فرهنگ مصادیق:افشای اسرار نظامی کشور اسلامی

از پژوهشکده امر به معروف
پرش به: ناوبری، جستجو
افشای اسرار نظامی کشور اسلامی

کتب مرتبط

ردیف عنوان
۱ اصطلاحات نظامی در فقه اسلامی
۲ اطلاعات نظامی در اسلام
۳ جهاد در آینه قرآن جلد ۱ بخش اول
۴ جهاد در آینه قرآن جلد ۱ بخش دوم
۵ جهاد در آینه قرآن جلد ۲ بخش اول
۶ جهاد در آینه قرآن جلد ۲ بخش دوم
۷ فرهنگ موضوعی جهاد و دفاع در آینه آیات و روایات ج۱
۸ فرهنگ موضوعی جهاد و دفاع در آینه آیات و روایات ج۲
۹ فرهنگ موضوعی جهاد و دفاع در آینه آیات و روایات ج۳

مقالات مرتبط

ردیف عنوان
۱ اطلاعات و جاسوسی نظامی
۲ جهانی شدن و امنیت نظامی
۳ حفظ اسرار نظامی
۴ نگرشی بر اندیشه‌های مدیریتی و رهبری نظامی حضرت علی (ع)
۵ قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
۶ مجازات افشاگران اسرار
۷ بررسی جرم افشای اسرار حرفه ای
۸ پیامد های افشا اسرار محرمانه
۹ افشاء اسرار حرفه ای

مصادیق مرتبط

ردیف عنوان
۱ حفظ اسرار شغلی
۲ افشای اسرار معصومین(ع)
۳ افشای اسرار مردم
۴ افشای اسرار امنیتی نظام اسلامی
۵ افشای اسرار اقتصادی نظام اسلامی
۶ حفظ اسرار
۷ حفظ اسرار نظامی ،امنیتی
۸ افشای اسرار سیاسی نظام اسلامی
۹ افشای آمار و اطلاعات امنیّتی
۱۰ افشای عیب مسلمین
۱۱ دفاع از کشو
۱۲ آمادگی نظامی در برابر کفار
۱۳ عضویت در پیمان های نظامی نامشروع
۱۴ تعلیم نظامی
۱۵ تعلم نظامی

چندرسانه‌ای مرتبط

ردیف عنوان

مرتبط‌های بوستان

ردیف عنوان

نرم‌افزارهای مرتبط

ردیف عنوان

دکتر یدالله جوانی

اسرار نظامی امنیتی دژ نفوذناپذیر ایرانیان است

مقدمه

پس از گذشت یک سال ونیم از مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+۱ در دولت یازدهم و با مختصات جدید، این مذاکرات وارد مرحله‌ای حساس شده است و درحالی که عده‌ای نزدیک بودن توافق را پیش بینی می‌کنند، اما واقعیات از چیز دیگری حکایت می‌کند. گرچه براساس بیانیه لوزان قدرت‌های جهانی در پذیرش حق غنی سازی در داخل خاک ایران از مواضع گذشته خود عقب نشینی کردند و به ناچار برخوردار بودن ملت ایران از چرخه سوخت را پذیرفتند، اما همچنان چند مانع بزرگ و اساسی بر سر راه رسیدن به یک توافق جامع و نهایی وجود دارد. یکی از این موانع به نوع نگاه غربی‌ها و به ویژه آمریکایی به سیستم نظارت و بازرسی‌های ویژه و فراتر برمی گردد. آمریکایی‌ها پس از توافق ژنو، همواره تأکید کرده‌اند که توافق نهایی باید برای آنان خوب باشد و تصریح دارند که توافق نکردن برای آنان بهتر از یک توافق بد است. پس از بیانیه لوزان، مقامات آمریکایی هم براساس فکت شیت خود و هم براساس مصاحبه‌های متعدد، بر این نکته تأکید داشته‌اند که فراهم شدن امکان بازرسی از هر نقطه در ایران، یکی از مفاد توافق با ایران است. البته این ادعای آمریکایی‌ها، نه تنها از سوی مقامات مذاکره کننده ایرانی رد شده، بلکه با مخالفت‌های جدی مسئولان و عموم مردم مواجه شده است. در این نوشتار، چرایی تأکید آمریکایی‌ها برای بازرسی‌های ویژه از کشورمان و دلایل مخالفت ایران با این بازرسی‌های نامتعارف بررسی می‌شود.

