خدا بالاتر و محبت خدا نسبت به آنها بیشتر است. پس سزاست که ما به محبت قلبی به حضرتش اکتفا نکنیم، بلکه در عمل به جمع یاوران حضرتش بپیوندیم.»
پس از اینکه اهمیت و ارزش « یاری امام عصر » را دانستیم و خواستیم که به ابن کار اقدام کنیم این سؤال پیش می اید که چگونه می‌توان امام زمان علیه السلام را یاری کرد، باری از دوش ایشان برداشت و غمی از غم‌های ایشان زائل ساخت.
این سؤالی است که‌ها با آن مواجه‌اند، اما چون پاسخش را نمی‌دانند نمی‌توانند به اقدامی عملی در این راه دست بزنند. در مسیر دستیابی به مقام نصرت گردنه‌ها و گلوگاه‌هایی وجود دارد که بسیاری، از گذر کردن از آنها باز می‌مانند و در عمل موفق به این کار نمی‌شوند. اولین گلوه گاه، جهل و بی خبری از این است که نصرت و یاری امام عصر در دین اسلام جایگاهرسمی دارد و دومین گلوه گاه، این است که شخص بداند چگونه می‌تواند امام را یاری کند.
در این گفتار قصد بر این است که به پنج راه فراگیر و عمومی برای یاری امام عصر - ارواحنا فداه - اشاره کنیم. خصوصیت این شیوه‌ها قابلیت فرا گیر شدن آنهاست، به این معنی که همه شیعیان اعم از متخصصان و غیر متخصصان می‌توانند به آنها عمل کنند و به عنایت الهی نشان یاری امام عصر را نصیب خود سازند.
این پنج شیوه در یاری امام عصر علیه السلام از این قرارند:

دعوت از دیگران جهت بهره مند شدن از برکات امام زمان علیه السلام

هرشیعه که نعمت وجود امام عصر را درک کرده و حلاوت عنایات او را چشیده باشد، می‌تواند وجود این نعمت را به دیگران خبر دهد و از آنها دعوت کند که با توسل به امام زمان علیه السلام از عنایات او بهره مند گردند. ارجاع دیگران به امام زمان علیه السلام برای رفع نیازهای مادی و معنویشان کاری بسیار ساده است. این کار زمینه قدرشناسی امت از امام علیه السلام را فراهم می‌آورد و در غربت زدایی از این مولای کریم بسیار مؤثر است، از این رو به نوبه خور نوعی یاری امام عصر به شمار می‌آید.

تجلیل از امام زمان علیه السلام در جامعه

هر شیعه‌ای می‌تواند در تجلیل و بزگداشت از امام زمان خود در جامه بکوشد. این کار ( یعنی گرامیداشت امام عصر در جامعه )، از غربت آن مولا می‌کاهد و توجه همگانی را به ایشان بیشتر می‌کند.
همه ما می‌توانیم تابلویی از نام امام جود را به جهت ابراز ارادت به امام عصر و تجلیل از ایشان در خانه یا محل کار نصب کنیم.
همه ما می‌توانیم به هنگام ذکر نام ایشان با احترام از آن حضرت یاد نماییم و بر او درود و صلوات بفرستیم.
همه می‌توانیم به هنگام بردن نام خاص ایشان یعنی لقب « قائم » برخیزیم، دست بر سر نهیم، ادای احترام کنیم و برای فرج ایشان دعا کنیم.
همه می‌توانیم در روزهای منسوب به ایشان همچون نیمه شعبان، روزهای جمعه و عید غدیر با برگزاری مراسم ویژه برای آن حضرت ولایت و امامت او را به یکدیگر یادآور شویم. حتی اگر نتوانیم برگزار کننده چنین مراسمی باشیم می‌توانیم در آن خدمت کنیم یا لااقل با حضور خالصانه خود به آن رونق بخشیم.
همه این کارها، تجلیل و بزرگداشت از امام عصر علیه السلام به شمار می‌آید و شیوه‌ای از شیوه‌های یاری آن حضرت است.

