فرهنگ مصادیق:نگاه به فیلم‌های فساد انگیز

از پژوهشکده امر به معروف
پرش به: ناوبری، جستجو
نگاه به فیلم‌های فساد انگیز

نویسنده: مهدی صادقی
تهیه وتدوین: پژوهشکده امر به معروف و نهی ازمنکر قم-۹۵/۴/۲۶
کلید واژه: نگاه، فیلم، فساد،شهوت،هوای نفس، رسانه، انحراف جنسی، زنا، گناه،چشم

محتویات

مقدمه

یکی از منکرات فرهنگی امروزکه جامعه گرفتار آن است، نگاه به فیلمهای فساد انگیز است. این موضوع از منکرهایی است که خط پایانی ندارد. و قادر است منشا منکرها و گناهان بزرگ دیگری شود. اگر این بیماری ریشه کن گردد تعداد زیادی از گناهان رایج، از زندگی ما رخت می‌بندد.
در این نوشته تلاش کرده‌ام ابعاد، آسیبها و راهکارهای درمان این بیماری اجتماعی را به طور خلاصه ارائه دهم. به امید اینکه مورد قبول واقع شود.

علل نگاه به فیلمهای فساد انگیز

در تفسیر نمونه می‌خوانیم:
«کشیده شدن افراد به این گونه انحراف جنسی، علل بسیار مختلفی دارد، و حتی گاهی طرز رفتار پدر و مادر با فرزندان خود، و یا عدم مراقبت از فرزندان همجنس، و طرز معاشرت و خواب آنها با هم در خانه، ممکن است از عوامل این آلودگی گردد.
گاهی، ممکن است انحراف اخلاقی دیگر سر از این انحراف بیرون آورد.
در حالات قوم «لوط» می‌خوانیم: عامل آلودگی آنها به این گناه این بود که آنها مردمی بخیل بودند، و چون شهرهای آنها بر سر راه کاروان‌های «شام» قرار داشت، و آنها نمی‌خواستند از میهمانان و عابرین پذیرائی کنند، در آغاز چنین به آنها وانمود می‌کردند که، قصد تجاوز جنسی به آنان دارند، تا میهمانان و عابرین را از خود فرار دهند؛ ولی این عمل تدریجاً به صورت عادت برای آنها در آمد، و تمایلات انحراف جنسی تدریجاً در وجود آنها بیدار شد، و کارشان به جائی رسید که از فرق تا قدم آلوده شدند.
حتی، شوخی‌های بی‌موردی که گاهی در میان پسران و یا دختران نسبت به همجنسان خود می‌شود، گاهی انگیزه کشیده شدن به این انحرافات می‌گردد، به هر حال، باید به دقت مراقب این گونه مسائل بود، و آلودگان را به سرعت نجات داد و از خدا در این راه توفیق طلبید.» [۱]

بیکاری

این یک قانون است که اگر کسی نفسش را مشغول نکند، نفس اورا مشغول خواهد کرد. به همین جهت بیکاری بسیار مورد نکوهش واقع شده [۲]. البته مراد این نیست که انسان تمام وقت مشغول کار و ... باشد، بلکه تفریح، ورزش، دید و بازدید وهمانند آن نیز مشغول کردن نفس به حساب می‌آید.

جذابیت فیلمهای فاسد

فرهنگ اسلام و فرهنگ غرب دو رقیب برای یکدیگر محسوب می‌شوند، هر کدام از این دو قصد براندازی و حذف دیگری را دارد. اسلام می‌خواهد فرهنگ پلید غرب را تغییر داده و طراوت اسلامی ببخشد، و غرب هم قصد خشکاندن ریشه‌های درخت تنومند اسلام را دارد.
در این بین یکی از ابزارهای مهمی که غرب در دست دارد "رسانه" است. همان وسیله‌ای که در همه جا ریشه دوانیده و در جلوتها و خلوتهای جامعه نفوذ کرده است.
غرب در ساخت برنامه‌ها از فلاسفه و روانشناسان و جامعه شناسان خود کمک می‌گیرد [۳] و کمر بسته است تا به اهداف شوم خود دست یابد.
غرب از قاب رسانه سه نوع منظره خطرناک و نگران کننده را به مخاطبینش نشان می‌دهد: مناظرشهوت آلود، صحنه‌های خشونت و خشم، آفاق توهم و خیال پردازی ( و دوری از عقل و منطق ).
برای اینکه روشن شود چرا رسانه‌های غربی می‌خواهند تشنگی بینندگان را با این سرابها برطرف کنند، به آیات و روایات نگاه کوتاهی خواهیم انداخت:
گمان نمی‌رود که در عالم هیچ نعمتی بالاتر از نعمت ایمان باشد. همان نعمتی که موجب سرفرازی بنده در پیشگاه معبود می‌شود. پس لازم است انسان آفات این درخت پربار را بشناسد. یکی از آفات آن "خشم و غضب" و به تعبیر امروزی "خشونت " است. [۴] همان آفتی که کلید تمام بدیها است. [۵] یعنی غضب به تنهایی قادر است انسان را به مجسمه بدیها تبدیل کند.
آفت دیگری که می‌توان نام برد "شهوت" به ویژه شهوت جنسی است. همان سیل خانمان براندازی که خانه عقل انسان را ویران می‌کند، [۶] و او را به گرداب بدیها و زشتیها می‌کشاند، [۷] ودرنهایت به هلاکت و نابودی می‌رساند؛ [۸] به گونه‌ای که دیگرهیچ پند و موعظه‌ای اورا از خواب مرگ آسا بیدار نخواهد کرد. [۹]

کمبود فیلمهای سودمند و جذاب

خوشبختانه در کشور ما گاهی فیلمهای سودمند نیز ساخته می‌شود؛ و ما به عیان دیده‌ایم که مخاطبین به این فیلمها گرایش بیشتری دارند. مانند فیلم‌هایی که پیرامون تاریخ زندگی انبیا و اهلبیت علیهم السلام و بزرگان این مرز و بوم ساخته می‌شود. و نیز فیلم‌هایی که سبک زندگی اسلامی ایرانی را رواج می‌دهند. ولی در این زمینه‌ها هنوز خلاهایی احساس می‌شود.

تربیت ناصحیح اعضای خانواده

یکی از مهمترین و حیاتی‌ترین فنونی که هر کس باید بیاموزد، فنون تربیت و برخورد صحیح با دیگران است. در این بین روشهای تربیت و رفتارصحیح در میان اعضای خانواده اهمیت بیشتری دارد؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت به هر اندازه این روشها را بیاموزیم، به همان اندازه از "جامعه سالم" برخوردار خواهیم بود.
با این همه متاسفانه از مظلومترین جنبه‌های مسائل انسانی، مساله تربیت اوست که برخی از والدین به کلی از آن غافلند، و می‌توان گفت برای آن هیچ برنامه‌ای ندارند. در حالیکه دشمنان این مرز و بوم برای گمراه ساختن جوانان برنامه‌های بسیار دقیق و کارشناسی شده دارند. برای نمونه فیلمهای جذاب و فساد انگیز که گاهی در پس پرده آنها چندین فیلسوف و روانشناس و جامعه شناس حضور دارند.
با این حساب بدیهی است که فرزندان ما در برابر آن، محکوم به شکست خواهند بود.

