فرهنگ مصادیق:لواط

از پژوهشکده امر به معروف
(تغییرمسیر از لواط)
پرش به: ناوبری، جستجو
لواط

کتب مرتبط

ردیف عنوان
۱ تربیت جنسی ج1
۲ تربیت جنسی ج2
۳ همجنس گرایی و همجنس بازی

مقالات مرتبط

ردیف عنوان
۱ لواط – اسلام پدیا
۲ آثار و احکام لواط چیست؟ - اسلام کوئست
۳ گناه و عوارض همجنس گرایی چیست؟ - پرسمان دانشجویی
۴ نکته‌ای در مجازات لواط
۵ لواط – پژوهه
6 لواط –ویکی فقه

مصادیق مرتبط

ردیف عنوان

چندرسانه‌ای مرتبط

ردیف عنوان

مرتبط‌های بوستان

ردیف عنوان

نرم‌افزارهای مرتبط

ردیف عنوان

نویسنده: صالح ویسی
تهیه و تدوین : پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر قم-95/11/9
واژگان کلیدی: همجنس گرایی، همجنس بازی، مساحقه، لواط

مقدمه

انسان به عنوان اشرف مخلوقات از نطفه دو جنس (نر و ماده) تشکیل یافته است. که خداوند این موهبت الهی را برای بقای نسل در وجود انسان به ودیعه نهاده است.
برای رشد و نمو، تولید، تکثیر و بقای نوع انسانی، امیال گوناگونی در انسان قرار داده شده است و باید به گونه ای که با هدف خلقت منافات نداشته باشد، آن ها را ارضاء کرد. کسی که تشنه یا گرسنه است، آرامش ندارد؛ آن که نیاز به خواب دارد، قرار ندارد تا این که این میل ارضاء شود و همینطور کسی که میل جنسی در او شکل گرفته، باید آن را ارضاء کند تا به سکون و آرامش برسد.
انحرافات اخلاقی از قبیل استمناء، استشهاء، زنا و ... سبب می شوند تا غریزه جنسی انسان بر طبق فطرتش عمل نکند و از راه مستقیم و مجازی که خالق هستی برای ارضای شهوات در نظر گرفته تخطی نماید که این عمل دارای آثار سوء اخلاقی، اجتماعی برای فرد و جامعه می باشد.
یکی دیگر از این انحرافات را می توان همجنس گرایی و همجنس بازی دانست، که امروزه با حمله همه جانبه دشمنان دین و فرهنگ اسلامی، از طریق تبلیغات رسانه یی، ماهواره یی، سی دی ها، کتاب های رمان و ... به وضوح قابل مشاهده است، ترویج این مفاسد برای از پای درآوردن و به فساد کشاندن جوانان و نوجوانان مسلمان انجام می شود.
این عمل انحرافی در بعضی از زنان و مردان وجود دارد. که در مردان به آن لواط و در زنان به آن مساحقه می گویند. نگاهی کلی به بحث همجنس گرایی در قرن های مختلف وآثار سوء این رذیله اخلاقی هدف اصلی این مقاله می باشد که روایات و احادیث و نظرات فقهاء و آثار سوء این رفتار منکر در آن گنجانده است.

مفهوم شناسی

همجنس گرایی مردانه به گرایش های عاطفی، روانی و جنسی مردان و زنان نسبت به یکدیگر گفته می شود. در زبان انگلیسی اغلب به مردی که دارای چنین تمایلاتی باشد اصطلاحاً گِی (gay) به انگلیسی گفته می شود گرچه گاه برای زنان همجنس گرا نیز این واژه را به کار می برند این واژه از حدود دهه ۱۹۲۰ بین همجنس گرایان آمریکا ترویج یافت. [۱]
لزبین یا لز یا همجنس گرایی زنانه نوعی گرایش جنسی مختصّ زنان است که عشق، احساسات و تمایلات جنسی زن به دیگر زنان معطوف است. زنان یا دختران با این گرایش را در اصطلاح لِزبیَن (Lesbian) می نامند. [۲]
همجنس گرایی همراه با دو گرایش دگرجنس گرایی و دوجنس گرایی، سه گرایش اصلی جنسی را تشکیل می دهند. به فردی که به جنس دیگر گرایش داشته باشد «دگرجنس گرا» و به افرادی که هم به جنس دیگر و هم به افراد همجنس با خود تمایل دارند، «دوجنس گرا» می گویند.
لواط -یعنى همجنس بازى مردان- بر خلاف آنچه نویسندۀ مفردات ذکر کرده، از لصوق (اتصال و چسبیدن) گرفته شده است نه از اسم لوط پیامبر (ع). به هر حال مفهوم لغوى لواط، همجنس بازى مردان، اعم از دخول یا سایر استمتاعات است؛ هر چند دومى به دلیل شرعى، موضوع حدّ نیست؛ لیکن در روایت یاد شده امام صادق (ع) در پاسخ سؤال از معناى لواط فرمود: «لواط استفاده از میان دو ران است و دخول کفر است.» [۳]
مساحقه مصدر باب مفاعله و از ماده سَحق مشتق است و سحق به معناى مالیدن فرج زنى به زن دیگر است و در اصطلاح عبارتست از همجنس بازى زنان و مالیدن دو زن فرج خود را به فرج دیگر که هر دو هم جنبه فاعلى و هم مفعولى دارند. [۴]

همجنس گرایی در طول تاریخ

قبل از اسلام

قدیمی ترین مستندات در رابطه با همجنس گرایی مربوط به یونان باستان است. سافو زن شاعری از جزایر لزبو متعلق به یونان باستان بوده که در اشعارش رابطه های عشقی را به دختران و زنان تعمیم داده و واژه لزبین نیز در اشاره به همجنس گرایان زن از همین مورد سرچشمه گرفته است.
قرآن کریم نیز درمورد اقوام و ملل سابق که کارهای خلاف عفتی چون لواط و مساحقه داشته اند بیانات مختلفی دارد که به مقتضای بیان، گناه آنان را ملامت نموده و عذاب آنها را تشریح کرده است.
در این رابطه می توان به آیاتی که در مورد قوم لوط و اصحاب رس نازل شده است اشاره نمود که در بحث قرآنی با تفصیل بیان خواهد شد.

بعد از اسلام

دین مبین اسلام این گونه روابط را تحریم نموده و برای آنها مجازات سنگینی قرار داده است و در صورت تکرار و اصرار بر گناه، حکم به اعدام برای مرتکبان آن صادر کرده است. اما در تمام ادوار تاریخی کسانی بودند که نسبت به قوانین الهی تخطی کرده و مسیر بی راهه را انتخاب نموده اند.
بعد از اسلام نیز افرادی بودند که در خفا یا آشکارا این عمل شنیع را انجام می دادند.
برخی کشورهای اروپایی در مساله همجنس گرایی و همجنس بازی گوی سبقت را حتی از حیوانات نیز ربوده اند و با روشهای مختلف و با استفاده از تبلیغات فراوان این گناه عظیم را در چشم افراد سست ایمان زیبا جلوه داده و گروهی را نیز جذب خود کرده اند.
امروزه با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و نوآوری در وسایل ارتباط جمعی و فضای مجازی غرب توانسته قدرت تبلیغاتی خود را اعمال نموده و برای به فساد کشاندن و منحرف نمودن جوانان و نوجوانان، کشورهای بسیاری را همراه کند. کشورهایی که برای کسب درآمد و ثروت از هیچ گونه رذالت و پستی فروگذاری نمی کنند.
در دوران محمد رضا پهلوی، واپسین شاه ایران، طبقات بالای اجتماعی جامعه نسبت به مسئله همجنس گرایی از خود انعطاف نشان می دادند حتی بعضی از اخبار نیز ازدواج همجنس گرایان را پوشش خبری می دادند. در این دوران برخی از افراد پیشنهاد پیدایش جنبش های مدنی همجنس گرایان را همانند جنبش های غربی نیز دادند. علاوه بر این در برخی از کلوب های شبانه دوران پهلوی رفتارهای همجنس خواهانه تحمل می گشت. هر چند در دوران پهلوی همجنس گرایی همچنان یک نوع تابو به حساب می آمد و هیچ مرکزی برای مشاوره به جوانانی که در مورد گرایش جنسی خود دچار سردرگمی شده بودند وجود نداشت. ارنست، یکی از نزدیک ترین و صمیمی ترین دوستان محمدرضا پهلوی که در در سوئیس با او آشنا شد و به مدت ۲۰ سال نزدیکترین دوست او بود، همجنسگرا بود. رضا شاه که تمایل داشت ولیعهد تربیت مردانه پیدا کند و شدیداً مراقب هر گونه رفتار زن صفتانه بود از بازگشت او به ایران به همراه یک همجنس گرا خشمگین شد.
همجنسگرایی بعد از انقلاب اسلامی نیز در سال ۲۰۱۰ برای نخستین بار در آلمان، در گردهمایی زنان همجنس گرای ایرانی شهر فرانکفورت با حضور ۱۷ تن از لزبین های ایرانی مقیم اروپا و ایران برگزار شد. هدف از این نشست مقابله با هوموفوبیا و افزایش تعامل و همکاری بین همجنسگرایان ایرانی اعلام گشت. [۵]

