فرهنگ مصادیق:پوشیدن زربافت برای مرد

از پژوهشکده امر به معروف
پرش به: ناوبری، جستجو
پوشیدن زربافت برای مرد

انواع طلای سفید و احکام آن

طلای سفید اگر همان پلاتین یا همان آلیاژ مخصوص غیر از طلا باشد، جایز است؛ ولی اگر همان طلای زرد باشد که امروزه با رنگ آمیزی مخصوصی آن را سفید می‌کنند، حرام است.
یکی از ملاک‌های پوشش در لباس و کفش، تمیز بودن، خوب بودن و جدید بودن آن است. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: کفش خوب و لباس پاکیزه بپوشید.
امیرمؤمنان علی (علیه السلام) می‌فرماید: اگر به ادامه زندگی علاقه مند هستید، کفش خوب و لباس راحت و سبُک بپوشید.
از نظر طبی نیز اثبات شده که کفش و لباس در سلامتی و نشاط انسان مؤثر است.
گرچه نظر اسلام بر پوشیدن کفش و لباس خوب است، اما رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند: اگر زنان و مردان امت من از پوشیدن کفش‌های وصله دار و تعمیر شده دریغ نکنند، خدا هم بر آنان آسان می‌گیرد. یعنی این که مسلمان علاوه بر رعایت نظافت در پوشش و انتخاب جنس خوب، باید ساده زیست بوده و تجمل گرا نباشد.
در خصوص رنگ کفش و لباس هم اسلام نظر داده و گفته: کفش زرد موجب سرور و شادمانی می‌باشد و بهترین لباس از نوع رنگ سفید است.
امیرمؤمنان علی (علیه السلام) در مورد جنس لباس می‌فرماید: لباس پنبه‌ای بپوشید که لباس رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و لباس ما اهل بیت علیهم السلام است.
در مورد زمان پوشیدن لباس خوب و آراستن فرمودند: روز جمعه (که عید مسلمانان است) خود را بیارایید، پاکیزه‌ترین لباس خود را بپوشید و با بهترین عطر خود را خوشبو کنید.
در مورد نوع کفش امام صادق (علیه السلام) فرمودند: کفش باریک و نوک دراز نپوشید چرا که کفش فرعون است و اولین بار او چنین کفشی پوشید.
از نظر طبی هم ثابت شده کفش تنگ، عوارض سوئی دارد. همچنین آن حضرت از کفشی که پا و ساق پا را تا زانو بپوشاند، نهی فرمودند. (مثل چکمه)
یکی دیگر از موارد نهی در پوشش، استفاده از لباس شهرت است. لباس شهرت به لباسی گفته می‌شود که انسان را در جامعه انگشت نما کند. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: هر کس در دنیا لباس شهرت بپوشد، خداوند متعال در آخرت لباس ذلت بر او بپوشاند.
امام صادق (علیه السلام) می‌فرماید: برای خواری مرد همین بس که لباس انگشت نما و بدنام کننده بپوشد.
انسان مسلمان کرامت دارد و نباید کاری کند که در جامعه مسلمین او را به یکدیگر نشان دهند. استفاده از موی زنانه برای مردان، لباس بلند، رنگ‌های زننده، مدل‌های انحرافی، همگی از مصادیق لباس شهرت است.

لباس غصبی

یکی از پوشش‌های حرام از نظر اسلام، پوشیدن لباس غصبی است؛ یعنی لباسی که متعلق به دیگران است و بدون رضایت و اجازه صاحب او پوشیده شود که حتی نماز خواندن با چنین لباسی موجب باطل شدن نماز خواهد شد.
از موارد لباس غصبی، لباسی است که با پول غصبی تهیه شده باشد، یا پولی که خمس و زکات آن پرداخت نشده باشد.

لباس طلاباف یا ابریشمی

استفاده از لباس‌های طلا باف یا ابریشم خالص نیز برای مردان حرام و نماز خواندن در چنین لباس‌هایی باطل است؛ حتی اگر قسمتی از این لباس طلا یا حریر و ابریشم باشد.
هر نوع پوششی که از طلا باشد، برای مرد جایز نبوده و نماز خواندن با آن باطل است؛ حتی اگر قاب عینک یا بند ساعت باشد. همچنین اگر مرد قصد زینت با طلا هم نداشته باشد، یعنی به طور موقتی از طلا استفاده کند یا برای امتحان کردن نوع طلا یا بر سر سفره عقد از انگشتر طلا استفاده کند، همگی حرام است.
آنچه حرام است، طلای زرد می‌باشد. طلای سفید هم سه نوع بوده که دو نوع آن حرام و یک نوع آن جایز است. طلای سفید اگر همان پلاتین یا همان آلیاژ مخصوص غیر از طلا باشد، جایز است؛ ولی اگر همان طلای زرد باشد که امروزه با رنگ آمیزی مخصوصی آن را سفید می‌کنند، حرام است. گاهی اوقات نیز مقداری سرب با طلای ۲۴ عیار مخلوط می‌کنند طلا محکم شود و با این کار رنگ آن سفید می‌شود این هم در حقیقت همان طلای زرد است و استفاده از آن برای مردان جایز نیست.
برخی پوشش‌ها چون تقلید از سبک غیر اسلامی و غربی بوده، جایز نیست؛ مثل استفاده از کروات یا پاپیون‌هایی که مردان استفاده می‌کنند و در استفتائاتی که از مراجع شده، فرموده‌اند: استفاده از این گونه لباس‌ها که ترویج فرهنگ غیر مسلمینِ مهاجم به مسلمانان است، اشکال دارد.

استفتاء از مراجع تقلید

سؤال: پوشیدن لباس آستین کوتاه، تنگ، چسبان و بدن نما توسط مردان در محیط‌هایی که زنان هم هستند چه حکمی دارد؟.
جواب: پوشیدن هر نوع لباسی که موجب فتنه و فساد باشد، اشکال دارد و اگر به قصد گناه باشد، حرام است و سزاوار مؤمنین نیست که از چنین لباس‌هایی استفاده کنند.

منبع:

خبرگزاری حوزه

منبع: سایت قسم - تاریخ برداشت : ۹۵/۱/۳۰