ضعف وغفلت نهادهای آموزشی

چقدر دردناک است که خودی‌های جامعه مهره‌هایی برای دشمن باشند. یعنی دشمن برای اجرای برنامه‌های شوم خود، بتواند به راحتی از اعضای رقیب خود یارگیری کند. در ادامه بعضی از مصادیق این گونه یارگیری دشمن از میان خودیها را یادآور می‌شوم:

آموزش زبان انگلیسی

در آموزشگاه‌های زبان انگلیسی برای اینکه هنرجویان مهارتهای خود را افزایش دهند، به دیدن فیلم‌های خارجی آن هم به زبان اصلی تشویق می‌شوند. و ما می‌دانیم که گهگاه در این نوع فیلمها سانسور صورت نگرفته و در آن صحنه‌های فساد آلودی پخش می‌شود.
به علاوه چون غربی‌ها اشتیاق برخی جوانان را دیده‌اند، فرهنگ خود را در قالب فیلم‌های آموزشی زبان به خورد ما می‌دهند.

آرایشگری، موسیقی، ورزش و آیروبیک

دربرخی فضاهای آموزشی به بهانه آموزش، فیلم‌هایی پخش میشودکه افراد آموزش دهنده وضعیت پوشش مناسبی ندارند و گاهی به رقص و بازی‌های غیراخلاقی...... می‌پردازند.

تاریخ انبیا و اسطوره‌ها غربی

در هالیوود بخشی وجود دارد که در آن برای شناساندن اندیشه‌ها و شخصیت بزرگان فیلم تولید می‌کنند. در این بخش آگاهانه و ناآگاهانه دو نوع مفسده دنبال می‌شود.
۱- تخریب ضمنیاسوه‌ها: گرچه گاهی موضوع فیلم، آشنایی با زندگی یک شخصیت مصلح و بزرگ است، ولی در ضمن این هدف، ناهنجاری‌هایی هم دیده می‌شود.
۲- مفسده و تخریب مستقیم: همه اندیشمندان افکار سالم و شخصیت پاکی نداشته‌اند. به همین خاطر برخی فیلم‌های ساخته شده دربارهٔ الگوهای ناقص و انحرافی اساسا مفسده انگیز و عامل ترویج اندیشه‌های ناسالم می‌باشد.
این که برای سینمای ایران اسلامی و داستان زندگی پیامبران الهی علیهم السلام افرادی فیلم بسازند که نه تنها با آموزه‌های آن‌ها بیگانه‌اند بلکه در شناختشان نیز به کج روی (عمدی یا سهوی) دچار شده‌اند، جای تاسف فراوانی دارد. [۱۰]

تکنولوژی(ماهواره،اینترنت،بلوتوث و...)

رسانه و وسایل ارتباط جمعی دریچه‌ای به سوی مشاهده مناظر بیشمار است. ولی از آنجایی که تقریبا اختیار تمام آن بدست جوامع غربی و صهیونیسم است، این تکنولوژی عمدتا در جهت خدمت به اهداف آنها می‌باشد. هم اکنون چندین هزار شبکه ماهواره‌ای وجود دارد که هر کدام با روش‌ها و حیله گری‌های خاص خود، مسئولیت ایجاد انحراف در یک یا چند بعد را بر عهده دارند.
ونیز فعالیت سایتها و تارنماهای بیشماری که به راحتی در دسترس همه قشرها می‌باشد، زمینه گرایش به فیلم‌های فاسد را افزایش می‌دهد.
البته وجود شبکه‌ها و تار نماهای [۱۱] مفید و مناسب را نمی‌توان انکار کرد.که این کارها،اتمام حجت برهنرمندان عصرماست.
نکته مهم اینکه فیلم‌های زهر آلود به راحتی در دسترس هستند، انتقال و ترویج آنها در جامعه بسیار راحت است. و وجود نرم افزارهایی مثل بلوتوث و به تازگی zapya و shareit این کار را سهولت بخشیده است.
در سایت تبیان می‌خوانیم که: واژه "دختر" و همانند آن حدود ۱۱۱ میلیون بار جستجو شده، واژه "رقص" و همانند آن حدود ۴۰ میلیون بار، و"زنان زیبا" و همانند آن حدود ۶۰ ملیون بار در اینترنت و تارکده سایتهایی به طور خصوصی به ترویج و ارائه راه کار برای برخی ناهنجاری‌ها می‌پردازند. [۱۲]

نیاز و جاذبه جنسی

نیاز جنسی از جمله نیازهای فطری است که در نهاد همه بشر و حتی حیوانات نهادینه شده است. در میان همه امیال انسان، دیدن همانند سرابی است که فرد هرچه تماشا کند، تشنه تر می‌شود.
علاوه بر اینکه انسان از درون به امور جنسی و شهوانی میل دارد، فیلم‌های جنسی بیشماری تولید کرده‌اند که از جذابیت‌های فوق العاده و تحریک جنسی فراوان سرشار است.
این دو نکته مهم سبب شده است که همواره انسان‌ها مخصوصا جوانان به دیدن فیلم‌های فساد انگیز گرایش پیدا کنند.

آثار و آسیب‌ها

تضییع وقت و عمر

در میان نعمت‌های خدادادی، یکی از ارزشمندترین نعمت‌ها، نعمت عمر و وقت و به ویژه جوانی است. در روایات اهل بیت علیهم السلام وارد شده است که وقتی انسان سر از قبر بر می‌آورد و برانگیخته می‌شود از او می‌پرسند عمر و جوانی ات را در چه راهی صرف کردی؟ انسان با مشاهده این فیلم‌ها عمر و جوانی را می‌دهد و به جای خریدن سعادت و رستگاری، شقاوت و وبال بر گردن خود می‌افکند. و دیدن فیلم‌های فاسد از مصادیق هدر دادن عمر گرانبها و گوهر جوانی بدون هیچ گونه دستاورد مثبت است.

آسیب‌های جنسی

بلوغ زودرس

خدای متعال حکیم است و کارهای او حکیمانه. و حکیم کسی است که هر چیزی را به جای خود می‌گذارد و شرایط هر کار را دقیقا مراعات می‌کند.
یکی از افعال حکیمانه خدای سبحان این است که سن بلوغ را در دوره خاصی از زندگی قرار می‌دهد به گونه‌ای که شخص بتواند با حالت و بحران‌های سن بلوغ کنار بیاید. مثلا اگر با رسیدن به این سن نیاز جنسی پیدا می‌کند به او پختگی و حیا و... هم عطا می‌کند تا سرکش نشود و امنیت اخلاقی دیگران را به خطر نیندازد.
اما دیدن فیلم‌های فساد انگیز باعث می‌شود، نیاز جنسی در او شعله ور گردد در حالی که هنوز به بلوغ عقلی و حیا و... دست نیافته است. به عبارت دیگر باعث می‌شود که به خاطر کوچک بودن ظرف وجودش، میل و شهوت و جنسی اش سرازیر شود.