همجنس گرایی در قرآن

در قرآن مـجید در سوره های اعراف، هود، حجر، انـبـیاء، نـمل و عنکبوت اشاراتی به وضع قوم لوط و گناه شنیع آنها شده است، منتها در هر مورد تـعبیرش بـا مورد دیگر متفاوت است، در حقیقت هر کدام از این تعبیرات به یکی از ابعاد شوم این عمل ننگین اشاره می کند.
در سوره اعراف می خـوانـیـم کـه حضرت لوط بـه آنـهـا مـی گـویـد:
«إِنَّكُمْ لَتَأْتُونَ الرِّجَالَ شَهْوَةً مِنْ دُونِ النِّسَاءِ بَلْ أَنْتُمْ قَوْمٌ مُسْرِفُونَ‏»
«شما زنان را ترک کرده و با مردان سخت شهوت می رانید به راستی که شما قومی (در فساد و بزهکاری) جمعیتی اسرافکارید» (81).
در سـوره انـبـیـاء می خوانیم :
«وَلُوطًا آتَيْنَاهُ حُكْمًا وَعِلْمًا وَنَجَّيْنَاهُ مِنَ الْقَرْيَةِ الَّتِي كَانَتْ تَعْمَلُ الْخَبَائِثَ إِنَّهُمْ كَانُوا قَوْمَ سَوْءٍ فَاسِقِينَ‏»
«ما لوط را از قریه ای که خبائث انجام می داد رهائی بخشیدیم، آنها قوم بد و فاسقی بودند» (74)
و در سوره شعراء آیه 166 می خـوانیـم کـه لوط بـه آنـهـا مـی گـویـد:
«وَتَذَرُونَ مَا خَلَقَ لَكُمْ رَبُّكُمْ مِنْ أَزْوَاجِكُمْ بَلْ أَنْتُمْ قَوْمٌ عَادُونَ‏»
«و همسرانى را که پروردگارتان براى شما آفریده است رها مى‏کنید؟! (حقّاً) شما قوم تجاوزگرى هستید!»
و در سـوره نـمـل آمـده اسـت:«إِنَّكُمْ لَتَأْتُونَ الرِّجَالَ شَهْوَةً مِنْ دُونِ النِّسَاءِ بَلْ أَنْتُمْ قَوْمٌ مُسْرِفُونَ»
«آیا شما بجاى زنان، از روى شهوت به سراغ مردان مى‏روید؟! شما قومى نادانید!» (55).
و در سـوره عـنـکـبـوت از زبـان لوط چـنـیـن آمـده اسـت که به آنها می گوید:
«أَئِنَّكُمْ لَتَأْتُونَ الرِّجَالَ وَتَقْطَعُونَ السَّبِيلَ وَتَأْتُونَ فِي نَادِيكُمُ الْمُنْكَرَ فَمَا كَانَ جَوَابَ قَوْمِهِ إِلَّا أَنْ قَالُوا ائْتِنَا بِعَذَابِ اللَّهِ إِنْ كُنْتَ مِنَ الصَّادِقِينَ»
« آیا شما به سراغ مردان مى‏روید و راه(تداوم نسل انسان) را قطع مى‏کنید و در مجلستان اعمال ناپسند انجام مى‏دهید؟! «اما پاسخ قومش جز این نبود که گفتند:» اگر راست مى‏گویى عذاب الهى را براى ما بیاور!»(29)
‏بـه ایـن تـرتـیـب ایـن عـمـل زشـت تـحـت عـنـوان اسـراف ، خـبـیـث ، فـسـق ، تـجـاوز، جهل ، قطع سبیل مطرح شده است.
اسراف از این نظر که آنها نظام آفرینش را در این امر فراموش کرده و از حد تجاوز نمودند و تعدی نیز به همین خاطر بر آن اطلاق شده است.
خـبـیـث به معنی کار یا چیز آلوده ای است که طبع سالم آدمی از آن تنفر دارد، و چه عملی از این عمل تنفر آمیزتر است.
فـسق به معنی خروج از اطاعت پروردگار و برهنگی از شخصیت انسانی است که از لوازم حتمی این کار است.
جهل به خاطر بی خبری از عواقب شومی اسـت کـه ایـن عمل برای فرد و جامعه دارد.
و بالاخره قطع سبیل نتیجه شوم این عمل را که در صورت گسترش منتهی به قطع نسل انسانی می گردد، چرا که تدریجا علاقه به جنس موافق جانشین علاقه طبیعی به جنس مخالف می شود.
در قرآن مجید سه نوع عذاب برای قوم لوط بیان فرموده: صیحه، باریدن سنگ عذاب بر آنها، زیر و رو شدن شهرهای آنها، و می توان گفت عذابی که بر قوم لوط نازل شد از ظلم کنندگان دور نیست. و این تهدید سخنی است به کسانی که عمل آنها را مرتکب می شوند. [۶]