ماهیت بازرسی‌های ویژه

بررسی اظهارنظرهای مقامات آمریکایی نشان می‌دهد، از الزامات یک توافق خوب برای آنها، این است که ایران به آنها اجازه بازرسی‌های ویژه در داخل ایران را بدهد. بازرسی‌های ویژه از نگاه آمریکایی‌ها، بازرسی‌های فراتر از پروتکل الحاقی است. مؤسسه «بروکینگز» که از جمله مؤسسات راهبردی آمریکا به شمار می‌آید، پس از توافق ژنو، مجموعه‌ای از توصیه‌های راهبردی را به دولت آمریکا برای مفاد یک توافق خوب با ایران ارائه کرده است. «رابرت آینهورن» کارشناس کنترل تسلیحاتی و عضو این مؤسسه، یکی از الزامات توافق خوب با ایران را این گونه بیان می‌دارد: «امیدواریم ایران آماده یک نظارت ویژه باشد؛ زیرا برای برطرف کردن هرگونه شک و ابهام، به بازرسی بسیار گسترده تر از پروتکل الحاقی نیاز خواهد بود.»
بنابراین، منظور آمریکایی‌ها از بازرسی‌های ویژه براساس پروتکل الحاقی نیست که خود نوعی بازرسی ویژه به شمار می‌آید. از آنجا که پروتکل الحاقی اجازه بازدید از مراکز غیرهسته‌ای را نمی‌دهد، غربی‌ها و به ویژه آمریکایی‌ها، به دنبال آن هستند تا با عنوان بازرسی‌های ویژه و فراتر از پروتکل الحاقی، به هر نقطه‌ای از خاک ایران و از جمله مراکز نظامی، دفاعی و امنیتی دست یابند! در شرایطی که مقامات کشورمان و از جمله وزیر امور خارجه، بارها تأکید کرده‌اند که در توافقنامه جامع، هرگز اجازه بازرسی‌های ویژه و خلاف عرف بین المللی، به ویژه در حوزه دفاعی و نظامی به نهادهای بین المللی داده نمی‌شود، تأکید مقامات آمریکایی و از جمله رئیس جمهور این کشور بر روی بازدیدها و بازرسی‌های ویژه از مراکز نظامی کشورمان جای تأمل و دقت فراوان دارد.

بازرسی‌های ویژه از نظر رئیس جمهور آمریکا

رئیس جمهور آمریکا از جمله کسانی بود که بلافاصله پس از قرائت بیانیه لوزان، اظهاراتی را بیان داشت که مفادی از آن با تکذیب مقامات ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان مواجه شد. آقای اوباما در مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای خود، در راستای توجیه افکار عمومی آمریکا و متقاعدکردن مخالفان توافق با ایران، از دسترسی‌های ویژه به هر نقطه‌ای در خاک ایران، به منزله یکی از مهم‌ترین دستاوردهای توافق با ایران یاد می‌کند. وی در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز می‌گوید: «آنچه قرار است انجام دهیم، این است که مکانیسمی ایجاد کنیم که بازرسان آژانس بتوانند هرجایی بروند.» وی در پاسخ به این پرسش که واقعاً «هرجایی در ایران؟»، بیان می‌دارد: «هرجایی که به آن مظنون هستیم، روشن است که باید از ایران درخواست شود. ایران می‌تواند مخالفت کند، اما آنچه ما انجام داده‌ایم، این بود که بکوشیم. طراحی کنیم که هر وقت این مخالفت‌ها شنیده شد، این وتوی نهایی از سوی ایران نباشد، بلکه نوعی سازوکار بین المللی شکل بگیرد که ارزیابی منصفانه‌ای انجام دهد و ببیند که آیا باید بازرسی صورت گیرد یا نه؟ اگر آنها اعلام کردند که باید (بازرسی) صورت گیرد، آن وقت مسئله حل می‌شود، نه اینکه ایران بگوید، نه نمی‌توانید اینجا بیایید.»
اوباما که معتقد است، چنین توافقی با ایران بسیار ارزشمند است و باید از آن به عنوان یک توافق خوب یاد کرد، در ادامه همین مصاحبه، ماهیت بازرسی‌های ویژه را بیشتر تشریح کرده و می‌گوید: «بنابراین در مجموع آنچه شاهدیم، این است که تنها پروتکل الحاقی که آژانس در کشورهایی که مظنون به داشتن سابقه مشکل دار در برنامه هسته‌ای هستند اعمال می‌کند نیست، بلکه از آن هم فراتر رفته‌ایم و ایران تحت نوعی سازوکار بازرسی و راستی آزمایی خواهد بود که تا پیش از این هرگز اجرا نشده است.»

