فرهنگ مصادیق:کشتن فرزند

از پژوهشکده امر به معروف
(تغییرمسیر از کشتن فرزند)
پرش به: ناوبری، جستجو
کشتن فرزند

کتب مرتبط

ردیف عنوان

مقالات مرتبط

ردیف عنوان
۱ چرا پدر به خاطر قتل فرزند قصاص نمی‌شود؟
۲ چرا پدر در قتل عمدی فرزند قصاص نمی‌شود؟
۳ قتل فرزند توسط مادر در فقه شیعه
۴ قتل فرزند چه مجازاتی دارد ؟
۵ مصادیق مختلف قتل‌های خانوادگی

مصادیق مرتبط

ردیف عنوان

چندرسانه‌ای مرتبط

ردیف عنوان

مرتبط های بوستان

ردیف عنوان

نرم افزارهای مرتبط

ردیف عنوان

چرا اگر پدری فرزند خود را بکشد اعدامش نمی‌کنند؟

در حالت طبیعی پدر به خاطر این قتل قصاص نمی‌شود.[۱]البته این امر در صورتی است که قتل به نوعی مصداق افساد در زمین و محاربه نباشد. در این صورت حاکم می‌تواند این فرد را به عنوان مفسد فی الارض اعدام نماید ؛ اما در حالت عادی اگر پدری فرزند خود را خواسته یا ناخواسته بکشد، قصاص نمی‌شود و تنها محکوم به پرداخت دیه خواهد بود .
ما ادعا نمی‌کنیم که همه حقیقت را در خصوص این حکم می‌دانیم؛ اما با تامل و تفکر می‌توان به احتمالاتی در این خصوص رسید :
اصولا در مورد قتل عمدی، بر اساس فلسفه خاصی که در قصاص وجود دارد، حکم اولیه اسلام بر قصاص می‌باشد. برای رعایت همین فلسفه باید تا جایی که امکان دارد، کسی از این حکم استثنا نشود. دلیل اصلی این امر، هم ماهیت بازدارندگی و امتناعی این حدود برای ارتکاب جرایم مشابه است؛ هم تنبه خود فرد در قبال جنایتی که مرتکب شده است .
اما در مورد پدر این امر استثنا شده، پدر مسئول و متکفل رشد و پرورش و تربیت کودک خود است که با زحمات طاقت فرسا و تحمل سختی‌های فراوان این نهال وجودی خود را که ثمره عمر اوست، آبیاری کرده است. به شکل طبیعی به هیچ وجه حاضر به انجام چنین جنایتی در حق او نخواهد شد ؛ در نتیجه اگر در موارد نادر پدری دست به چنین جنایتی بزند، عامل بازدارنده از انجام این رفتار توسط دیگران از دست نخواهد رفت. در هر حال این عامل درونی بازدارنده برای همه پدران وجود دارد .این امر تاثیری در عملکرد دیگران نخواهد داشت .
در واقع در چنین وضعیتی یعنی با قصاص نشدن این فرد دیگر پدران تمایل به انجام چنین رفتاری پیدا نمی‌کنند تا با این قصاص مانع شکل گیری این خیال در ذهن دیگران شویم ؛ از طرف دیگر زنده ماندن و ادامه زندگی برای چنین فردی و تصور جنایتی که انجام داده، برای تنبیه و تنبه او کافی است. او با هر بار تصور کارش در نهایت رنج و عذاب قرار خواهد گرفت .
به علاوه که اصل قصاص نوعی تشفی خاطر برای ولی میت است؛ در حالی که پدر خود ولی فرزند محسوب می‌شود. تشفی خاطر ولی دم و احقاق حق او در این مورد تا حدودی بی معناست .
در هر حال اقدام به قتل فرزند توسط پدر گرچه بسیار نادر است، ولی مراعات حق سابق پدر و ولایت او بر فرزند و اموری از این قبیل، باعث تخفیف در مجازات می‌شود. البته بخشش قصاص، از زشتی کار او نمی‌کاهد. دیه و مجازات‌های احتمالی تعزیری به جای خود باقی است .
پدر به طور طبیعی نان آور و تأمین کننده هزینه خانواده است. با مرگ او نه تنها یک نفر مرده است، بلکه سایر اعضای خانواده از کوچک و بزرگ از حیث زندگی و جنبه‌های اقتصادی و مالی با مشکلات فراوانی مواجه می‌شوند. قصاص او ضربه مهلک دیگری بر پیکر خانواده خواهد بود .[۲]
اما دلیل روایی مسئله در چندین روایت بر این مطلب که پدر برای فرزند قصاص نمی‌شود، تاکید شده، از جمله از امام صادق نقل شده:
لَا یُقَادُ وَالِدٌ بِوَلَدِهِ وَ یُقْتَلُ الْوَلَدُ بِوَالِدِهِ إِذَا قَتَلَ وَالِدَهُ مُتَعَمِّداً[۳]پدر برای قتل فرزندش قصاص نمی‌شود، ولی اگر فرزند عمدا دست به قتل پدر بزند ،قصاص می‌گردد .
نیز فرمود : لَا یُقْتَلُ الْأَبُ بِابْنِهِ إِذَا قَتَلَهُ وَ یُقْتَلُ الِابْنُ بِأَبِیهِ إِذَا قَتَلَ أَبَاهُ‏[۴] ؛پدر برای قتل فرزند کشته نمی‌شود، ولی فرزند برای قتل پدر قصاص می‌شود .
از امام صادق سوال شد: آیا پدر برای قتل فرزند قصاص می‌شود ؟ حضرت فرمود: خیر .[۵]

پانویس

  1. امام خمینی ‏،تحریر الوسیله، مؤسسه دار العلم‏، قم، چاپ اول، ج ۲، ص ۲۵۱
  2. قدرت الله خسروشاهی، فلسفه قصاص در اسلام، ص ۹۴.نشر بوستان کتاب، قم، ۱۳۸۰ ش
  3. شیخ طوسی ،تهذیب الأحکام، ج‏۱۰، ص ۲۳۷ نشر دار الاحیا التراث العربی، بیروت، ۱۴۱۱ ق.
  4. همان.
  5. همان.
منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی - تاریخ برداشت : ۹۵/۷/۲۶