همجنس بازی از دیدگاه روایات

همجنس گرایی مردانه

لواط یکی از گناهانی است که به کبیره بودن آن تصریح شده است. حرمت و عقوبت آن هم از زنا شدیدتر می باشد.
حضرت امام رضا علیه السلام فرمود: «اتَّقِ الزِّنَا وَ اللِّوَاطَ وَ هُوَ أَشَدُّ مِنَ الزِّنَا وَ الزِّنَا أَشَدُّ مِنْهُ وَ هُمَا یُورِثَانِ صَاحِبَهُمَا اثْنَیْنِ وَ سَبْعِینَ دَاءً فِی الدُّنْیَا وَ الْآخِرَه» [۷]
بترس و ترک زنا و لواط را و لواط بدتر از زنا است و این دو گناه موجب هفتاد و دو گونه درد در دنیا و آخرت برای صاحبش می شود.
همجنس بازی در مردان باعث می شود تا مردان در خود شهوت زنانگی پیدا کنند و در توهم خویش از مفعول واقع شدن لذت ببرند.
امام علی علیه السلام در این باره می فرماید: (مَا أَمْکَنَ‏ أَحَدٌ مِنْ‏ نَفْسِهِ‏ طَائِعاً یُلْعَبُ‏ بِهِ‏ إِلَّا أَلْقَى‏ اللَّهُ‏ عَلَیْهِ شَهْوَهَ النِّسَاءِ) [۸]
هیچ کس از روی میل خود تمیکن نمی کند که با او ملاعبه شود، مگر اینکه خداوند شهوت زنان را بر او القاء می کند.
علاوه بر لذت توهمی، پا را فراتر نهاده و کار را به جایی می کشانند که دیگران را به خود دعوت می کنند و از این به بعد اسباب فساد دیگران را نیز فراهم می کنند.
در این باره نبی مکرم اسلام (ص) می فرماید: «مَنْ‏ أَلَحَ‏ فِی‏ وَطْیِ‏ الرِّجَالِ‏ لَمْ‏ یَمُتْ‏ حَتَّى‏ یَدْعُوَ الرِّجَالَ إِلَى نَفْسِهِ.» [۹]
هر کس در وطی با مردان الحاح و اصرار کند، نمی میرد مگر اینکه مردان را (برای عمل جنسی) به سوی خود دعوت می کند.
یکی از آثار سوء هم جنس خواهی، ترک ازدواج و درنتیجه عدم زاد و ولد است. در روایات و منابع اسلامی، لواط موجب قطع نسل شناخته شده است.
در فلسفه تحریم همجنس بازی همین بس که باعث فساد و تباهی و قطع نسل بشر می شود دراین باره از امام صادق علیه السلام سوال شد که چرا خداوند لواط را حرام کرده است؟
« قَالَ مِنْ أَجْلِ أَنَّهُ لَوْ کَانَ إِتْیَانُ الْغُلَامِ حَلَالًا لَاسْتَغْنَى‏ الرِّجَالُ‏ عَنِ‏ النِّسَاءِ وَ کَانَ‏ فِیهِ‏ قَطْعُ‏ النَّسْلِ‏ وَ تَعْطِیلُ‏ الْفُرُوجِ‏ وَ کَانَ‏ فِی‏ إِجَازَهِ ذَلِکَ فَسَادٌ کَثِیرٌ.» [۱۰]
فرمود: زیرا اگر وطی پسر با پسر حلال بود، مردان از زنان بی نیاز می شدند و در این کار قطع نسل بود و دیگر مردها سراغ زنان نمی رفتند و با مجاز بودن این کار فساد زیاد می شد
همجنس بازی عمل بسیار شنیعی است که حتی رسول گرامی اسلام (ص) نیز برای امت خویش از این امر می ترسد و می فرماید:« إِنَ‏ أَخْوَفَ‏ مَا أَخَافُ‏ عَلَى أُمَّتِی عَمَلُ‏ قَوْمِ‏ لُوطٍ فَلْتَرْتَقِبْ أُمَّتِیَ الْعَذَابَ إِذَا تَکَافَى الرِّجَالُ بِالرِّجَالِ وَ النِّسَاءُ بِالنِّسَاء» [۱۱]
«بیشتر چیزی که باعث ترس من بر آنهاست، احتمال این است که بعد از من مبتلا به عمل قوم لوط بشوند. اینان باید منتظر عذاب الهی باشند، اگر در ارضای جنسی، مردان با مردان و زنان با زنان نزدیکی کنند»
« نَهَى رَسُولُ اللَّه (ص) عَنِ الْمُکَاعَمَهِ وَ الْمُکَامَعَهُ فَالْمُکَاعَمَهُ أَنْ یَلْثِمَ الرَّجُلُ الرَّجُلَ وَ الْمُکَامَعَهُ أَنْ یُضَاجِعَهُ وَ لَا یَکُونُ بَیْنَهُمَا ثَوْبٌ مِنْ غَیْرِ ضَرُورَهٍ؛ پیامبر (ص) نهی کرد از این که مردی، مرد دیگری را با شهوت ببوسد و یا «سَیَکُونُ فِی آخِر الزَّمانِ أَقوَامٌ یُقَالُ لَهُم اللَّواطِیَّه عَلَی ثَلاثَهِ أَصنَافٍ: فَصِنفٌ یَنظُرُنَ وَ یَتَکَلَّمُونَ وَ صِنفٌ یُصَاحِفُونَ و یُعَانِقُونَ و صِنفٌ یَعمشلُونَ ذَلکَالعَمَلَ فَلَعَنَهُ اللهِ عَلَیهِم إلّا أَن یَتُوبُوا و یَنُوبُوا؛ در آخرالزمان، گروه هایی خواهند بود که به آنها لواطیه - همجنس گرایان- گفته می شود. آنها از نظر انحراف همجنس گرایی سه نوع اند: یک نوع از آنها به آلات یکدیگر نگاه می کنند و گفتگوی جنسی با هم دارند. نوع دوم، گروهی هستند که با گرفتن دست یکدیگر و معانقه خود را ارضا می کنند. نوع سوم، گروهی هستند که عمل نزدیکی را با جنس موافق خود انجام می دهند. لعنت خدا بر آنان باد! مگر آن که توبه کنند و به سوی خدا باز گردد.» [۱۲]
بنابراین شوخی ها و بازی های جنسی میان افراد همجنس، یکی از مهمترین عوامل گرایش افراد به همجنس گرایی می باشد و باید تا حد امکان از این نوع شوخی ها و بازی های جنسی خودداری شود. زیرا به مرور زمان این بازی ها هم برای هر دو طرف عادی شده و هم باعث تحریک جنسی آنها می شود.
قال رسول الله صلی الله علیه و آله: «من وجدتموه یعمل عمل قوم لوط، فاقتلوا الفاعل و المفعول به، اگر دیدید کسی کار قوم لوط را می کند، کننده و دهنده را بکشید». [۱۳] از رسول خدا (ص) منقول است: هر که به حرام با زنی جماع کند یا با مردی یا پسری اغلام کند(جمع شود) خدا او را در قیامت محشورگرداند و از مردار گندیده تر که مردم از بوی او متأذی باشند، به جهنم داخل شود و خدا از او قبول نکند هیچ عملی را و اعمالش را همه ضبط نماید و او را در تابوتی داخل کند و بفرماید که او را به میخهای آهن بر آن تابوت بدوزند و در عذابی باشند که اگر رگی از رگهای او را بر 400 هزار کس بگذارند همه بمیرند و از همه کس عذابش بیشتر باشد. [۱۴]
قال الصادق علیه السلام: «حَرَّمَ‏ اللَّهُ‏ عَلَى‏ کُلِ‏ دُبُرٍ مُسْتَنْکَحٍ‏ الْجُلُوسَ‏ عَلَى إِسْتَبْرَقِ الْجَنَّهِ.»
«خداوند نشستن بر استبرق بهشت را بر دبرهای نکاح شده حرام کرده است» [۱۵]
در زمان خلیفه دوم عمر، غلامی که مولای خودش را کشته بود پس از اقرار، عمر امر به کشتنش نمود، حضرت امیرالمومنین علیه السلام از غلام پرسید چرا مولای خودت را کشتی؟ عرض کرد با زور با من لواط کرد پس او را کشتم آن حضرت از اولیای مقتول پرسید آیا او را دفن کرده اید؟ گفتند: آری هم اکنون از دفنش می آییم پس به عمر فرمود: غلام را تا سه روز نگهدار و پس از سه روز اولیای مقتول حاضر شوند. پس از گذشتن سه روز آن حضرت به اتفاق عمر و اولیای مقتول بر سر قبرش آمدند از اولیایش پرسیدند این قبر صاحب شماست؟ گفتند: آری. سپس فرمود: قبر را بشکافید تا به لحد برسید چون به لحد رسیدند و آن را برداشتند جنازه را ندیدند، پس آن حضرت تکبیر گفت و فرمود: به خدا سوگند دروغ نگفتم. و هرگز دروغ بر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله نبسته ام. شنیدم از رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: هر کس از امت من، عمل قوم لوط را مرتکب شود و بدون توبه از دنیا برود پس در قبرش بیش از سه روز نمی ماند تا اینکه زمین او را فرو می برد و به جایی که قوم لوط هستند و هلاک گردیده اند ملحق می نماید پس در زمره ی ایشان محشور می شود. [۱۶]
پس از آن فرمود: غلام را آزاد کنید، زیرا آقای خود را به حق به قتل رسانیده است و جرم و گناهی ندارد.
از پیامبر اسلام (صلی اللّه علیه و آله) می خوانیم «‏ لَمَّا عَمِلَ قَوْمُ‏ لُوطٍ مَا عَمِلُوا بَکَتِ الْأَرْضُ إِلَى رَبِّهَا حَتَّى بَلَغَتْ دُمُوعُهَا السَّمَاءَ وَ بَکَتِ السَّمَاءُ حَتَّى بَلَغَتْ دُمُوعُهَا الْعَرْشَ فَأَوْحَى اللَّهُ إِلَى السَّمَاءِ أَنِ احْصِبِیهِمْ وَ أَوْحَى إِلَى الْأَرْضِ أَنِ اخْسِفِی بِهِمْ.» [۱۷]
«هنگامی که قوم لوط آن اعمال ننگین را انجام دادند زمین آنچنان ناله و گریه سر داد که اشکهایش به آسمان رسید، و آسمان آنچنان گریه کرد که اشکهایش به عرش رسید، در ایـن هـنـگـام خـداونـد به آسمان وحی فرستاد که آنها را سنگباران کن ! و به زمین وحی فرستاد که آنها را فرو بر!»(بدیهی است گریه و اشک جنبه تشبیه و کنایه دارد.)
و در حـدیـثی از امام صادق (علیه السلام ) می خوانیم که پیامبر (ص) فـرمـود: «مَنْ‏ جَامَعَ‏ غُلَاماً جَاءَ یَوْمَ‏ الْقِیَامَهِ جُنُباً لَا یُنَقِّیهِ‏ مَاءُ الدُّنْیَا وَ غَضِبَ اللَّهُ عَلَیْهِ وَ لَعَنَهُ وَ أَعَدَّ لَهُ جَهَنَّمَ وَ سَاءَتْ مَصِیراً ثُمَّ قَالَ إِنَّ الذَّکَرَ یَرْکَبُ الذَّکَرَ فَیَهْتَزُّ الْعَرْشُ لِذَلِکَ الْحَدِیثَ.»
«هـر کـس بـا نـوجـوانـی آمـیزش جنسی کند روز قیامت ناپاک وارد محشر می شود، آنچنان که تمام آبهای جهان او را پاک نخواهند کرد، و خداوند او را غضب می کند و از رحـمـت خـویـش دور مـی دارد و دوزخ را بـرای او آمـاده ساخته است و چه بد جایگاهی است ... سپس فرمود: هر گاه جنس مذکر با مذکر آمیزش کند عرش خداوند به لرزه در می آید.»
در روایت دیگری از امیرمؤمنان علی (ع) می خوانیم که فرمود: از پیامبر (ص) شنیدم چنین می گفت: لعنت خدا بر آن مردانی باد که خود را شبیه زنان می سازند، (با مردان آمیزش جنسی می کنند) و لعنت خدا بر زنانی باد که خود را شبیه مردان می کنند. [۱۸]
همجنس گرایی از دیدگاه اسلام، نوعی گرایش جنسی است که با طبیعت و فطرت انسانی منافات داشته و عملی است که در احکام دینی به عنوان گناه کبیره و از شدیدترین گناهان محسوب می شود که علاوه بر مجازات دنیوی، عذاب سخت الهی در هنگام مرگ و پس از مرگ در انتظار این گونه افراد خواهد بود. و کسانی که همجنس گرایی را در روابط جنسی خود اصل قرار داده اند، به هیچ عنوان بوی بهشت را استشمام نخواهند کرد و در بهشت الهی جایگاهی نخواهند داشت. و اینان مست شدگان جنسی هستند که از روابط جنسی خود مست شده و به عقل و فطرت خود توجه نکرده و هوا و هوس را ملاک و میزان کارهای خود قرار می دهند. امام باقر (ع) در این باره می فرمایند:
«أَقْسَمَ اللَّهُ عَلَى نَفْسِهِ أَنْ لَا یَقْعُدَ عَلَى نَمَارِقِ الْجَنَّهِ مَنْ یُؤْتَى فِی دُبُرِهِ ...؛ خداوند به خودش قسم یاد کرده است، فردی را که حاضر می شود در مقعدش آمیزش کنند، هرگز نگزارد بر سریرهای بهشتی تکیه بزند.» [۱۹]