زنا و لواط و خودارضایی ذهنی

فکر درگیر آن چیزی است که انسان در شبانه روز به آن مشغول بوده. به ویژه در اوقات تنهایی زیاد انسان را به خود گرفتار می‌کند. وقتی فردی به فیلمهای بدآموز و ویرانگر بپردازد، قطعا درزمانهای خاصی از شبانه روز صحنه‌های آن را تداعی خواهد کرد (خودآگاه یا ناخودآگاه ). حال اگر در آن فیلم صحنه‌های جنسی وجود داشته باشد، این شخص در ذهنش، خود را به جای بازیگران می‌گذارد و در تصوراتش به اعمال ناشایست دست می‌زند. وگرفتار زنا و لواط و خودارضایی ذهنی می‌شود.
و اگر این تفکر و تصور زیاد شد، خود منشا گناهان دیگری می‌شود؛ چرا که آب شور و زمین شوره زار میوه شیرین نمی‌زاید. حضرت عیسی علیه السلام به یارانش فرمود: « از نگاه به نادیدنیها بپرهیزید چرا که این دیدنها بذری است که شهوت می‌زاید و درختی است که فسق را به بار می‌نشاند. » [۱۳] و نیز حضرت علی(ع) در این باره فرمودند: « کسی که در مورد گناهان زیاد فکر کند، گناهان او را به سوی خود می‌کشند.» [۱۴]

تجاوز جنسی (زنا و لواط و خودارضایی)

وقتی که شخصی با این گونه فیلم‌ها دم خور شد، و دید که یک مرد وزن و یا دو هم جنس در کنار هم به چه کارهایی مشغول می‌شوند، آنگاه که خودش را در معرض حضور یک نا محرم و یا هم جنس می‌بیند به تصوراتی دچار می‌شود که گاهی به لواط و یا زنا با آن فرد می‌انجامد! و کسانی که امکان این کارها برایشان فراهم نیست به بیماری مرگ بار خود ارضایی دچار می‌شوند.

تغییر ذائقه جنسی

فردی که به مشاهده فیلم‌های مفسده انگیز عادت کرد، به مشکلاتی اساسی و کمر شکن دچار می‌شود. از جمله:
_ به ازدواج تن نمی‌دهد چرا که آن را برای میل جنسی خود محدودیت می‌داند! و اگر به آن تن داد به محدودیت آن تن نخواهد داد.
_ به جای ازدواج و تشکیل خانواده به هم جنس گرایی و خود ارضایی دست می‌زند. و حتی ممکن است به ازدواج با حیوانات تن دهد!

پذیرفتن تفکرات انحرافی

در پس پردهٔ فیلم‌های هالیوودی متفکرین و متخصصین نظام استکباری حاضرند و وظیفه جهت دادن به اندیشه‌ها را بر عهده دارند.
دیدن این فیلم‌ها ناخود آگاه موجب پذیرفتن اندیشه‌های غربی می‌شود. حال بعضی فیلم‌ها به صورت لطیف و غیر مستقیم کار خود را انجام می‌دهند و برخی شمشیر را از رو بسته و به طور مستقیم با عقائد و اخلاق و معارف پیامبران الهی می‌جنگند.

دوری و عدم صمیمیت اعضای خانواده

نگاه کردن به این فیلم‌ها نا فرمانی و گناه به حساب می‌آید بر زندگی شخص معصیت کار اثراتی می‌گذارد. بعضی گناهان موجب نزول بلا و گرفتاری شود. یکی از سخت‌ترین بلاها این است که انسان شیرازه زندگی خود را از هم پاشیده بیابد. ببیند که برکت، صفا، صداقت و شیرینی زندگی اش در حال نابودی است.
اثر ظاهری این نگاه‌ها چنین است که فرد با دیدن فیلم‌های جنسی، به روحیه "تنوع طلبی" دچار شده به خیانت دست می‌زند.
ونیز با دیدن فیلم‌های خشونت بار، روحیه‌ای خشن پیدا می‌کند و از صبر و حوصله و گذشت او می‌کاهد. و در یک کلام ثمره دیدن این فیلم‌ها طلاق است؛ حال یا به صورت رسمی و یا به صورت عاطفی. [۱۵]

ترویج سبک زندگی غربی

مصرف گرایی (در پوشاک، تغذیه و ...)
وقتی در رسانه‌ها زرق و برق‌های دنیوی را به نمایش می‌گذارند، بیننده تمایل پیدا می‌کند که آن شادی‌های ظاهری را در خود ایجاد کند؛ آن خوراکی‌هایی را که به نظر لذیذ می‌رسند را مصرف کند و....و اصلا رسیدن به این لذت‌ها جز دغدغه‌هایش می‌شود، دوست می‌دارد همانند شخصیت‌های فیلم بپوشد ، بخورد، بخرد و... یعنی رسانه یک نوع زندگی را به نمایش می‌گذارد که فرد بیننده را به سمت مصرف گرایی(ریخت و پاش کردن) سوق می‌دهد.

بی حیایی و برهنگی

در این فیلم‌ها طراحی لباس، رنگریزی و ترکیب رنگ‌ها در تولید آن به گونه ایست که بر روان انسان تاثیر می‌گذارد و شخص را به داشتن و پوشیدن آن لباس‌ها فرا می‌خواند. فرد بازیگر را هم به صورت حساب شده انتخاب می‌کنند(از نظر اندام، رنگ چهره و ...) تا تاثیر بیشتری داشته باشد. و جالب اینکه چنین فیلم‌هایی را در کشورهایی می‌سازند که فرهنگ آن با فرهنگ کشور مورد هجمه نزدیک باشد. مثلا شلوار ساپورت را از طریق فیلم‌های ترکیه‌ای به کشور ما انتقال دادند!!
این عوامل همگی دست به دست هم می‌دهد تا برهنگی و بی حیایی را ترویج کنند.

الگوپذیری از الگوهای غربی

فیلمهای مورد بحث، گاهی زندگی یک متفکر و دانشمند را به نمایش می‌گذارند. اما اینگونه نیست که همه اندیشمندان و بزرگان دارای روحی بزرگ و لطیف باشند! برخی از آنها اهل فساد و بزه کاری بوده‌اند. [۱۶] از این گذشته اساس فرهنگ کشورهای غیر اسلامی با فرهنگ زیبای ما ناسازگار است. در فرهنگ روزمره آنها سلام و احوال پرسی ، عیادت از بیماران ، صله رحم ، شرکت در تشییع جنازه ، صدقه ، احترام به ریش سفیدان ، حریم نگه داشتن نسبت به نامحرم و ... چندان دیده نمی‌شود.
وقتی فردی با این فیلمها مانوس شد قطعا این امور جایگزین داشته‌هایش خواهد شد که متاسفانه تا حدودی اثرات این جایگزینی را در جامعه می‌بینیم.

مشغول شدن به حیات دنیوی

در فرهنگ ما به "یاد معاد و زندگی واقعی" فراوان سفارش شده است. و اسلام آن را منشا برکات زیادی می‌داند. ولی از آنجایی که سازندگان فیلمهای مفسده انگیزبه معاد و زندگی پس از مرگ باور ندارند، فیلمهایشان انسان را به دام دنیا گرفتار می‌کند؛ گویی انسان می‌خواهد تا ابد در همین ویرانه زندگی کند. به یقین چنین مفاسدی در باورهای مخاطبین اثر خواهد گذشت. و چنانچه انسان، دنیا محور شد به هر کار و جنایتی دست می‌زند تا زندگی خود را لذت بخش کند.