بازرسی ویژه شرط کنگره برای تأیید توافق هسته‌ای

یکی از مفاد اصلی و مهم لایحه مطرح در کنگره آمریکا برای نظارت سناتورها بر هر نوع توافق هسته‌ای با ایران و مشروط کردن این توافق به تأیید کنگره، انجام بازرسی‌های ویژه از ایران طبق بندهای توافق است. در واقع، براساس این لایحه، کنگره آمریکا توافقی را تأیید خواهد کرد که براساس آن، جمهوری اسلامی انجام بازرسی‌های ویژه با ماهیت ذکرشده را پذیرفته باشد.
سناتور «لیندسی گراهام» از سناتورهای جمهوریخواه و یکی از حامیان لایحه نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای طی مصاحبه‌ای با «فاکس نیوز» می‌گوید: «بازرسی از هر کجا و هر زمان، شرط جدید کنگره برای تأیید توافق هسته‌ای است.» وی در ادامه افزود: «من می‌گویم اگر توافقی حاصل شود که بازرسی‌ها در هر کجا و هر زمان را ملزم نکند، سنا با آن توافق، موافقت نخواهد کرد.» وی در این مصاحبه تأکید کرد، توافق خوب شامل بازرسی از هر مکان و هر کجا از تأسیسات نظامی و غیرنظامی ایران است.

شگفتی رسانه‌های غربی از این امتیاز بزرگ!

با بیان چنین مفادی از یک توافق احتمالی در حوزه بازرسی‌های ویژه از ایران، طبق فکت شیت آمریکا و اظهارات مقامات این کشور، بسیاری در دنیا شگفت زده شده و تعجب کردند که چگونه جمهوری اسلامی چنین تعهداتی را پذیرفته است؛ برای نمونه، نشریه «لس آنجلس تایمز» در این زمینه می‌نویسد: «پذیرش این فکت شیت سختگیرانه از سوی ایران جای تعجب دارد.» روزنامه انگلیسی گاردین از ماهیت بازرسی‌های ویژه که آمریکایی‌ها مدعی پذیرش آن از سوی ایرانی‌ها هستند، بیشتر رونمایی کرده و نوشته است: یکی از موارد تفاهم، بازرسی‌های آژانس دربارهٔ ابعاد نظامی احتمالی (PMD) است که در این رابطه، بازرسان باید به قرارگاه‌های نظامی و سپاه پاسداران دسترسی داشته باشند...