همجنس گرایی زنانه

یکی دیگر از نمودهای همجنس گرایانه، همجنس گرایی از نوع مساحقه می باشد و آن عبارت است از این که زنها فروج خود را به یکدیگر می مالند و از این طریق، به ارضای خود می پردازند. [۲۰] در روایات رسیده از اهل بیت(ع): این گرایش جنسی نیز مانند گرایش جنسی لواط از گناهان کبیره محسوب شده و جایگاه آن در پیش زنان، به مثابه لواط در بین مردان می باشد. به طوری که برای این افراد نیز مانند مردان لواط کار مجازات ها و برخوردهای تعیین شده است که به عنوان مثال به چند نمونه از احادیث اشاره می کنیم. از رسول الله (ص) حدیثی درباره جایگاه مساحقه بیان شده است که در آن حدیث ایشان می فرمایند: اولین باری که این عمل انجام گرفت، از سوی قوم لوط بود که مردان نیاز خود را با مردان بر طرف می کردند. زنان زنان چون بدون مرد ماندند، آنها هم همان کار مردان را با خود انجام دادند.» [۲۱]
لذا با توجه به احادیث گفته شده، گناه بودن و غیر فطری و غیرطبیعی بودن مساحقه در میان زنان، به همان اندازه می باشد که لواط در میان مردان مطرح می شود. و این گرایش جنسی همجنس گرایانه در میان زنان علاوه بر مجازات ها و برخوردهای دنیوی، عذاب و کیفر اخروی نیز دارد که به صورت صریح در روایت فوق بیان شد.
زنی به حضرت صادق (ع) گفت: زنانی که با یکدیگر مساحقه می کنند (فرج خود را به فرج یکدیگر می مالند) حدشان چیست؟
امام (ع) فرمود: حد زنا است (یکصد تازیانه) به راستی چون قیامت شود آنها را می آورند و لباسهایی از آتش بریده شده بر آنها می پوشانند ، و مقنعه هایی آتشین بر سرشان می بندند و زیر جامه هایی آتشین به بدنشان می پوشانند، و عمودهای آتشین در جوفشان فرو می کنند و آنها را در جهنم می اندازند. ای زن! اولین قومی که مساحقه بینشان رواج یافت، قوم لوط بودند که مردها به عمل لواط سرگرم شدند و زنان بی شوهر ماندند. پس به یکدیگر مشغول شدند چنانچه مردان با هم مشغول بودند. [۲۲] و هنگام نزول عذاب همگی به هلاکت رسیدند.
و نیز حضرت در پاسخ زنی که از مساحقه زنان با یکدیگر پرسید، فرمود: در جهنم اند. چون قیامت شود، چادرهایی از آتش بر آنها پوشیده می گردد و عمودهای آتشین در باطن و عورتهایشان داخل می کنند و آنها را در جهنم می اندازند. زن گفت: از این عمل، در قرآن مجید یادی نشده؟ فرمود: بلی. عرض کردم: کجا؟ فرمود: و اصحاب الرس. [۲۳]
در کتابهایی چون وسایل الشیعه و کافی ابوابی تحت بحث لواط و مساحقه هستند که احادیث فراوانی در آنها موجود است و نیز تفسیر صافی، روایت مفصلی از حضرت امیرالمومنین (ع) درباره ی اصحاب رس نقل کرده است. و همچنین مرحوم مجلسی هم آن را در جلد سوم حیوه القلوب ذکر فرموده است. برای اطلاع از سرگذشت ایشان و گناهانی که مرتکب می شدند که از آن جمله مساحقه زنان بود، به کتب مزبور مراجعه شود.

حد همجنس گرایی

حمّاد بن عثمان گوید: به امام صادق علیه السّلام عرض کردم:
مردى با مرد دیگر عمل فحشاء انجام داد حکمش چیست؟ فرمود: اگر داراى همسر باشد حکمش کشتن است، و اگر محصن نیست یک صد تازیانه، عرض کردم: حکم مفعول چیست؟ فرمود: باید کشته شود چه محصن باشد چه غیر محصن؟ «نزد فقهاى امامیّه حدّ لاطى قتل است ولى امام در کیفیت قتل مخیّر است به هر قسم که خواهد با شمشیر، یا فرو افکندن از بلندى- کوه یا عمارات بلند- یا سوزانیدن او به آتش و یا رجم و سنگسار» [۲۴]
و در روایت سکونى از امام صادق از پدرش علیهما السّلام آمده است که امیر المؤمنین علیه السّلام فرمود: اگر می شد که مجرمى را دو بار رجم کنند هر آینه لاطى دو بار رجم می شد. [۲۵] هرگاه زن، چهارمرتبه به این عمل حرام اقرار کرد، یا چهارمرد عادل شهادت دادند، باید هر یک از آن دو زن را یکصد تازیانه بزنند. و در صورتی که پیش از اقرار یا شهادت عدول توبه کرده باشند، حد ساقط می شود. خوابیدن دو مرد یا دو زن عریان با هم زیر یک لحاف به طوری که حائلی بینشان نباشد حرام است. و اگر نزد حاکم شرع ثابت شود، باید آنها را به کمتر از یکصد تازیانه ( به هر اندازه که صلاح بداند) تعزیر و تأدیب کند و در چند روایت حدشان را یکصد تازیانه ذکر کرده است. [۲۶]

آثار هم جنس گرایی

تمایل به جنس موافق، موجب می شود که انسان به ارضای غریزه جنسی با هم جنس خود متمایل گردد. این میل در ابتدا ضعیف است؛ ولی در ادامه شدت پیدا می کند تا جایی که فرد تن به این کار می دهد و نیاز جنسی خویش را با هم جنس ارضاء می کند.
از دیگر آثار این انحراف، پیدا شدن احساس زنانه در فرد و ضعف مفرط جنسی فاعل و مفعول (به اصطلاح سرد مزاجی) است؛ به گونه ای که بعد از مدتی قادر به آمیزش جنسی به صورت طبیعی نیستند. از طرف دیگر، از دست دادن احساسات طبیعی بر روح و جسم اثر بد می گذارد؛ در خود یک نوع از خود بیگانگی نسبت به خویشتن و جامعه می بیند و قدرت اراده را که رمز توفیق در کارهاست، کم کم از دست می دهند و سرانجام یک نوع سرگردانی و بی تفاوتی در روح آنان ایجاد می شود. [۲۷] همجنس گرائی چـه در مـیان مردان باشد (لواط) و چه در میان زنان (مساحقه) از بدترین انحرافات اخلاقی است که سرچشمه مفاسد زیادی در جامعه خواهد بود.
اصولا طبیعت زن و مرد آن چنان آفریده شده است که آرامش و اشباع سالم خود را در علاقه به جنس مخالف (از طریق ازدواج سالم ) می بینند، و هرگونه تمایلات جنسی در غیر این صورت، انحراف از طبع سالم انسانی و یک نوع بیماری روانی است که اگر به آن ادامه داده شـود روز بـه روز تـشـدیـد مـی گـردد و نتیجه اش بی میلی به (جنس مخالف) و اشباع ناسالم از طریق (جنس موافق) است.
ایـن گـونـه روابـط نـامـشـروع در ارگـانیسم بدن انسان و حتی در سلسله اعصاب و روح اثـرات ویـرانـگـری دارد: مـرد را از یـک مـرد کامل بودن، و زن را از یک زن کامل بودن ساقط می کند، به طوری که چنین زنان و مردان همجنس باز، گرفتار ضعف جنسی شدید می شوند و قادر نیستند پدر و مادر خوبی برای فرزندان آینده خود باشند و گاه قدرت بر تولید فرزند را به کلی از دست می دهند.
افـراد (هـمـجـنـس گـرا) تـدریـجـا به انزوا و بیگانگی از اجتماع و سپس بیگانگی از خویشتن رو می آورند، و گرفتار تضاد پیچیده روانی می شوند، و اگر بـه اصـلاح خـویـش نـپـردازند ممکن است به بیماریهای جسمی و روانی مختلفی گرفتار شوند.
بـه هـمین دلیل و به دلائل اخلاقی و اجتماعی دیگر، اسلام شدیدا همجنس گرائی را در هر شـکـل و صـورت تـحـریـم کـرده ، و برای آن مجازاتی شدید که گاه به سرحد اعدام می رسد قرار داده است.
مـوضـوع مـهـم این است که بی بندوباری و تنوع طلبی بیمارگونه دنیای مادی، بـسـیاری از پسران و دختران را به سوی این انحراف بزرگ می کشاند، نخست پسران را تـشـویـق بـه لبـاسـهـای جلف و زنانه و خودآرائی مخصوص و دختران را به لباسهای پـسرانه دعوت می کند، و از اینجا انحراف و همجنس گرائی شروع می شود تا جائی که بـه وقـیـحـترین اعمال در این زمینه، شکل قانونی می دهند و از هرگونه پیگرد و مجازات برکنار می دادند که قلم از شرح و وصف آن شرم دارد. [۲۸]
بستر پیدایش هم جنس بازی این است که افرادی که به تازگی نقش جنسی خود را کشف کرده اند و در بیان مسایل شخصی با دیگران خجالت می کشند بنابراین به دنبال محرم رازند؛ از این رو دوستانی همدل و هم راز پیدا می کنند. بحران غریزه و زمینه ی روانی سبب می شود آنان با هم به انحرافات تن دهند و کار به انجام اعمال منافی عفت بکشد.
گاهی این عمل به دلیل شرم و حیای افراطی یا برای جلب محبت و یافتن تحسین دیگران در عمل صورت می پذیرد و ممکن است به سبب وسوسه ها و دسترسی نداشتن به جنس مخالف باشد. [۲۹]
علاوه بر عوامل بالا، هم جنس خواهی ممکن است از عوامل زیر نیز ناشی شود:
1- قانع نبودن از ارضای نیاز جنسی بوسیله ی جنس مخالف (همسر)
2- دوستی های بی حساب نسبت به هم جنس.
3- ارتباط زیاد با افراد هم جنس زیبا یا توجه بیش از حد به تصویر آنان.
4- زندگی دسته جمعی افراد هم جنس؛ مانند زندگی در پادگانها و خوابگاههای مدارس و دانشگاهها
5- محیط های خانه، مدرسه و ... که آلوده باشد.
6- آزادی فردی در ارتباط، معاشقه و شوخی با هم جنس.
7- تماس جسمی با هم جنس
8- زیاد نشستن در توالت.
9- نا رضایتی از تجربه ی جنسی گذشته با جنس مخالف. [۳۰]