افسردگی و حسرت

قَالَ أَبِوعَبْدِ اللَّهِ( الامام الصادق) ع:‏ النَّظَرُ سَهْمٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِیسَ مَسْمُومٌ وَ کَمْ مِنْ نَظْرَهٍ أَوْرَثَتْ حَسْرَهً طَوِیلَهً. [۱۷] یعنی نگاه تیری است از تیرهای زهرآلود ابلیس. وچه بسا نگاهی که حسرتی طولانی برجای می‌گذارد.
در توضیح روایت فوق می‌گوییم: "حسرت" یعنی غم و غصه‌ای که به خاطر از دست رفتن سود و فایده‌ای باشد [۱۸]. با این حساب باید دید که با نگاه کردن و در نتیجه زخمی شدن به تیر ابلیس، شیرینی چه سود و فایده‌ای از دست انسان می‌رود که تلخی غم آن بر جای می‌ماند؟
رسول بزرگ اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: « چشمهایتان را فرو افکنید تا شگفتیهای عالم را ببینید.» [۱۹] یعنی اگر کسی از تیرهای شیطان در امان نبود و نگاهش به آلودگی‌ها آلوده شد، توفیق دیدن شگفتی‌ها را از دست خواهد داد و غمِ ندیدن، بر دلش سنگینی خواهد کرد. چه در دنیا این سنگینی را احساس کند و چه در عقبی. [۲۰]

رسوا شدن در دنیا

برخی از نگاه‌ها موجب اقدامات شهوانی و دون شان اخلاقی و اجتماعی می‌شود و رسوایی یعنی آشکار شدن عیبهای انسان را در پی دارد. [۲۱]

قبول نشدن نماز

در روایت داریم که اگر کسی به عورت برادر مومنش نگاه کند، خداوند چهل شب نماز او را نمی‌پذیرد. [۲۲] وقتی به آثار مردود شدن نماز می‌نگریم معلوم می‌شود که نگاه‌های ممنوع چقدر در محضر خدای متعال ناپسند است؟ در روایات پذیرفته شدن اعمال به پذیرفته شدن نماز گره خورده، که اگر نماز کسی مردود شد دیگر اعمالش نیز مردود خواهد بود!! [۲۳] و همه می‌دانیم که یکی از مهمترین بخشهای فیلمهای حرام و مستهجن، به نمایش گذاشتن عورت و بخشهای حساس بدن است.

راهکارهای جلوگیری از این منکر

در قرآن کریم سه گونه نهی وجود دارد: گاهی به طور مستقیم از کاری نهی شده [۲۴]، و گاهی از نزدیک شدن به کار [۲۵]، و گاهی از اینکه حتی زمینه‌های فرو رفتن در گرداب امری ناپسند فراهم شود [۲۶]. و این یعنی بعضی از زشتی‌ها همانند جسمی داغ و سرخ شده هستند که اگر چیزی با آنها "برخورد کند" می‌سوزد و نابود می‌شود.
و برخی از زشتی‌ها همانند آتش، شعله ورند که در صورت "نزدیک شدن" به آن دامان انسان را می‌گیرد و به آتش می‌کشد.
و دسته سوم بسان گردابی می‌باشند که انسان را به سوی خود "جذب می‌کنند" ؛ هرچند شخص به سمت خطر حرکتی نکند. فقط کافی است قایق او در محدوده خطر قرار گیرد.
خطر دسته سوم از دسته دوم، و آن از دسته نخست بیشتر است. حال وقتی به قرآن حکیم نظری بیاندازیم می‌بینیم که خداوند دستور داده به برخی پلیدی‌ها نزدیک هم نشویم [۲۷] (یعنی نهی نوع دوم). و در جایی به طور مطلق از نهی نوع سوم استفاده فرموده [۲۸] . و این یعنی مهم و حساس بودنِ خطر مسائل جنسی و شهوانی. چون به محض نزدیک شدن یا تفکر پیرامون این امور، جذابیت آنها دامان انسان را می‌گیرد و به کام خویش کشیده، می‌سوزاند. نگاه کردن به فیلم‌های فاسد از مهمترین مصادیق تحریک جنسی و شهوانی است که حتی نزدیک شدن به آنها و تفکر پیرامون آنها موجب واقع شدن در محدوده خطر می‌شود.

راه کارهای فردی

استمداد از خدا و پناه خواستن از او

در داستان حضرت یوسف و زلیخا می‌خوانیم که اگر خداوند به یوسف لطف نکرده بود از آن پرتگاه سقوط می‌کرد. [۲۹]

دور کردن ابزارگناه

بدون عمل به این راهکار نجات یافتن از سیلاب این منکر تقریبا محال است. و در واقع نتیجه دادن دیگر راهکارها بسته به این مورد است.
یعنی مظاهر فساد و اسباب و وسائل آن را باید ازبین برد و به قول معروف "آب را از سرِ بند باید گرفت". با وجود آنها شیطان هر لحظه به وسوسه انسان دست می‌زند و احتمال لغزش زیاد است.

مدیریت اینترنت ( تارکده)

یکی از نکات مهم اینکه باید تلاش کنیم هیچ گاه در هنگام تنهایی به فضای مجازی وارد نشویم. هنگام استفاده از اینترنت، صفحه نمایش رایانه و گوشی را در دسترس قرار دهیم! هیچ وقت بدون هدف و صرفا جهت گردش به این فضا وارد نشویم؛ یعنی از قبل معلوم کنیم که از چه بخشهایی باید سرکشی کنیم، چه جستجوهایی را باید انجام دهیم، خطوط قرمز ما در جستجوها و نوع سایتها چیست، در چه زمانهایی نباید به این فضا برویم؟ و ... .
آنگاه که خودمان به این برنامه پایبند بودیم اعضای خانواده را نیز به همین صورت مدیریت می‌کنیم تا به پرتگاه‌های اینترنت نزدیک نشوند.

دوری از دوستان منحرف

این یک قانون نسبتا فراگیر است که هرکسی را می‌توان از راه شناخت دوستانش شناخت. [۳۰] چرا که انسان از دوستش رنگ می‌پذیرد و به او شبیه می‌شود. [۳۱] عاقبت دوستی با افراد منحرف و احیانا معتاد به فیلمهای ویران کننده، معلوم است. پس برای رهایی از هر نوع فسادی و از جمله نگاه به این فیلمها، باید از انسانهای فاسد دوری جست.

توجّه مخصوص به فعالیت بدنی

فعالیت بدنی با کسالت و کم همتی و سستی اراده مخالف است. همان ویژگی‌هایی که موجب می‌شود پای انسان در برابر گناه بلرزد. [۳۲]

پیدا کردن جایگزین

میل به تفریح و لذت و شادمانی در نهاد هر انسانی وجود دارد. پس اگر از راه مناسب و مورد تایید به آنها رسیدگی نشود، نفس به امور ناپسند روی می‌آورد.
و به عکس، اگر کسی به این نیازهای خود از راه مناسب پاسخ دهد، تا حد زیادی توانسته از سرکشی نفسش جلوگیری کند. قرآن کریم نیز هنگام تحریم شراب برای آن جایگزین معرفی می‌کند. [۳۳]

توجه به آثار ترک این گناه

اگر کسی به خاطر خشنودی خدای مهربان ازنگاه‌های گنه آلود دست کشد، خداوند طعم شیرین ایمان را به او می‌چشاند. [۳۴]

نماز

حضرت علی (علیه السلام) فرمود:" اگر جوان بی همسری نگاهش به نامحرم افتاد، دو رکعت نماز بخواند و خداوند را بسیار حمد و ستایش کند و بر محمد و آلش صلوات بفرستد. سپس از خداوند بخواهد که از فضلش او را بی نیاز کند. [۳۵]

روزه

در روایت داریم که روزه خواهش‌های نفسانی وشهوتهای حیوانی را نابود می‌کند. [۳۶]

یاد مرگ و معاد

در این باره روایاتی از اهلبیت علیهم السلام واردشده. امیرالمومنین علیه السلام فرمود: انسانهایی هستند که یاد معاد چشمهای آنها را فرو افکنده است. [۳۷]

سیاست گام به گام

اگر به یکباره نمی‌توانید از این عادت ناپسند (یعنی نگاه به فیلمهای فاسد) دست بکشید، تلاش کنید آرام آرام از آن دوری کنید.
مثلا اگر روزانه یک ساعت به این برنامه‌ها مشغول بوده‌اید، از امروز آن را به روزی ۴۵ دقیقه کاهش دهید... . تا آنگاه که زمان به صفر برسد.

