فرهنگ مصادیق:چگونه در هزینه‌های پوشاک و غذا صرفه جویی کنیم؟

از پژوهشکده امر به معروف
پرش به: ناوبری، جستجو
چگونه در هزینه‌های پوشاک و غذا صرفه جویی کنیم؟

خیلی از افراد تمایل دارند پول خود را پس انداز کنند اما صرف نظر از دلیل این کار، هیچگاه موفق به انجام آن نمی‌شوند.
خیلی از افراد تمایل دارند پول خود را پس انداز کنند اما صرف نظر از دلیل این کار، هیچگاه موفق به انجام آن نمی‌شوند. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید، خودتان را ملزم کنید که مقداری از درآمد خود را به صورت ماهانه پس انداز کنید. دقت کنید که حتی قبل از ایجاد چنین الزامی، باید بدانید گاهی پس انداز کردن به معنی قطع هزینه‌ها در بخش‌هایی از زندگی است که بی جهت هزینه زیادی را صرف آن می‌کنید.
لباس چیزی است که حتماً باید مبلغی را برای آن صرف کنید و اگر روش غلطی را انتخاب کنید مسلماً برایتان گران تمام می‌شود نگاهی به کمد لباستان بیاندازید، چند عدد لباس دارید؟ تا به حال به این فکر کرده‌اید که برای خرید آنها چقدر پول خرج کرده‌اید؟ اگر هزینه زیادی صرف خرید لباس می‌کنید به نکاتی برای صرفه جویی در این هزینه‌ها اشاره می‌شود، توجه کنید:
فقط لباس‌هایی را که احتیاج دارید خریداری کنید:
شاید خیلی سخت باشد که وقتی به فروشگاه‌های عرضه لباس مراجعه می‌کنید در مقابل وسواس خرید پوشاکی که حراج شده‌اند و شما نیازی به آنها ندارید، مقاومت کنید. در عین حال تلاش کنید فقط لباس‌هایی را که لازم دارید بخرید و فروشگاه را ترک کنید.
کلکسیون نسازید:
اگر می‌خواهید از دستبند، ساعت، کمربند، کفش و کیف متناسب با لباستان استفاده کنید، فقط مواردی را خریداری کنید که نیاز دارید و از تبدیل این رفتار به عادت و جمع آوری کلکسیونی از این اشیاء خودداری کنید.
کمتر از خشکشویی استفاده کنید:
لباس‌های خود را کمتر به خشکشویی‌ها بسپارید چرا که اگر بخواهید به طور مداوم این کار را انجام دهید باید هزینه زیادی صرف کنید.
از خرید لباس‌های مارک دار خودداری کنید:
شکی نیست که مقداری از قیمت لباس‌ها با برند معروف، به دلیل اعتباری است که نام برند آنها کسب کرده است. به جای لباس‌هایی با مارک خیلی معروف سعی کنید از مارک‌های معمولی تر استفاده کنید. این امر به این معنا نیست که شما لباس زیبا و مرتب نپوشید بلکه معنایش این است که همه لباس‌های زیبا لزوماً مارک دار نیستند.
در انتخاب زمان خرید، باهوش باشید:
بهترین زمان برای خرید لباس جدید در فصل حراج است. مثلاً خرید لباس‌های زمستانی در فصل تابستان یا بعد از تعطیلات نوروزی.
اگر در کمد لباس‌های زیادی دارید که نو هستند اما به دلیل تعدد، از آنها استفاده نمی‌کنید به جای نگهداری بی جهت، می‌توانید آنها را در بین دوستان و آشنایان به فروش بگذارید.
حتی یک ریال هم باید به حساب آیدآیا شما تصور می‌کنید که هرروز باید هزینه‌هایی برای خرید ساندویچ، سیگار، قهوه و... بدهید که با در نظر گرفتن هفتگی این هزینه‌ها مبلغ تقریباً زیادی بابت این خریدهای کوچک صرف کرده باشید؟
شاید فکر کنید که به هیچ وجه نمی‌توان این هزینه‌ها را کاهش داد اما باید بدانید اگر این کار را انجام دهید، شانس بزرگی برای تبدیل به فردی مقتصد خواهید داشت.
به عنوان مثال به جای اینکه در محیط کار ساندویچ آماده بخرید و یا از قهوه‌های بسته بندی گران قیمت استفاده کنید، سعی کنید خوراکی‌های مصرفی خود را از منزل به سرکار بیاورید. در این صورت شانس بیشتری برای کاهش هزینه‌های روزمره خود خواهید داشت.
اگر دائما برای پس انداز پول با خودتان کشمکش داشته و در پایان ماه نیز هیچ اندوخته‌ای ندارید نخستین کاری که باید انجام دهید محاسبه تمام هزینه‌های صرف شده در طول ماه (آن دسته از هزینه‌هایی که حتماً باید انجام شود) است؛ سپس روشی برای کاهش این هزینه‌ها بیابید.