همجنس گرایی از منظر فقهاء

در شریعت مقدّسه اسلام همجنس گرایی و همجنس خواهی از گناهان بسیار بزرگ است که براى مردان لاطى و ملوط و زنان همجنس باز حدّ سخت معیّن شده است هم در دنیا و هم در آخرت. زیرا علاوه بر آنچه گفته شد موجب انقطاع نسل و بر هم خوردن انساب، و پیدایش بیماریهاى مقاربتى‏سخت، و امراض خانمانسوز می گردد، و جامعه‏ را در دنیا ببدبختى و استیصال و سقوط همیشگى و انحطاط روحى و جسمى و هزاران درد بى‏درمان دیگر می کشاند و در آخرت بعذاب الهى و خلود در آتش و درکات جحیم و کیفرهاى سخت دچار میگرداند [۳۱]
بنابراین همجنس گرایی یکی از بزرگترین انحرافات اخلاقی است که انسان را وارد منجلاب شهوت کرده و عامل سقوط و انحطاط جوامع است و علماء نیز بدین جهت این رذیله را از اقسام گناهان دانسته و آن را تحریم نموده اند.
در بین بیماران مراجعه کننده به کلینیک هاى روانپزشکى، بیمارانى وجود دارند که داراى تمایلات همجنس گرایى مى باشند، علم روانپزشکى امروز این بیماران را به دو گروه تقسیم مى کند:
گروه اوّل، که اصطلاحاً به آنها (اگودیستانیک) مى گویند، از اینکه داراى تمایلات همجنس گرایى هستند احساس ناراحتى نموده، و این احساس را به درون خود متعلّق ندانسته، و مایل هستند درمان شوند، علم روانپزشکى این بیماران را مداوا نموده، و درمان اکثر این بیماران موفقیت آمیز است. و این بیماران پس از درمان، به جنس مخالف علاقه پیدا نموده، و مى توانند ازدواج کنند.
گروه دوم که اصطلاحاً به آنها (اگوسینتانیک) مى گویند، این افراد داراى تمایلات همجنس گرایانه هستند، امّا از داشتن چنین تمایلاتى ناراحت نیستند، و آن را با درون خود موافق و مطابق مى بینند، و نسبت به جنس مخالف احساس کششى ندارند، بلکه بعضاً از جنس مخالف بیزار و متنفّرند. علم روانپزشکى جدید براى این دسته درمانى نیافته است، این نوع بیماران چنانچه جبراً ازدواج کنند با همسر خود دچار مشکلات جنسى و عاطفى مى شوند، و معمولًا حاصل ازدواجشان طلاق و جدایى است.
البتّه از نظر پزشکى ثابت گردیده است که سه عامل مهم در ایجاد حالت همجنس گرایى در گروه دوّم نقش دارد که عبارتند از:
الف) ژنتیک
ب) هورمونهاى بدن مادر در طى دوران باردارى
ج) نحوۀ تربیت فرد در کودکى و تأثیر پدر و مادر در این دوران.
توصیۀ روانپزشکى نوین به افراد گروه دوّم این است که رابطۀ جنسى خود را با یک فرد هم جنس برقرار کنند، و از اقدام به ازدواج با غیر هم جنس خوددارى نمایند. زیرا کراراً مشاهده گردیده که این افراد قادر به تحمّل جنس مخالف نبوده، و ازدواج آنها به طلاق مى انجامد. نظر حضرت عالى در مورد درمان گروه دوم چیست؟
جواب: از نظر موازین شرع اسلام نمى توان به این گروه اجازۀ برقرار ساختن رابطه با جنس موافق هر چند در مراحل سطحى و ابتدایى داد و آن را یک ضرورت شمرد، بلکه باید از طرق مختلف مخصوصاً عواطف مذهبى که بسیار قوى و مؤثر است، روى آنان کار کرد تا مشکلشان حل شود. و هرگز نباید تسلیم توصیه هاى بعضى از روانپزشکان شد که مى خواهند کار را بر خودشان آسان و بر دیگران مشکل کنند، بلکه باید پزشکان مؤمن بکوشند و طرق درمان معقول و مشروع را بیان کنند. [۳۲]
سؤال: تغییر جنسیّت چه حکمى دارد؟
جواب: تغییر جنسیّت و ظاهر ساختن جنسیّت واقعى ذاتاً خلاف شرع نیست ولى باید از مقدمات مشروع استفاده شود یعنى نظر و لمس حرام در آن نباشد، مگر این که به حدّ ضرورت برسد. [۳۳]
سوال: حکم فرزندی که از مساحقه بین دو زن حاصل می شود چیست؟
اگر مرد زوجه اش را وطى کند سپس این زن با باکره اى مساحقه نماید و این بکر، حامله شود پس فرزند مال وطى کننده صاحب نطفه است.
و این صبیّه بعد از وضع حملش در صورتى که موافق بوده به یک صد (تازیانه) جلد مى شود و فرزند هم به او ملحق مى شود و بعد از رفع عذره بکارت از او، مهر المثل زنهاى هم سنّ و سالش را دارد. و اما زن، پس تحقیقا وارد شده است که او رجم دارد. ولى در آن تأمل است و احوط اشبه در این زن یک صد تازیانه است. [۳۴]
سوال: دوشیزه اى با مساحقه با یک پسرى حامله شده و پس از وضع حمل بکارتش زایل شده است البته این عمل بدون عقد شرعى بوده و با رضایت طرفین بوده است، آیا ارش البکاره و یا مهر المثل از باب تسبیب بعهدۀ آن پسر هست یا نه؟ و اگر خداى نکرده ازالۀ بکارت با عمل زنا، مطاوعه باشد باز ارش البکاره و یا مهر المثل بعهدۀ او هست یا نه؟
جواب: در صورت ملاعبه هر چند با رضایت دختر باشد اگر حمل بر دارد و پس از وضع حمل بکارت زائل شود چنانچه مفروض سؤال است، ارش البکاره که همان مهر المثل است بر عهدۀ پسر است، و در مورد زنا با رضایت دختر، ارش البکاره بر عهدۀ زانى نیست. [۳۵]
اگر اسپرم مرد از طریق مساحقۀ همسرش با زن بیگانه به رحم او انتقال یابد، گرچه این عمل حرام است، ولى فرزند به مرد صاحب اسپرم و زن صاحب تخمک- زنى که باردار شده است- تعلّق دارد. [۳۶]
هرگاه دو دختر خانم یا دو زن درحالى که برهنه هستند در یک بستر بخوابند حکم آنست که باید تعزیر شوند و اگر دو بار این امر تکرار شود براى بار سوّم حدّ شرعى باید زد که همان صد ضربه باشد. [۳۷]

