فرهنگ مصادیق:پناه دادن به مظلوم

از پژوهشکده امر به معروف
(تغییرمسیر از پناه دادن به مظلوم)
پرش به: ناوبری، جستجو
پناه دادن به مظلوم

کتب مرتبط

ردیف عنوان

مقالات مرتبط

ردیف عنوان
۱ ثواب پناه دادن به یتیم
۲ پناه دادن به پناهجویان
۳ از تشکر ارامنه تهران از صدر اعظم تا پناه دادن شیعیان به مسیحیان در نجف
۴ پناه دادن - ویکی فقه

مصادیق مرتبط

ردیف عنوان
۱ پناه دادن به مجرم
۲ پناه دادن به محارب

چندرسانه‌ای مرتبط

ردیف عنوان

مرتبط‌های بوستان

ردیف عنوان

نرم‌افزارهای مرتبط

ردیف عنوان

پناه دادن به چهار صد نفر مظلوم

زمخشری در کتاب ربیع الابرار می‌نویسد: هنگامی که یزید بن معاویه، [یکی از فرماندهان شرور و خونریز و بی‌رحم خود به نام]مسلم بن عقبه را برای کشت و کشتار و غارت مردم مدینه، به مدینه فرستاد امام سجّاد علیه السّلام چهار صد نفر از مردم مظلوم مدینه را با اهل و عیالشان به دور خود جمع کرده و پناه داد، و تا آخر ستمهای سپاه مسلم بن عقبه، آنها را در پناه خود نگهداشت. یکی از بانوان در این مورد می‌گوید: «سوگند به خدا من در ماجرای قتل و غارت مسلم بن عقبه، حتّی در سایهٔ پدر و مادرم، در آسایش نبودم، آن گونه که در سایهٔ این مرد بزرگ و شریف [امام سجّاد علیه السلام]در آسایش بودم» .
منظور ماجرای غمبار «حرّه» است، که لشکر یزید به فرماندهی مسلم بن عقبه در سال ۶۲ هجرت، برای قتل و غارت مردم مدینه (به جرم اعتراض آنها در مورد ظلمی که یزید در کربلا کرده است) حمله کردند، حدود ده هزار نفر از مردم مدینه را کشتند، هفتصد نفر از شخصیتهای برجستهٔ انصار و مهاجر شهید شدند، خون بی‌گناهان تا مسجد پیامبر صلّی اللّه علیه و آله به جریان افتاد. . . و از بنی هاشم نیز جماعتی کشته شدند، و به قدری خونریزی شد که مسلم بن عقبه را، مسرف بن عقبه خواندند. شرح این تراژدی جانسوز در کتاب «تتمّة المنتهی» از صفحه ۳۷ تا ۴۲ آمده است. حرّه، نام سنگستان نزدیک مدینه (حدود دو کیلومتری مدینه) بود، که مدافعان اسلام در آنجا با لشکر مسلم بن عقبه، درگیر شدند .
امام سجّاد علیه السّلام را با عنوان «بزرگ فرزندان حسین علیه السّلام» یاد می‌کردند، زیرا شاخه‌های نسل پاک امام حسین علیه السّلام، به آن حضرت منتهی می‌شدند.

منبع: پایگاه امام علی علیه السلام - تاریخ برداشت: 95/05/13