فرهنگ مصادیق:قبله

از پژوهشکده امر به معروف
(تغییرمسیر از قبله)
پرش به: ناوبری، جستجو
قبله

نام کتاب : استفتائات جدید نویسنده : ناصر مکارم شیرازی جلد : ۲ صفحه : 411

قبله

سؤال ۱۱۹۶- انحراف ذبیحه از قبله تا چه مقدار بی اشکال است؟
جواب: به مقداری که عرفاً آن را رو به قبله بگویند کافی است.
سؤال ۱۱۹۷- اگر یک یا چند شرط از شرایط ذبح سهواً ترک گردد، آیا خوردن چنین ذبیحه‌ای حلال است؟ آیا در این جهت فرقی در شرایط وجود دارد؟
جواب: در صورتی که قبله یا نام خدا فراموش شود، ذبیحه حلال است، بقیّه اشکال دارد.
سؤال ۱۱۹۸- آیا در رو به قبله کردن حیوان، روش خاصّی وجود دارد؟ اگر جواب منفی است، بهترین روش آن که مطابق با احتیاط باشد کدام است؟
جواب: در مثل گوسفند و طیور معمولًا آنها را می‌خوابانند بطوری که سر و سینه و پاهای آن رو به قبله باشد، و در صورتی که ایستاده ذبح یا نحر کنند باید سر و دستها رو به قبله باشد.
سؤال ۱۱۹۹- گوشت مرغی که آن را در کارخانه توسّط دستگاه ذبح می‌کنند، حلال است یا حرام؟ اگر حلال است، آیا رعایت رو به قبله بودن و تکرار بسم اللّه برای هر مرغ لازم است؟ اگر کسی در بلاد کفر از مسلمانی مرغی خریداری کند، در صورت ایجاد زمینه شک، آیا لازم است از کیفیّت ذبح مرغ‌ها سؤال کند؟
جواب: ذبح با ماشین در صورتی که شرایط شرعیّه را رعایت کنند اشکالی ندارد، و رعایت رو به قبله بودن لازم است و بسم اللّه را در طول مدّتی که ماشین کار می‌کند بطور تدریجی ادامه دهد؛ هرچند چندین مرغ با یک بسم اللّه ذبح شود. و اگر ذبیحه را از دست مسلمانی بخرد که جای حمل بر صحّت دارد، تحقیق لازم نیست.
سؤال ۱۲۰۰- آیا در هنگام ذبح رو به قبله بودن ذابح نیز شرط است؟
جواب: رو به قبله بودن ذابح شرط نیست؛ ولی مستحب است.


منبع: سایت کتابخانه مدرسه فقاهت - تاریخ برداشت: 94/12/10