وضعیت قانونی همجنس گرایی

ازدواج همجنس گرایان ازدواجی است که به صورت رسمی و یا اجتماعی بین دو فرد همجنس صورت می گیرد. ازدواج همجنس گرایان در جوامع مختلف از نظر حقوقی، حق مدنی و دینی مطرح می گردد. دانمارک اولین کشوری بود که ازدواج همجنس گرایان را تحت عنوان اتحاد مدنی و با حقوقی پایین تر نسبت به ازدواج قانونی نمود و هلند اولین کشوری بود که ازدواج همجنس گرایان را به صورت مذهبی و با حقوق برابر ازدواج دگرجنس گرایان قانونی کرد. اما با این حال بیشتر سازمان های مذهبی (بسته به نظرات دینی خود) از دادن حق سرپرستی فرزند، استخدام و دیگر مزایا به زوج های همجنس گرا خودداری می کنند. اکنون کشورهای آرژانتین، آفریقای جنوبی، آیسلند، اسپانیا، بلژیک، پرتغال، سوئد، کانادا و هلندازدواج همجنس گرایان در تمام کشور قانونی است و در کشورهای آمریکا، برزیل و مکزیک در بخش هایی قانونی است. تحقیقات نشان داده است که ممنوع کردن ازدواج همجنس گرایان در قانون اساسی (این موضوع در بیست و نه ایالت آمریکا وجود دارد) به افزایش نرخ ابتلا به ایدز به میزان ۴ مورد به ازای هر ۱۰۰٬۰۰۰ نفر می انجامد. همچنین به افزایش استرس میان همجنس گرایان (به طور کلی دگرباشان جنسی) منجر می شود. [۳۸]
بسیاری از کشورهایی که ازدواج همجنس گرایان را به نحوی همانند اتحاد مدنی یا ازدواج رسمی قانونی کرده اند به همجنس گرایان اجازه به سرپرستی گرفتن فرزند را هم می دهند. برپایه گذارش ها در بین سال های ۱۹۷۶ تا ۱۹۹۰ شش تا چهارده میلیون فرزند تحت سرپرستی پدر همجنسگرا یا مادر لزبین بوده اند و هشت تا ده میلیون فرزند نیز توسط سرپرستان همجنس گرا بزرگ شده اند. سرپرستی فرزند توسط همجنسگرایان می تواند هزینه ای بین صفر تا سی هزار دلار درپی داشته باشد. شیوه های مختلفی برای اجازه به همجنس گرایان برای سرپرستی فرزند وجود دارد در برخی کشورها تنها فرد مجرد قادر به سرپرستی فرزند می باشد و در برخی دیگر تنها زوج هایی که ازدواج کرده اند چنین حقی دارند، در برخی دیگر در صورتی که یکی از زوج های همجنس گرا پدر یا مادر واقعی فرزند باشد، می تواند سرپرستی او را به همراه شریک زندگی اش برعهده بگیرد. در اقدامی در جهت برابری حق سرپرستی فرزند ایالات متحده در نظر دارد نام پدر و مادر در گذرنامه های این کشور را با واژه های «والد ۱» و «والد ۲» جایگزین نماید.
اما این امر مخالفانی سرسخت نیز دارد. برای مثال، آخرین جامعه فرزند خواندگی کاتولیک بریتانیا اعلام کرده است که اگر قانونی برای توانایی گرفتن فرزند توسط زوج های همجنس گرا تصویب شود، یافتن خانه برای کودکان بی سرپرست را متوقف خواهد کرد. [۳۹] موسسه خیریه کاتولیک بوستن نیز کار خود در ارتباط با یافتن خانه برای کودکان بی سرپرست را به این دلیل که تصویب این قانون برخلاف مناسک دینی آنها می باشد، پایان داده است. [۴۰]
ارتشهای کشورهای گوناگون در سراسر جهان نگاه متفاوتی به موضوع خدمت همجنسگرایان در ارتش دارند. بیشتر کشورهای غربی امروزه قانونی راکه موجب آن تنها افراد دگر جنس گرا می توانند وارد ارتش شوند را برداشته اند و به همجنسگرایان اجازه خدمت در ارتش را می دهند. برای مثال، از ۲۶ کشور عضو پیمان ناتو ۲۲ کشور به همجنسگرایان اجازه خدمت آزادانه را می دهند. [۴۱]

عوامل ترویج همجنس گرایی

ماهواره

در اروپا و آمریکا دستگاه فرهنگ سازی غرب در حال کسب موفقیت و رسیدن به اهداف خود در تبدیل همجنس بازی از یک پدیده شنیع و غیر اخلاقی به یک موضوع عادی اجتماعی است. تا جایی که هم اکنون هرگونه موضع گیری بر علیه همجنس بازی و همجنس بازان در غرب جرم محسوب شده و فرد مخالف توهین کننده محسوب شده و تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.
فیلم های ماهواره ای که با هدف تخریب فضای انسانی و دینی ساخته می شوند و از جمله اهداف آنها بی بندباری در میان جوامع اسلامی است، بحث همجنس گرایی را به نمایش می گزارند و حتی برخی از مجری های شبکه های ماهواره ای بدون هیچ ابایی خود را یک لزبین معرفی می کنند و به نوعی به کار خود افتخار نیز می کنند.
این موارد و سایر برنامه های دیگر می تواند عاملی بسیار موثر در به وجود آوردن حس کنجکاوی در مورد این انحراف اخلاقی باشد و متاسفانه برخی نیز بدنبال حس کنجکاوی خویش گرفتار این بلاهای خانمانسوز می شوند.

فضای مجازی

اینترنت توانسته است در مدتی کوتاه عادات و روش های زندگی افراد را دچار دگرگونی کند و قدرت آن را دارد که حتی اصول و باورهای اخلاقی و رفتار جنسی افراد را نیز تغییر دهد. سوء استفاده از اینترنت در جستجوهای جنسی زمینه ساز ابتلا به اختلال های جنسی از جمله همجنس بازی است.
علاوه بر سایت های فراوان تبلیغ کننده همجنس بازی، شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک نیز در تکاپو برای عادی نشان دادن زندگی جنسی دو همجنس با هم دیگر هستند. اخیرا فیس بوک آیکن ازدواج دو همجنس را به امکاناتش اضافه کرده است و برخی از افراد دخیل در سطوح مدیریتی آن خود همجنس باز بوده و اقدام به ازدواج با همجنس خود کرده اند. علاوه بر دنیای اینترنت در برخی از بازی های رایانه ای که قشر درگیر با آن را اکثرا نوجوانان تشکیل می دهند؛ امکان ازدواج هم جنسان در بازی وجود دارد و کاربر بازی آزادی ازدواج با هر کسی را دارد. [۴۲]

سینمای هالیوود

هالیوود از دهه 50 به یکی از بزرگ ترین و موثرترین ابزارهای فرهنگی برای وارد کردن همجنس بازی به زندگی بشر تبدیل شده است. در آثار هالیوود همجنس بازی عادی سازی شده و به آن مشروعیت داده می شود. افراد همجنس باز از هر طبقه ای به صورت کاملا مثبت به تصویر کشیده می شوند. رهبران و سیاست مداران بزرگ، قهرمانان و افراد موثر در آثار هالیوود می توانند همجنس باز باشند. ترویج همجنس بازی در فیلم های کمدی هالیوود که دارای مخاطب فراوان جهانی است جایگاه مهمی دارد. برای قبح زدایی و یا به گفته خودشان تابو شکنی از همجنس بازی، هالیوود تلاش دارد که از روابط همجنس بازان فیلم های مثبتی ارائه دهد. «هاوارد برگمن»، مسئول تبلیغات هالیوود که خود را «پیشکسوت همجنس بازی» معرفی می کند بارها از مضامین همجنس بازی در آثار هالیوود دفاع کرده است. [۴۳]

هدف مشترک

تحقیر نهاد خانواده و تعریف اصیل آن از سوی سکان داران سیاست های اجتماعی غرب به درجه تحیر آوری رسیده است. هیچ گاه در تاریخ زندگی بشر، حداقل تعریفی که از خانواده وجود داشته چیزی غیر از پیوند یک زن و یک مرد جهت تولید نسل و نگهداری از فرزندان و رشد دادن آنها نبوده است. هم اکنون در قرن حاضر نظام غرب به تلاش برای دگرگون سازی این تعریف غریزی دست زده و به تدریج در حال زمینه سازی برای این تحریف بزرگ است.
حذف نام پدر و مادر از پاسپورت آمریکایی ها و انگلیسی ها یکی از این موارد است که به جای آن از عبارات والد 1 و والد 2 استفاده می شود. از سوی دیگر دولت های آمریکا و انگلیس پرورشگاه ها را تحت فشار قرار داده اند تا به زوج های همجنس باز فرزند اعطا کنند! در قدمی دیگر درخواست مضحک و تمسخر آمیز از کلیسا برای انجام مراسم ازدواج همجنس بازان بر اساس موازین مذهبی همواره از سوی نظام غرب مطرح می شود که شدت تحقیر کلیسا و آیین های مذهبی آن از سوی سیاستمداران را به نمایش می گذارد. [۴۴]