یاری شیعیان امام زمان علیه السلام

بخش مهمی از دغدغه‌های امام زمان علیه السلام به گرفتاری شیعیان ایشان مربوط می‌شود. شیعیان، خانواده امام زمان علیه السلام به شمار می‌آیند. آن حضرت ایشان را مانند فرزندان خود دوست می‌دارد، به واسطه گرفتاری آنها اندوهگین می‌شود و از بابت پیروزی و نجات آنان شاد می‌گردد.
در تعالیم اهل بیت بیان شده که خوشحال کردن شیعیان ائمه در حکم خوشحال کردن خود آنهاست، دیدار و عیادت از شیعیان در حکم دیدار و عیادت از خود اهل بیت است و کمک مالی به شیعیان گرفتار به منزله کمک مالی به خود امام زمان علیه السلام است.
بر این مبنا اگر کسی نسبت به شیعیان امام عصر - که جان هایمان فدایش باد - احساس غیرت و وظیفه کند، گویی نسبت به پاسداشت حریم خود امام عصر غیرت ورزیده و به شخص ایشان یاری رسانده است.
بیایید به نیت یاری امام زمان علیه السلام، به یاری شیعیان گرفتار آن حضرت بشتابیم و به نیت خدمت به امام زمان در عزت بخشیدن به جامعهٔ شیعه کوشاتر از پیش گام نهیم.

زینت بودن برای صاحب الزمان به وسیله جدیت در درستکاری و پرهیز از رفتارهای زشت

گناهان به خصوص گناهان بزرگ و زشت کاری‌های فاحش اگر از ناحیه کسانی سر بزند که منتسب به امام زمان هستند و شیعه آن حضرت به شمار می‌روند، آبروی آن بزرگوار را در نزد بیگانگان به مخاطره می‌افکند و دل آن عزیز را آزرده می‌سازد. در مقابل، درستکاری، خویشتنداری و پرهیزگاری شیعیان به عزت امام عصر در جامعه می‌افزاید و قلب آن مولا را شاد می‌سازد. همه ما می‌توانیم برای حفظ آبروی امام عصر و مکتب تربیتی ایشان نسبت به درستکاری و پرهیز از کارهای زشت، دقت و تلاش دو چندان داشته باشیم و بدین گونه، امام وقت خود را یاری کنیم، چنانکه امیرالمؤمنان به یاران خویش فرمود: « مرا با خویشتنداری ( نسبت به زشتی‌ها ) و تلاش ( در راه خوبی‌ها ) یاری کنید. »

جلب یاری‌های آسمانی برای امام زمان علیه السلام

همه ما می‌دانیم که کمک به فقرا ( یا همان صدقه ) رفع بلا می‌کند، پس می‌توانیم با دادن صدقه از طرف امام عصر در رفع بلا از وجود شریفش گام برداریم.
نیز همهٔ ما می‌دانیم که دعا، در تعجیل فرج امام عصر و ایجاد گشایش در کار ایشان مؤثر است، پس می‌توانیم به دعا و نیایش در درگاه الهی روی آوریم و مرتبا از خدا بخواهیم که فرج ایشان را به پیش اندازد و همّ و غمّ و گرفتاری را از وجود شریفش به کلی زایل سازد.
جذب یاران و جلب یاری برای امام عصر، خود از بهترین شیوه‌های یاری امام عصر به شمار می‌آید، به خصوص اگر بتوانیم این یاری را از فضل خدا تمنا کنیم.
ما بی تو تا دنیاست، دنیایی نداریم چون سنگ خاموشیم و غوغایی نداریم
ای سایه سار ظهر گرم و بی ترحم جز سایه دستان تو جایی نداریم

منبع: پورتال انهار - تاریخ برداشت: ۹۵/۴/۱۲