راه کارهای حکومتی

فیلتر کردن (ممنوعیت)

بستن و فیلتر کردن سایتهای نامناسب یکی از مهمترین راهکارهاست. چرا که در پاره‌ای از موارد "محدودیت" راه کار مناسبی است و در برخی دیگر"ممنوعیت". شما نمی‌توانید فرزندتان را نسبت به خوردن سم "محدود" کنید بلکه باید خوردن آن را "ممنوع" نمایید. [۳۸]

سانسور( محدودیت)

در مورد فیلمهایی که تنها بخشهایی از آنها فاسد است، می‌توان راهکار "محدود کردن" یا همان سانسور را به کار بست. و حقیقتا این صحیح نیست که فیلمهایی به زبان اصلی بدون جدا کردن قسمتهای نامناسب به راحتی در دسترس باشند.

بیان آسیب‌های نگاه به فیلم منحرف

وقتی به صورت متقن و علمی، زیانهای چیزی بیان شد، اکثر قریب به اتفاق مردم، آن را می‌پذیرند؛ زیرا فطرت همه انسانها، حرفهای منطقی و اسلامی را پذیرا است.
این آگاه ساختن، گاه به صورت ساخت فیلم و سریال و پویا نمایی است، و گاه به صورت نوشتن مقاله و کتاب و رمان و... و گاه به صورت شفاهی و سخنرانی.
پس لازم است متصدیان امور فرهنگی و سیاسی و... هرکدام در بخش مربوط به خود، کمر همت را محکم بسته و آستین اراده را بالا بزنند تا این آتش سوزان را خاموش نمایند.

تولید فیلم‌های مفید و با کیفیت و سایت مناسب با هر سن

انسان‌های عادی باید به نیازهای طبیعی خود پاسخ مناسب گویند و گرنه به بند هوس‌ها گرفتار می‌شوند. داشتن کار و تفریح و عطش علمی برای همه لازم است. حال یکی از مهمترین تفریح‌ها و غذاهای فرهنگی سالم، دیدن فیلم و استفاده از فضای مجازی سالم است.
مسئولین می‌بایست برای این نیاز مردم تدابیر بیشتری بیندیشند و به اوضاع صدا و سیما، سینما و فضای مجازی سامان بخشند؛ هرچند در این زمینه کارهایی انجام شده است.
ساخت بیشتر فیلم زندگانی بزرگان و برجسته ساختن نقاط معنوی و عبادی ایشان؛ راه اندازی شبکه ملی اطلاعات؛ ساخت سایتهای آموزنده و جذاب برای سنین مختلف و طیف‌های گوناگون در موضوعات متنوع؛ بهره گرفتن از متخصصین، روانشناسان، جامعه شناسان، فلاسفه و... در تولید فیلم؛ در نظر گرفتن هدف کوتاه، میانه و بلند مدت برای فعالیتهای خود؛ برنامه ریزی برای دفاع از هجمه‌های فرهنگی دشمن و نیز حمله به مرزها و قلب فرهنگ آنان؛ و... از مهمترین وظایف مسئولین نظام اسلامی می‌باشد.

احکام فقهی

فیلم‌های صدا و سیما

پرسش:نگاه به فیلم‌های ایرانی و خارجی که در آنها حجاب رعایت نمی‌شود و از صدا و سیما پخش می‌شوند، چه حکمی دارد؟
همه مراجع: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه باشد و باعث مفاسد و انحرافات اخلاقی نشود، اشکال ندارد. [۳۹]

فیلم‌های وزارت ارشاد

پرسش:نگاه به فیلم‌های مجاز داخلی و خارجی که به وسیله وزارت ارشاد اجازه داده شده است، چه حکمی دارد؟
همه مراجع: اگر [در حد ابتذال نبوده] و بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه باشد و باعث مفاسد و انحرافات اخلاقی نشود، اشکالی ندارد [خواه فیلم داخلی باشد یا خارجی. [۴۰]

عکس و فیلم مبتذل

پرسش:نگاه به فیلم‌های مبتذل که بیشتر زنان غیر مسلمان در آن بازی می کنند ـ در صورتی که موجب تحریک انسان نشود ـ چه حکمی دارد؟
با توجه به اینکه دیدن این گونه فیلم‌ها به طور معمول شهوت برانگیز و مقدمه ارتکاب گناه می‌باشد، نگاه به آنها حرام است. [۴۱]

پرسش: دیدن فیلم‌های آموزشی (غیر ضروری) یا جست وجوی اینترنتی که شامل برخی صحنه‌های مهیج است، چه حکمی دارد؟
نگاه به این فیلم‌ها و صحنه‌ها ـ که مهیج و شهوت برانگیز است ـ جایز نیست. [۴۲]

فیلم آموزش جنسی

پرسش:حکم نگاه به فیلم‌های روش آموزش جنسی چیست؟
نگاه به این گونه فیلم‌ها که به طور معمول با نگاه شهوت برانگیز همراه است، جایز نیست. [۴۳]

فیلم تحریک زناشویی

پرسش: آیا زن و شوهر برای تحریک جنسی، می‌توانند به فیلم‌های سکس و مبتذل نگاه کنند؟
خیر جایز نیست. [۴۴]

پرسش: اگر شوهر اصرار زیاد کند بر اینکه با او فیلم مبتذل نگاه کنم، تکلیف چیست؟
اطاعت از شوهر در این زمینه واجب نیست و نگاه به این نوع فیلم‌ها ـ که به طور معمول با نگاه شهوت برانگیز همراه است ـ جایز نیست. [۴۵]

نگاه متأهل به فیلم

پرسش: آیا در مشاهده فیلم‌های شهوت انگیز، بین فرد متأهل و مجرد تفاوتی دارد؟
خیر، بین مجرد و متأهل تفاوتی نیست. [۴۶]

سانسور فیلم مبتذل

پرسش: دیدن فیلم‌های مبتذل به منظور سانسور کردن آن، چه حکمی دارد؟
اگر بدون قصد لذت و بدون ترس افتادن به حرام باشد، برای مأموران نظارت در مقام انجام دادن وظیفه قانونی، به مقدار ضرورت اشکال ندارد؛ ولی باید از قصد لذت اجتناب کنند و واجب است افرادی که برای نظارت و بررسی گمارده می‌شوند از جهت فکری و روحی زیر نظر راهنمایی مسئولین باشند. [۴۷] فیلم‌ها که همیشه با نگاه شهوت برانگیز همراه است، جایز نیست. [۴۸] اگر با قصد لذت باشد، حرام است و اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به گناه باشد، بنابر احتیاط واجب، نگاه کردن به آن جایز نیست. [۴۹]