راههای پیشگیری از همجنس گرایی

آموزش صحیح جنسی

برخی از والدین اطلاعات کمی درباره مسایل جنسی دارند و در مورد امراضی که دستگاه تناسلی را تهدید می کند، بی اطلاع هستند؛ مثلاً نمی دانند با درد قاعدگی دختران چگونه برخورد کنند. یا به سبب شرم و حیایی که بین والدین و فرزندان است، فرزندان کم تر درباره مسایل جنسی سوال می کنند و والدین هم نمی توانند آن چه در مورد مسایل جنسی می دانند، به فرزندان خود منتقل کنند.
بر خلاف تصور و باور مردم، مسایل بلوغ از جمله مساله جنسی را نباید به سکوت برگزار کرد و از کنار آن گذشت. نباید نوجوان را در این زمینه به حال خود رها کرد؛ بلکه او را از دگرگونی ها و تحولات جنسی، جسمی و روحی این دوره آگاه نمود. در صورتی که والدین و مربیان از این امر مهم غفلت کنند، زمینه به وجود آمدن آسیب ها و مشکلاتی برای فرد ایجاد خواهد شد.
برخی از آسیب هایی که نوجوانان و جوان را تهدید می کند، عبارتند از:
1-استفاده از کانال های اطلاعاتی آلوده، غیر مطمئن و بعضاً مضر در مورد امور جنسی بر اثر ارضا نشدن حس کنجکاوی جنسی صورت می گیرد.
2- احساس گناه و خجلت از مشاهده عوارض طبیعی بلوغ که نوعاً به انزوا، درون گرایی و خودارضایی می انجامد.
3- عدم اطلاع از تکلیف شرعی و وظایفی که نوجوان از نظر شرعی در قبال عوارض جسمی و جنسی این دوره دارد و در نتیجه بنیان اخلاقی و اعتقادی وی در اوایل تکلیف سست می شود.
4- بی اطلاعی نوجوان از مسائل قریب الوقوع، باعث عدم انجام تکالیف شرعی شده و نقطه شروع نامناسبی برای حیات دینی و معنوی فرد محسوب می گردد.
5- ناآگاهی نوجوان از علایم جنسی و روانی بلوغ جنسی وی را غافلگیر و مضطرب می کند و باب کانال های اطلاعاتی جنسی دیگر را که غالباً منحرف اند و بدآموزی دارند، می گشاید. [۴۵]
6- شکل گیری عادات و رفتارهای نابهنجار جنسی، مبتنی بر اطلاعات غلط جنسی که در زندگی به آن ها دست یافته است؛ مثلاً کسی که داشتن روابط جنسی را گناه قلمداد می کند، چنین روابطی را شامل رابطه زناشویی نیز می داند. در نتیجه آنگاه که خود در نقش یک زن یا شوهر ظاهر می شود، این طرز فکر بر رفتارهای جنسی او اثر می گذارد و موجب بروز رفتارهای نامتعادل در زمینه جنسی شده و رابطه جنسی به سردی می گراید و به اصطلاح در زمینه جنسی سرد مزاج می شود.
با توجه به این مسائل لازم است افراد واجد صلاحیت که مناسبات دوستانه ای با نوجوانان دارند، او را از مسایل مبتلا به جنسی خود آگاه کرده و بینش درستی درباره سیر طبیعی رشد جنسی و جسمی به وی بدهند. مرحوم سید بن طاووس از جمله دانشمندانی است که تربیت فرزند را به خصوص در زمان بلوغ مورد توجه خویش قرار داده و درباره دوره ی بلوغ مسایل مهم و سودمندی را به فرزند خویش متذکر شده اند. ایشان در بخشی از نامه ای که به مناسبت نزدیک شدن بلوغ فرزندش، محمد، نگاشته است، تشرف به تکلیف را نعمت الهی و روز تکلیف را عیدی بزرگ برای انسان می داند و به فرزندش سفارش می کند که این روز را مهم ترین روز خود به حساب آورد. ایشان برای این که صداقت خود را به چنین گفتاری نشان دهند ، مبلغی پول به رسم هدیه و عیدی برای او در نظر می گیرند. [۴۶]

آثار و فوائد آموزش

روی آوردن به آموزش جنسی این فایده را دارد که جلو مشکلات را می گیرد، علاوه بر آن آثار مثبت دیگری نیز در پی خواهد داشت که عبارتند از:
1-اجتناب از راه های غیر صحیح ارضای میل جنسی
2- جلوگیری از اختلال در سایر روابط خانوادگی
3- جلوگیری از دلسردی و دل زدگی از عمل جنسی
4- رسیدن به رابطه جنسی کامل
در پرتو آگاهی های سودمند و کامل جنسی است که زن و مرد می توانند به یک رابطه کامل جنسی برسند. رابطه کامل جنسی زمانی محقق می شود که با عشق بازی شروع شود و طرفین در آن به اوج لذت جنسی برسند. در نزدیکی کامل باید پس از عشق بازی برای مرد و زن تخلیه جنسی- و از مرد انزال کامل- صورت گیرد و بعد از آن هم وقت استراحت باشد. انزال ناقص منی آثار نامطلوبی دارد که از رابطه جنسی ناقص ناشی می شود؛ برخی از آنها عبارتند از:
- در پروستات مرد اختلال ایجاد می شود؛ غلبه خون در مجاری ادرار و ورم بیضه ها از دیگر عوارض آن است.
- اگر تحریک پذیری روحی و روانی طرفین که بر اثر تماس جسمانی به وجود آمده و می تواند روی اعصاب هر دو اثر بگذارد ، تکرار شود، آثار نامطلوبی از جمله ناتوانی جنسی در پی خواهد داشت.
- کم طاقت شدن، زود از جا در رفتن و عصبانی شدن، از دیگر خطرهای رابطه ی جنسی ناقص است؛ چون انرژی ، متراکم و سرکوب شده است و راهی برای تخلیه می جوید. البته در این خصوص بهترین راه تخلیه، دوش آب سرد یا ولرم است.
5- بهره کامل از آمیزش جنسی

ازدواج بهترین راه

لواط و مساحقه از بدترین نوع لذت خواهی حرام است که زنان و مردان را فاسد و بزهکار و هرزه و بى‏آبرو و غافل از همه شئون انسانى می کند که سخت در شهوات مستغرق هستند.
دین اسلام برای ارضاء شهوات به طبق فطرت انسانی و الهی جایگزینی را برای همجنس بازی معرفی می کند که بر طبق شرایط انسانها به موقت و دایم قابل تغییر است.
ازدواج موقت برای کسانی که شرایط ازدواج دایم را ندارند بهترین راه برای ارضاء شهوات است و احادیث بسیاری در کتب روایی می باشد که اجر و ثواب بسیاری برای این امر برمی شمرد.
و همین طور ازدواج دایم که در مورد آن می فرمایند: کامل کننده نصف دین است و این سخن نشان دهنده اهمیت این امر می باشد، چرا که با ازدواج انسان دیگر به دنبال انحرافاتی چون همجنس گرایی نرفته و حتی به آن فکر هم نمی کند.

مقاله شناسی

بررسی دیدگاه برخی مستشرقان درباره همجنسگرایی در قرآن
http://www.noormags.ir/view/fa/articlepage/ 1121335
تاثیر عامل ژنتیکی بر حکم اخلاقی و فقهی همجنس گرایی
http://www.noormags.ir/view/fa/articlepage/ 1121335
آزادی انسان از عبودیت و پرستش همجنسان خود
http://www.noormags.ir/view/fa/articlepage/264833
پژوهش در روسپیگری
http://www.noormags.ir/view/fa/articlepage/124968
حقوق و اجتماع بار سنگین نمایندگان زن در مجلس در برابر همجنسان خود
http://www.noormags.com/view/fa/articlepage/123166

پایان نامه

همجنس گرایی در دین و روانشناسی، گروه علوم قرآن و حدیث، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشجو: هادی امیدی
کتب مرتبط
همجنس گرایی و همجنس بازی ، مهدی آقابابائی ، مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان

سایت ها

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/144874
http://www.yjc.ir/fa/news/5401604
http://www.soalcity.ir/node/2568
http://www.niksalehi.com/newspaper/view/033308.php
http://sad-pand.blogfa.com/tag/
http://pezeshkonlin.parsiblog.com/Posts/23
http://sad-pand.mihanblog.com/post/category/
https://fa.wikipedia.org/wiki/
http://www.librarya.com/eBooks-View-106822.ht http://rasekhoon.net/article/show/641777/ ml
http://hozekosar.mihanblog.com/post/58
http://islampedia.ir/fa/1390/10
http://antique-book-treasure.ir/2016/11/