هدف از بازرسی‌های ویژه

آیا هدف غربی‌ها و خصوصاً آمریکایی‌ها از انجام بازرسی‌های ویژه از سوی آژانس، راستی آزمایی از ماهیت صلح آمیز فعالیت‌های هسته‌ای ایران است؟ به طور قطع آنان چنین هدفی ندارند، زیرا این هدف به دست آمده است و آنها به خوبی می‌دانند که فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، ماهیت صلح آمیزی دارد. هدف آنان دستیابی به تمامی اسرار نظامی و اطلاعات مربوط به قدرت دفاعی ایران است. نباید فراموش کرد که اول آژانس به مثابه ابزاری برای جاسوسی در اختیار آمریکا قرار دارد و آمریکایی‌ها دشمن ملت ایران بوده و طی سالیان گذشته همواره ایران را به اقدام نظامی تهدید کرده‌اند، اما به دلیل قدرت دفاعی بالای ایران در سطح بازدارندگی توان اجرای تهدیدشان را نداشته‌اند. بنابراین، قدرت بالای دفاعی ایران در برابر هر نوع تهدیدی و از جمله تهدید نظامی آمریکا، مهم‌ترین مشکل پیش روی دولتمردان ایالات متحده است. آمریکایی‌ها از طریق انجام بازرسی‌های ویژه به بهانه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، می‌خواهند با دستیابی به اسرار و اطلاعات نظامی ایران، افزون بر مخدوش کردن استقلال و عزت ایرانیان، قدرت دفاعی کشورمان را نیز تضعیف کنند و از این طریق، زمینه‌ها را برای یک اقدام نظامی احتمالی فراهم آورند.

نظر ملت ایران دربارهٔ بازرسی‌های ویژه

آیا ملت ایران، با توافقی که به غربی‌ها اجازه بازرسی‌های ویژه از هر نقطه ایران و در هر زمان را با هدف دستیابی دشمنان به اسرار نظامی کشور بدهد، موافقند؟ پاسخ این پرسش بسیار روشن است. هیچ یک از ایرانیان با چنین توافقی موافق نخواهد بود. حتی آن دسته از ایرانیانی که ممکن است برخورداری کشور از فناوری هسته‌ای را بدون اولویت یا یک موضوع دردسرساز ارزیابی کنند، حاضر به نیستند توافقی را که براساس آن اسرار نظامی و اطلاعات قدرت دفاعی و امنیتی کشور در اختیار بیگانگان و دشمنان قرار گیرد، بپذیرند. دلیل این مخالفت روشن است؛ زیرا مردم ایران بسیار فهیم هستند و دشمن خود را خوب می‌شناسند و زخم‌هایی بزرگ از خدعه‌ها و نیرنگ‌های غربی‌ها به لحاظ تاریخی بر تن دارند و برهمین اساس، هرگز اجازه نخواهند داد که یک بار دیگر تاریخ تکرار شده و با ضعیف شدن ایران، سلطه غربی‌ها بر سر کشورمان برگردد. بنابراین، ممکن است در میان گروه‌ها، جریان‌ها و جناح‌های مختلف سیاسی کشور دربارهٔ برخی موضوعات، اختلاف سلیقه و اختلاف دیدگاه وجود داشته باشد، اما در مسائل مرتبط با امنیت ملی و ضرورت حفظ قدرت دفاعی و اسرار نظامی کشور، همگی اتفاق نظر دارند.