ارضای شهوت با فیلم

پرسش: اگر با مشاهده فیلم‌های شهوت انگیز، مقداری از شهوت انسان فروکش کند و در جلوگیری از ارتکاب حرام مؤثر باشد، چه حکمی دارد؟ آیا مشاهده آن به این منظور جایز است؟
همه مراجع: نگاه به این فیلم‌های شهوت برانگیز، جایز نیست و توجیه یاد شده، مجوز ارتکاب حرام دیگر نمی‌شود [۵۰]. [۵۱]


منابع مطالعه بیشتر

۱- غریزه جنسی ازدیدگاه اسلام- سید احمد هاشمی علی آبادی- انتشارات کمال اندیشه
۲- تربیت جنسی از منظر قرآن، مبانی ، اصول و روشها - علی نقی فقیهی - سازمان چاپ و نشر دار الحدیث
۳- مسایل جنسی در اسلام و غرب- شهید مرتضی مطهری
۴- مشکلات جنسی جوانان - آیت الله مکارم شیرازی
۵- جنگ نرم ۶، ویژه جنگ رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران - انتشارات موسسه فرهنگی مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر ایران

فهرست منابع

۱- قرآن کریم
۲- ابن طاووس، علی بن موسی، فلاح السائل و نجاح المسائل، ۱جلد، بوستان کتاب - قم، چاپ: اول، ۱۴۰۶ ق.
۳- سید مجتبی حسینی،احکام نگاه و پوشش، دفتر نشر معارف،نظارت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها،چاپ چهاردهم (پنجم از ویراست دوم)، زمستان ۱۳۸۹
۴- حسینی خامنه‌ای، سید علی، اجوبه الاستفتائات، الهدی، تهران، اول، 1381.
۵- خویی، سید ابوالقاسم، صراط النجاه مع تعلیقات التبریزی، دارالاعتصام، قم، اول، ۱۴۱۷ق.
۶- صافی گلپایگانی، لطف الله، جامع الاحکام، حضرت معصومه، قم، دوم، 1378.
۷- فاضل لنکرانی، محمد، جامع المسائل، مهر، قم، دوم، 1379.
۸- مکارم شیرازی، ناصر، استفتائات جدید، مدرسه علی بن ابیطالب، قم، اول، 1379.
۹- تبریزی، میرزاجواد، استفتائات جدید، سرور، قم، اول، 1378.
۱۰- بهجت، محمدتقی، توضیح المسائل، شفق، قم، بیست و چهارم، 1379.
۱۱- خمینی، روح اللّه، استفتائات، دفتر انتشارات اسلامی، قم، اول، 1372.
۱۲- حکیمی، محمدرضا و حکیمی، محمد و حکیمی، علی، الحیاه / ترجمه احمد آرام، ۶جلد، دفتر نشر فرهنگ اسلامی - تهران، چاپ: اول، ۱۳۸۰ش.
۱۳- ابن بابویه، محمد بن علی، علل الشرائع، ۲جلد، کتاب فروشی داوری - قم، چاپ: اول، ۱۳۸۵ش / ۱۹۶۶م.
۱۴- شیخ حر عاملی، محمد بن حسن، الجواهر السنیه فی الأحادیث القدسیه (کلیات حدیث قدسی)، ۱جلد، انتشارات دهقان - تهران، چاپ: سوم، ۱۳۸۰ش.
۱۵- مکارم شیرازی،ناصر،تفسیر نمونه،نسخه الکترونیکی(نرم افزار مجموعه آثار معظم له- تولیدی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور) )
۱۶- کلینی، محمد بن یعقوب بن اسحاق، الکافی (ط - الإسلامیه)، ۸جلد، دار الکتب الإسلامیه - تهران، چاپ: چهارم، ۱۴۰۷ ق.
۱۷- عسکری، حسن بن عبدالله، الفروق فی اللغه، ۱جلد، دار الآفاق الجدیده - بیروت، چاپ: اول، ۱۴۰۰ق.
۱۸- مجلسی، محمد باقر بن محمد تقی، بحار الأنوارالجامعه لدرر أخبار الأئمه الأطهار (ط - بیروت)، ۱۱۱جلد، دار إحیاء التراث العربی - بیروت، چاپ: دوم، ۱۴۰۳ ق.
۱۹- منسوب به جعفربن محمد علیه السلام، امام ششم علیه السلام، مصباح الشریعه، ۱جلد، اعلمی - بیروت، چاپ: اول، ۱۴۰۰ق.
۲۰- شیخ حر عاملی، محمد بن حسن، تفصیل وسائل الشیعه إلی تحصیل مسائل الشریعه، ۳۰جلد، مؤسسه آل البیت علیهم السلام - قم، چاپ: اول، ۱۴۰۹ ق.