چگونه در هزینه غذا صرفه جویی کنیم؟

نکاتی برای صرفه جویی در هزینه غذا وجود دارد که به آنها اشاره می‌شود:
سعی کنید وسوسه خرید غذا از فروشگاه‌های بزرگ و لوکس را از سر به در کنید:
قیمت‌ها در چنین فروشگاه‌هایی اغلب از سوپرمارکت‌های معمولی، بیشتر است. خرید غذا از چنین فروشگاه‌هایی را فقط به مواقع اضطراری اختصاص دهید.
وقتی گرسنه هستید خرید نکنید:
یکی از بدترین زمان‌ها برای خرید کردن هنگامی است که گرسنه هستید. در چنین حالتی همه چیز به نظرتان خوشمزه به نظر می‌رسد و در پایان خرید متوجه می‌شوید خوراکی‌هایی خریده‌اید که اصلا به آنها نیازی ندارید. پس هرگز با معده خالی به خرید غذا نروید!
لیستی برای خرید تهیه کنید:
قبل از مراجعه برای خرید، لیستی کامل و دقیق از چیزهایی که لازم دارید بنویسید و پس از خرید، کنار هر کدام علامت بزنید. افرادی که از لیست خرید استفاده نمی‌کنند بیشتر از نیاز اصلی خود خرید می‌کنند و هزینه بیشتری را متحمل می‌شوند.
خودتان غذا بپزید:
پخت غذا برای وعده ناهار یکی از روش‌های مناسب برای کاهش هزینه هاست مخصوصاً اگر شما عادت دارید هر روز از رستوران ناهار بخرید. برای وعده شام نیز می‌توانید از غذای حاضری استفاده کنید. این روش کمک زیادی به پس انداز در هزینه‌های مربوط به غذا خواهد کرد.
به غذایی که صرف می‌کنید دقت کنید:
اگر فقط برای اینکه لذت ببرید و آسوده باشید غذا می‌خورید ممکن است پول زیادی را صرف وعده‌هایی کنید که فاقد ارزش غذایی مناسب هستند. عادات غذایی خود را بسنجید، مثلاً کم غذا بخورید اما دقت کنید آن غذا از کیفیت مناسبی برخوردار باشد. در این صورت هم به سلامت خود کمک کرده‌اید و هم هزینه کمتری متقبل شده‌اید.
درصورت عدم نیاز، از خرید بسته‌های غذایی با سایز بزرگ اجتناب کنید:
بعضی محصولات غذایی در سایزهای متفاوت بسته بندی می‌شوند و به نظر خرید سایزهای بزرگ تر مقرون به صرفه تر است.
صرفاً به دلیل ارزان تر بودن، بسته‌های بزرگ تر را نخرید چرا که درصورت عدم نیاز و خراب شدن آنها در یک مدت زمان خاص، مجبورید مقداری از آن را دور بریزید و با این کار پول خود را هدر می‌دهید. البته در مورد مواد فاسد نشدنی مانند مایع‌ها و پودرهای شوینده و مواد غذایی خام این قضیه متفاوت است و می‌توان بسته بندی‌های بزرگ تر و ارزان تر را خریداری کرد.
کمتر در رستوران غذا بخورید:
اگر شما عادت دارید در رستوران غذا صرف کنید، باید هزینه زیادی را بابت این عادت بپردازید. اگر غذا خوردن در رستوران زیاد برایتان مهم نیست و می‌توانید از این عادت صرف نظر کرده و معمولاً در خانه غذا بخورید، رفتن به رستوران را تنها به مناسبت‌های خاص محدود کنید.
سعی کنید خوراکی‌های مصرفی خود را از منزل به سرکار بیاورید. در این صورت شانس بیشتری برای کاهش هزینه‌های روزمره خود خواهید داشت.

منبع:شبکه اینترنت آفتاب - تاریخ برداشت : ۹۵/۲/۱۲