بازرسی‌های ویژه از منظر حضرت امام خامنه‌ای

مقام معظم رهبری به عنوان فرماندهی کل قوا و پرچمدار اصلی حفظ استقلال کشور و تأمین عزت ایرانیان و منافع آنان، مذاکرات هسته‌ای را به دقت زیر نظر داشته و به ملت از همین منظر فرموده‌اند که ان شاءالله از ناحیه این مذاکرات به کشور آسیبی نخواهد رسید. در عین حال، معظم له دربارهٔ مذاکرات دغدغه‌هایی دارند و مکرر این دغدغه‌ها را به ملت و مسئولان و به ویژه دولت و گروه مذاکره کننده هسته‌ای یادآور می‌شوند. دلیل اصلی دغدغه‌های رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، اهل نیرنگ و خدعه بودن غربی‌ها و به ویژه آمریکایی هاست. در موضوع بازرسی‌های ویژه، حضرت امام خامنه‌ای(مدظله العالی) با توجه به اهداف پلیدی که دشمنان و به ویژه آمریکایی‌ها از این امر دارند، اظهارنظر کرده و بر بسته نگه داشتن حریم دفاعی و امنیتی کشور تصریح داشته و این مسیر را مسدود کرده‌اند.
معظم له در روز پنج شنبه، بیستم فروردین ماه سال جاری در همین خصوص و در دیدار با مداحان فرموده‌اند: «نکته بعدی که به مسئولین محترم تذکر دادیم و به شما هم عرض می‌کنم، این است که به هیچ وجه اجازه داده نشود که به بهانه نظارت، اینها به حریم امنیتی و دفاعی کشور نفوذ کنند، مطلقاً مسئولین نظامی کشور به هیچ وجه مأذون نیستند که به بهانه نظارت و به بهانه بازرسی و مانند این حرف‌ها، بیگانگان را به حریم و حصار امنیتی و دفاعی کشور راه بدهند یا توسعه دفاعی کشور را متوقف کنند؛ توسعه دفاعی کشور، توانایی دفاعی کشور، مشت محکم ملت در عرصه دفاعی، این بایستی همچنان محکم بماند و محکم تر بشود.»
براساس چنین تدبیر و فرمان حکیمانه‌ای که تأمین کننده امنیت ملی، استقلال کشور و عزت ایرانیان در پرتو حفظ اسرار نظامی و اطلاعات قدرت دفاعی جمهوری اسلامی حاصل می‌شود، در یک توافق احتمالی، پذیرش بازرسی‌های ویژه با اهداف مذکور در این نوشتار هرگز جایی ندارد. به عبارت صریح تر، توافق نکردن هسته‌ای، شرف دارد بر توافقی که حاصل آن بر بادرفتن استقلال و به خطر افتادن امنیت ملی باشد.

دیدگاه سپاه در زمینه بازرسی‌های ویژه

دیدگاه نیروهای مسلح درزمینه بازرسی‌های ویژه به معنای شکسته شدن حریم دفاعی و امنیتی کشور با نفوذ دشمنان به درون پادگان‌ها و مراکز نظامی، براساس تدابیر و فرامین فرماندهی معظم کل قوا در این زمینه شکل گرفته است.
سرلشکر فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار دهقان، وزیر دفاع و فرماندهان سپاه و ارتش در این زمینه، با صراحت و قاطعیت سخن گفته‌اند و همگی به عنوان بازوان ولایت و قدرت دفاعی کشور، بر بسته بودن حریم دفاعی و امنیتی کشور تأکید کرده‌اند. از میان این اظهارنظرها، به جملاتی از سردار سلامی، جانشین محترم فرمانده کل سپاه در گفت وگوی تلویزیونی با شبکه یک سیما در برنامه «نگاه یک» اشاره می‌شود: سردار سلامی در این گفت وگوی زنده تلویزیونی با تصریح بر اینکه به عنوان نماینده سیستم دفاعی کشور سخن می‌گوید، اظهار داشت:
ـ ایران حتی اجازه فکرکردن دربارهٔ بازرسی از عادی‌ترین مکان یا تأسیسات نظامی خود را نمی‌دهد.
ـ بازرسی از پادگان‌ها معادل اشغال سرزمین است؛ زیرا همه اسرار و رموز دفاع ما در مراکز نظامی ما تجمیع شده است.
ـ صحبت دربارهٔ بازدید از مراکز نظامی خیانت و وطن فروشی است و اگر کسی این حرف‌ها را بزند، با سرب داغ پاسخ او را خواهیم داد.
ـ مطمئن هستم مردان دیپلماتیک ما دارای عزت طلبی و ایمان و غیرت هستند و قطعاً اگر دشمن چنین حرفی را بزند، با مشتی دیپلماتیک بر دهان آنان خواهند زد.
ـ هیچ کس در ایران جلوی جاسوسان و دشمنان فرش قرمز پهن نمی‌کند.
بنابراین باید گفت، آرزوی دستیابی غربی‌ها به اسرار نظامی و اطلاعات مربوط به قدرت دفاعی ملت ایران، رؤیایی تعبیرناشدنی است؛ زیرا تمام ایرانیان، اعم از ملت و دولت به معنای عام کلمه، بر حفظ اسرار نظامی کشور اجماع نظر دارند.

منبع: سایت بصیرت - تاریخ برداشت : 94/11/15