پانویس

 1. - تفسیر نمونه، ج‏9، ص: 239 - ذیل تفسیر آیات 81 تا 83 سوره هود
 2. - أَبَا الْحَسَنِ مُوسَی ع یَقُولُ إِنَّ اللَّهَ جَلَّ وَ عَزَّ یُبْغِضُ الْعَبْدَ النَّوَّامَ الْفَارِغَ‏. الکافی (ط - الإسلامیه) ؛ ج‏5 ؛ ص84
 3. - بحث در این رابطه مقاله‌ای جداگانه می‌طلبد.
 4. - قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص الْغَضَبُ یُفْسِدُ الْإِیمَانَ کَمَا یُفْسِدُ الْخَلُّ الْعَسَلَ‏. الکافی (ط - الإسلامیه) ؛ ج‏2 ؛ ص302
 5. - قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع الْغَضَبُ مِفْتَاحُ کُلِّ شَرٍّ. الکافی (ط - الإسلامیه)، ج‏2، ص: 303
 6. - لَا یَنْبَغِی أَنْ یَعُدَّ عَاقِلًا مَنْ یَغْلِبُهُ الْغَضَبُ وَ الشَّهْوَهُ (431/ 6). تصنیف غرر الحکم و درر الکلم ؛ ؛ ص65
 7. - 6972 اهْجُرُوا الشَّهَوَاتِ فَإِنَّهَا تَقُودُکُمْ إِلَی رُکُوبِ الذُّنُوبِ وَ التَّهَجُّمِ عَلَی السَّیِّئَاتِ (245/ 2). تصنیف غرر الحکم و درر الکلم ؛ ؛ ص305
 8. - 6974 إِیَّاکُمْ وَ غَلَبَهَ الشَّهَوَاتِ عَلَی قُلُوبِکُمْ فَإِنَّ بِدَایَتَهَا مَلَکَهٌ وَ نِهَایَتَهَا هَلَکَهٌ (326/ 2). تصنیف غرر الحکم و درر الکلم ؛ ؛ ص305
 9. - غَیْرُ مُنْتَفِعٍ بِالْعِظَاتِ قَلْبٌ مُتَعَلِّقٌ [تَعَلَّقَ‏] بِالشَّهَوَاتِ (382/ 4). تصنیف غرر الحکم و درر الکلم ؛ ؛ ص65 برای دیدن روایات بیشتر ر.ک غرر باب الشهوه، باب آثار الشهوه، باب الغضب، باب ذم الغضب و ... .
 10. - با این همه، به تازگی حرکتهایی اغاز شده که شایسته تقدیر هستند.
 11. - یعنی سایت.
 12. - به جهت جلوگیری از ترویج از بیان نام آن‌ها صرف نظر می‌کنم.
 13. - قَالَ عِیسَی ابْنُ مَرْیَمَ ع لِلْحَوَارِیِّینَ: إِیَّاکُمْ وَ النَّظَرَ إِلَی الْمَحْذُورَاتِ فَإِنَّهَا بَذْرُ الشَّهَوَاتِ وَ نَبَاتُ الْفِسْق‏. مصباح الشریعه ؛ ؛ ص10
 14. - 3543 مَنْ کَثُرَ فِکْرُهُ فِی الْمَعَاصِی دَعَتْهُ إِلَیْهَا (321/ 5). تصنیف غرر الحکم و درر الکلم، ص: 186
 15. - طلاق رسمی همان طلاق مرسوم است. و طلاق عاطفی یعنی طلاقی که طرفین زیر یک سقف زندگی می‌کنند ولی از زندگی با همسر خود راضی نیستند.
 16. - ر.ک کتاب فیلسوفان بد کردار نوشته مل تامپسون و نایجل راجرز
 17. - الکافی (ط - الإسلامیه) ؛ ج‏5 ؛ ص559- و نیز: قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ ع‏: مَنْ أَطْلَقَ نَاظِرَهُ أَتْعَبَ حَاضِرَهُ مَنْ تَتَابَعَتْ لَحَظَاتُهُ دَامَتْ حَسَرَاتُه.‏ بحار الأنوار (ط - بیروت) ؛ ج‏101 ؛ ص38
 18. - الفرق بین الغم و الحسره: أن الحسره غم یتجدد لفوت فائده فلیس کل غم حسره. الفروق فی اللغه ؛ ص262
 19. - غُضُّوا أَبْصَارَکُمْ تَرَوْنَ الْعَجَائِبَ‏‏. بحار الأنوار (ط - بیروت) ؛ ج‏101 ؛ ص41 در این باره روایات دیگری نیز وارد شده است:
  ..... أَعْطَاهُ اللَّهُ إِیمَاناً یَجِدُ حَلَاوَتَهُ فِی قَلْبِه‏. بحار الأنوار (ط - بیروت) ؛ ج‏101 ؛ ص38
 20. - مَنِ اطَّلَعَ فِی بَیْتِ جَارِهِ فَنَظَرَ إِلَی عَوْرَهِ رَجُلٍ أَوْ شَعْرِ امْرَأَهٍ أَوْ شَیْ‌ءٍ مِنْ جَسَدِهَا کَانَ حَقِیقاً عَلَی اللَّهِ أَنْ یُدْخِلَهُ النَّارَ مَعَ الْمُنَافِقِینَ الَّذِینَ کَانُوا یَتَبَحَّثُونَ عَوْرَاتِ الْمُسْلِمِینَ فِی الدُّنْیَا وَ لَمْ یَخْرُجْ مِنَ الدُّنْیَا حَتَّی یَفْضَحَهُ اللَّهُ وَ یُبْدِی عَوْرَاتِهِ لِلنَّاظِرِینَ فِی الْآخِرَهِ. بحار الأنوار (ط - بیروت) ؛ ج‏101 ؛ از ص37 یَحْشُوهَا اللَّهُ یَوْمَ الْقِیَامَهِ مَسَامِیرَ مِنْ نَارٍ ثُمَّ حَشَاهُمَا نَاراً إِلَی أَنْ تَقُومَ النَّاسُ ثُمَّ یُؤْمَرُ بِهِ إِلَی النَّار. مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل ؛ ج‏14 ؛ ص268
 21. - قَالَ (النبی صلی الله علیه و آله) مَنْ نَظَرَ إِلَی عَوْرَهِ أَخِیهِ الْمُسْلِمِ أَوْ عَوْرَهِ غَیْرِ أَهْلِهِ مُتَعَمِّداً أَدْخَلَهُ اللَّهُ مَعَ الْمُنَافِقِینَ الَّذِینَ کَانُوا یَبْحَثُونَ عَنْ عَوْرَاتِ النَّاسِ وَ لَمْ یَخْرُجْ مِنَ الدُّنْیَا حَتَّی یَفْضَحَهُ اللَّهُ إِلَّا أَنْ یَتُوبَ. وسائل الشیعه ؛ ج‏1 ؛ ص299
 22. - من نظر الی عوره أخیه متعمّدا لم یقبل الله الصّلوه أربعین لیله. کنز العمّال، 13078.
 23. - عَنْ أَبِی بَصِیرٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا جَعْفَرٍ ع یَقُولُ‏: إِنَّ أَوَّلَ مَا یُحَاسَبُ بِهِ الْعَبْدُ الصَّلَاهُ. فَإِنْ قُبِلَتْ قُبِلَ مَا سِوَاهَا ( وَ إِنْ رُدَّتْ رُدَّ مَا سِوَاهَا. فلاح السائل و نجاح المسائل ؛ ؛ ص127). الکافی (ط - الإسلامیه) ؛ ج‏3 ؛ ص268
 24. - وَ لا تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْباطِلِ وَ تَکْتُمُوا الْحَقَّ وَ أَنْتُمْ تَعْلَمُونَ (بقره 42)- وآیات فراوان دیگر
 25. - وَ لا تَقْرَبا هذِهِ الشَّجَرَهَ فَتَکُونا مِنَ الظَّالِمینَ (بقره 35)
  وَ لا تَقْرَبُوا الْفَواحِشَ ما ظَهَرَ مِنْها وَ ما بَطَن- انعام 151 وَ لا تَقْرَبُوا مالَ الْیَتیمِ إِلاَّ بِالَّتی هِیَ أَحْسَن- انعام 152-- و آیات دیگر
 26. - وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبینٌ (بقره 168-208)
  وآیات فراوان دیگر
 27. - وَ لا تَقْرَبُوا الزِّنی إِنَّهُ کانَ فاحِشَهً وَ ساءَ سَبیلاً (اسراء 32)
 28. - یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ وَ مَنْ یَتَّبِعْ خُطُواتِ الشَّیْطانِ فَإِنَّهُ یَأْمُرُ بِالْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَر- ( نور 21 )
 29. - وَ لَقَدْ هَمَّتْ بِهِ وَ هَمَّ بِها لَوْ لا أَنْ رَأی بُرْهانَ رَبِّهِ کَذلِکَ لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ وَ الْفَحْشاءَ إِنَّهُ مِنْ عِبادِنَا الْمُخْلَصینَ (یوسف 24)