فهرست منابع

Catholic Charities stuns state، ends adoptions Gay issue stirred move by agency By Patricia Wen Boston GloMarch
Greenberg، David F. (1988). The construction of homosexuality. (in English). The Univeisity of Chicago. pp. 186–189. ISBN0-226-30628-3
http://www.librarya.com/eBooks-View-106822.html دانشنامه سکس و جنسیت.
http://www.mashreghnews.ir/fa/news/144874
https://fa.wikipedia.org/wiki
https://www.amazon.com/Shah-Abbas-Milani/dp/0230340385
Singer، Peter.«What Our Military Allies Can Tell Us About The End of Don't Ask، Don't Tell»، The Brookings
احکام پزشکان و بیماران، محمد فاضل موحدى لنکرانى.
احکام پزشکى، ناصر مکارم شیرازى، انتشارات مدرسه امام على بن ابى طالب علیه السلام، قم - إیران، اول، 1429 ه‍ ق
بحار الأنوار( ط- بیروت)،مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏، محقق / مصحح: جمعى از محققان‏، تعداد جلد: 111، ناشر: دار إحیاء التراث العربی‏، بیروت‏، سال چاپ: 1403 ق، ‏چاپ: دوم
بحر الجواهر معجم الطب الطبیعی، ‏محمد بن یوسف‏، هروى، ، انتشارات جلال الدین، قم، 1387ش، ص349.
البرهان فی تفسیر القرآن‏بحرانى، سید هاشم بن سلیمان‏، محقق / مصحح: قسم الدراسات الإسلامیه مؤسسه البعثه، مؤسسه بعثه‏، قم‏، چاپ: 1374 ش‏، چاپ: اول‏
تحریر الوسیله، سید روح الله موسوى خمینى، مترجم: على اسلامى، دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، قم - ایران، 21، 1425 ه‍ ق
تربیت جنسی در اسلام/ حافظ ثابت، مرکز انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) قم.
تربیت جنسی؛ علی نقی فقیهی، سازمان چاپ و نشر دار الحدیث چاپ نهم.
تفسیر نمونه، جمعی از نویسندگان زیر نظر آیت الله مکارم، دار الکتب الاسلامی، تهران
ثواب الأعمال و عقاب الأعمال ، ابن بابویه، محمد بن على‏، مترجم: على اکبر غفارى،کتاب فروشى صدوق‏، تهران‏، بى تا، چاپ: اول‏
ثواب الأعمال و عقاب الأعمال‏، ابن بابویه، محمد بن على‏، دار الشریف الرضی للنشر، قم‏، 1406 ق‏، چاپ: دوم‏
روشنفکران و هنجارهای جدید جنسی - ژانت آفاری.
شرح تبصره المتعلمین ،على محمدى خراسانى.
شناخت ، هدایت و تربیت نوجوان و جوان/ علی قائمی تهران : امیری ، 1363.
علل الشرائع‏، ابن بابویه، محمد بن على‏، کتاب فروشى داورى‏، قم‏، چاپ: 1385 ش / 1966 م‏
عین الحیوه/ مجلسی/ مشخصات نشر : تهران: قدیانی، 1382. شابک ::9644175654
فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام، نویسنده: جمعى از پژوهشگران زیر نظر شاهرودى، سید محمود هاشمى، ناشر: مؤسسه دائره المعارف فقه اسلامى بر مذهب اهل بیت علیهم السلام، 1426 ه‍ ق، چاپ: اول، قم- ایران، شابک: 5- 6- 90663- 964، محقق/ مصحح: محققان مؤسسه دائره المعارف فقه اسلامى
کنز العمال فی سنن الأقوال و الأفعال، متقی هندی، علی بن حسام الدین، محقق، بکری حیانی، صفوه السقا، مقدمه مؤلف، ج 1، ص 3 – 4، بیروت، مؤسسه الرساله، چاپ پنجم، 1401ق.
الکافی( ط- الإسلامیه)، کلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق‏، محقق / مصحح: غفارى على اکبر و آخوندى، محمد، دار الکتب الإسلامیه، تهران‏، 1407 ق‏، چاپ: چهارم.
گناهان کبیره/ ج1/ ص 205.
لغت نامه دهخدا و فرهنگ معین. http://www.vajehyab.com/?q
مجله فقه اهل بیت علیهم السلام (فارسى)، جمعى از مؤلفان، مؤسسه دائره المعارف فقه اسلامى بر مذهب اهل بیت علیهم السلام، قم - ایران، اول، ه‍ ق
مجمع المسائل ، سید محمد رضا موسوى گلپایگانى، دار القرآن الکریم، قم - ایران، دوم، 1409 ه‍ ق
المحاسن‏برقى، احمد بن محمد بن خالد، محقق / مصحح: محدث، جلال الدین‏، دار الکتب الإسلامیه، قم‏، چاپ: 1371 ق‏
مراحل رشد و تحول انسان محمدرضا شرفی ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان چاپ و انتشارات، تهران.
مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل‏، نورى، حسین بن محمد تقى‏، محقق / مصحح: مؤسسه آل البیت علیهم السلام، مؤسسه آل البیت علیهم السلام‏، قم‏، 1408 ق‏، چاپ: اول‏
مشکلات جنسی جوانان و بحثی درباره انحرافات جنسی،‏ آیت الله ناصر مکارم شیرازی، قم: نسل جوان‏ ۱۳۶۸.فروست : انتشارات نسل جوان‏.
من لا یحضره الفقیه محمّد بن على بن بابویه صدوق، - مترجم: على اکبر غفارى، - نشر صدوق، تهران - ایران، اول، 1409 ه‍ ق
من لا یحضره الفقیه‏، ابن بابویه، محمد بن على‏، محقق / مصحح: غفارى، على اکبر، ناشر: دفتر انتشارات اسلامى وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم‏، قم‏، 1413 ق‏، چاپ: دوم
نقش پررنگ» زنان تونسی در انقلاب یاس». رادیو فردا. بازبینی شده در ۱۶ فوریه ۲۰۱۰.
وسائل الشیعه، شیخ حر عاملى، محمد بن حسن‏، محقق / مصحح: مؤسسه آل البیت علیهم السلام‏، ناشر: مؤسسه آل البیت علیهم السلام‏، قم‏چاپ: 1409 ق.
ویل دورانت، (۱۳۸۷). تاریخ تمدن (in فارسی) اول. pp. ۴۱۹.
همجنس گرایی و همجنس بازی،مهدی آقابابائی، ناشر : مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان.

پانویس

 1. https://fa.wikipedia.org/wiki/
 2. همان.
 3. - مجله فقه اهل بیت علیهم السلام (فارسى)؛ ج 33، ص: 70
 4. - شرح تبصره المتعلمین (محمدى)؛ ج 2، ص: 406
 5. - نقش پررنگ» زنان تونسی در انقلاب یاس». رادیو فردا. بازبینی شده در ۱۶ فوریه ۲۰۱۰.
 6. - همجنس گرایی و همجنس بازی،مهدی آقابابائی، ص ۱۵.
 7. -بحار الأنوار (ط - بیروت)، ج‏76، ص: 49
 8. - همان، ص: 69
 9. - الکافی (ط - الإسلامیه)، ج‏5، ص: 546
 10. - وسائل الشیعه، ج‏20، ص: 333
 11. - مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏14، ص: 347
 12. - کنز العمّال، متقی هندی، ج5، ص341.
 13. - البرهان فی تفسیر القرآن، ج‏2، ص: 632
 14. - عین الحیوه/ مجلسی/ ص 400.
 15. - بحار الأنوار (ط - بیروت)، ج‏76، ص: 72
 16. - گناهان کبیره/ ج1/ ص 205.
 17. - المحاسن، ج‏1، ص: 110
 18. -علل الشرائع، ج‏2، ص: 602
 19. - الکافی کلینی، ج5، ص551، ح8.
 20. بحر الجواهر معجم الطب الطبیعی محمد بن یوسف‏هروى، ص349.
 21. - همان ، ج5، ص 552، ح2.
 22. وسائل الشیعه/ کتاب النکاح/ باب 24/ ج 14/ ص 26
 23. - گناهان کبیره/ ج2/ ص 327.
 24. - من لا یحضره الفقیه - ج 5، ص: 374
 25. - همان ص: 375
 26. - گناهان کبیره/ ج2/ ص 328.
 27. تفسیر نمونه/ج9/ ص 195-196.
 28. تفسیر نمونه/ج16/ ص257-258.
 29. شناخت ، هدایت و تربیت نوجوان و جوان/ علی قائمی/ص 167.
 30. همجنس گرایی و همجنس بازی،مهدی آقابابائی ص 10.
 31. - ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه غفارى، ص: 615
 32. - احکام پزشکى (مکارم)، ص: 226
 33. - توضیح المسائل (محشى - امام خمینى)؛ ج 2، ص: 930
 34. - تحریر الوسیله - ترجمه؛ ج 4، ص: 201
 35. - مجمع المسائل (للگلبایگانی)؛ ج 4، ص: 316
 36. - احکام پزشکان و بیماران (فاضل)؛ ص: 99
 37. - شرح تبصره المتعلمین (محمدى)؛ ج 2، ص: 407
 38. ttps://fa.wikipedia.org/wiki/
 39. همان.
 40. atholic Charities stuns state، ends adoptions Gay issue stirred move by agency By Patricia Wen Boston GloMarch
 41. inger، Peter.«What Our Military Allies Can Tell Us About The End of Don't Ask، Don't Tell»، The Brookings Institution.
 42. http://www.mashreghnews.ir/fa/news/144874
 43. همان.
 44. http://www.mashreghnews.ir/fa/news/144874
 45. مراحل رشد و تحول انسان/ ص 193 و 194 و 221.
 46. تربیت جنسی در اسلام/ ص 177.