 30. - تو اول بگو با کیان دوستی \ پس آنگه بگویم که تو کیستی
 31. - عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ قَالَ: لَا تَصْحَبُوا أَهْلَ الْبِدَعِ وَ لَا تُجَالِسُوهُمْ فَتَصِیرُوا عِنْدَ النَّاسِ کَوَاحِدٍ مِنْهُمْ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص الْمَرْءُ عَلَی دِینِ خَلِیلِهِ وَ قَرِینِهِ. الکافی (ط - الإسلامیه) ؛ ج‏2 ؛ ص375
 32. - عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: کَثْرَهُ النَّوْمِ مَذْهَبَهٌ لِلدِّینِ وَ الدُّنْیَا. الکافی (ط - الإسلامیه) ؛ ج‏5 ؛ ص84 عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع قَالَ: إِنِّی لَأُبْغِضُ الرَّجُلَ أَوْ أُبْغِضُ لِلرَّجُلِ أَنْ یَکُونَ کَسْلَاناً [کَسْلَانَ‏] عَنْ أَمْرِ دُنْیَاهُ وَ مَنْ کَسِلَ عَنْ أَمْرِ دُنْیَاهُ فَهُوَ عَنْ أَمْرِ آخِرَتِهِ أَکْسَلُ. الکافی (ط - الإسلامیه) ؛ ج‏5 ؛ ص85
 33. - وَ مِنْ ثَمَراتِ النَّخیلِ وَ الْأَعْنابِ تَتَّخِذُونَ مِنْهُ سَکَراً وَ رِزْقاً حَسَناً إِنَّ فی ذلِکَ لَآیَهً لِقَوْمٍ یَعْقِلُونَ (نحل 67)
 34. - وَ عَنْ عَلِیٍّ ع أَنَّهُ قَالَ: سُئِلَ عَنِ الرَّجُلِ تَمُرُّ بِهِ الْمَرْأَهُ فَیَنْظُرُ إِلَیْهَا قَالَ أَوَّلُ نَظْرَهٍ لَکَ وَ الثَّانِیَهُ عَلَیْکَ لَا لَکَ وَ النَّظْرَهُ الثَّالِثَهُ سَهْمٌ مَسْمُومٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِیسَ مَنْ تَرَکَهَا لِلَّهِ لَا لِغَیْرِهِ أَعْقَبَهُ اللَّهُ إِیمَاناً یَجِدُ طَعْمَهُ. دعائم الإسلام ؛ ج‏2 ؛ ص202
 35. - میزان الحکمه. و نیز:
  عن علی امیرالمومنین علیه السلام: إِذَا رَأَی أَحَدُکُمُ امْرَأَهً تُعْجِبُهُ فَلْیَأْتِ أَهْلَهُ فَإِنَّ عِنْدَ أَهْلِهِ مِثْلَ مَا رَأَی وَ لَا یَجْعَلَنَّ لِلشَّیْطَانِ إِلَی قَلْبِهِ سَبِیلًا وَ لْیَصْرِفْ بَصَرَهُ عَنْهَا فَإِنْ لَمْ تَکُنْ لَهُ زَوْجَهٌ فَلْیُصَلِّ رَکْعَتَیْنِ وَ یَحْمَدُ اللَّهَ کَثِیراً وَ یُصَلِّی عَلَی النَّبِیِّ وَ آلِهِ ص ثُمَّ لْیَسْأَلِ اللَّهَ مِنْ فَضْلِهِ فَإِنَّهُ یُبِیحُ لَهُ بِرَأْفَتِهِ مَا یُغْنِیه‏. الخصال ؛ ج‏2 ؛ ص637
 36. - وَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص: قَالَ تَعَالَی الصَّوْمُ لِی وَ أَنَا أَجْزِی بِهِ وَ الصَّوْمُ یُمِیتُ مُرَادَ النَّفْسِ وَ شَهْوَهَ الطَّبْع‏. مصباح الشریعه ؛ ؛ ص136
 37. - وَ بَقِیَ رِجَالٌ غَضَ أَبْصَارَهُمْ ذِکْرُ الْمَرْجِع‏. نهج البلاغه (للصبحی صالح) ؛ ؛ ص75
 38. - محدودیت برای چیزهایی است که هم سودمند است و هم زیانبار. با محدودیت باید بخش زیانبار را حذف کرد. ولی ممنوعیت برای چیزهایی است که فقط نتایج زیانبار دارد. چون در اینگونه موارد، محذودیت کار عاقلانه‌ای نیست.(دقت شود)
 39. - خامنه‌ای، اجوبه الاستفتائات، س 1194 و 1206؛ مکارم، استفتائات، ج1، س775 و 772؛ فاضل، جامع المسائل، ج1، س1726 و 1727؛ نوری، استفتائات، ج1، س 450 و 452؛ بهجت، توضیح المسائل، متفرقه، م2؛ امام، استفتائات، ج3، (نظر)، س15 و 19؛ تبریزی، استفتائات، س1081 و 1603؛ صافی، جامع الاحکام، ج2، س1708 و 1719؛ سیستانی، sistani.org، فیلم، س 8؛ پرسش شفاهی از دفتر آیت الله وحید.
 40. - خامنه‌ای، اجوبه الاستفتائات، س1194 و 1206؛ فاضل، جامع المسائل، ج1، س1726 و 1727؛ بهجت، توضیح المسائل، متفرقه، م2، مکارم، استفتائات، ج1، س775 و 772؛ نوری، استفتائات، ج1، س 450 و 452؛ امام، استفتائات، ج3، (نظر)، س 15 و 19؛ سیستانی، sistani.org، فیلم، س 8؛ تبریزی، استفتائات، س1081 و 1603؛ صافی، جامع الاحکام، ج2، س1708 و 1719؛ پرسش شفاهی از دفتر آیت الله وحید.
 41. - خامنه‌ای، اجوبه الاستفتائات، س1187؛ صافی، جامع الاحکام، ج2، س1717 و 1605؛ فاضل، جامع المسائل، ج1، س1729 و 1731؛ مکارم، استفتائات، ج1، س778 و 782؛ پرسش شفاهی از دفتر آیات عظام نوری و امام، بهجت، وحید.
 42. - خامنه‌ای، اجوبه الاستفتائات، س 1200؛ صافی، جامع الاحکام، ج2، س1329؛ نوری، استفتائات، ج2، س554؛ پرسش شفاهی از دفتر آیات عظام بهجت، وحید، امام، فاضل و مکارم.
 43. خامنه‌ای، اجوبه الاستفتائات، س 1200؛ صافی، جامع الاحکام، ج2، س1329؛ نوری، استفتائات، ج2، س554؛ پرسش شفاهی از دفتر مراجع عظام بهجت، وحید، امام، فاضل و مکارم.
 44. خامنه‌ای، اجوبه الاستفتائات، س1203؛ صافی، جامع الاحکام، ج2، س1329؛ نوری، استفتائات، ج2، س554؛سیستانی، ،sistani.orgفیلم، س3؛ پرسش شفاهی از دفتر مراجع عظام وحید، بهجت، امام، فاضل، مکارم.
 45. خامنه‌ای، اجوبه الاستفتائات، س1187؛ صافی، جامع الاحکام، ج2، ص1717 و 1605؛ فاضل، جامع المسائل، ج1، س1729 و 1731؛ مکارم، استفتائات، ج1، س778 و 782؛ پرسش شفاهی از دفتر مراجع عظام نوری و امام، وحید، بهجت.
 46. خامنه‌ای، اجوبه الاستفتائات، س1199؛ سیستانی، ،sistani.org فیلم، س7؛ تبریزی، صراط النجاه، ج6، س1422؛ صافی، جامع الاحکام، ج2، س1329؛ نوری، استفتائات، ج2، س554؛ پرسش شفاهی از دفتر مراجع عظام امام، مکارم، وحید، بهجت، فاضل.
 47. خامنه‌ای، اجوبه الاستفتائات، س1201؛ پرسش شفاهی از دفتر آیات عظام: امام، فاضل و مکارم
 48. پرسش شفاهی از دفتر مراجع عظام: بهجت، صافی، وحید.
 49. پرسش شفاهی از دفترآیت الله سیستانی.
 50. خامنه‌ای، اجوبه الاستفتائات، س1192؛ تبریزی، صراط النجاه، ج5، س1129؛ سیستانی، sistani.org، تصویر، س4 ؛ پرسش شفاهی از دفتر همه مراجع.
 51. احکام نگاه و پوشش،سید مجتبی حسینی ، فصل2عکس و فیلم نامحرم،ص45