فرهنگ مصادیق:استشهاء زنان

از پژوهشکده امر به معروف
پرش به: ناوبری، جستجو
استشهاء زنان

کتب مرتبط

ردیف عنوان
۱ اسلام و محرمات جنسی
۲ تربیت جنسی ج1
۳ تربیت جنسی ج2
۴ جوانان در طوفان غرایز
۶ مشکلات جنسی جوانان و بحثی درباره انحرافات جنسی
۷ یک کتاب زنانه

مقالات مرتبط

ردیف عنوان
۱ استمناء و استشهاء
۲ استشها در زنان چیست؟
۳ گناه استشهاء
۴ مهمترین عوارض خود ارضایی (استشهاء) در دختران
۵ کامجوئی بدلی (استمناء و راه‌های پیشگیری از آن، ازدواج بدون مقدمه)
۶ استمناء ؛ استشهاء (خودارضایی)
۷ چهل روش موثر برای ترک خود ارضایی استمناء و استشهاء پسران و دختران
۸ استشهاء،گناه شناسی
۹ احکام و پرسش و پاسخ در رابطه با خود ارضایی
۱۰ زیانهای استمناء و استشهاء
۱۱ عوارض استمنا در مردان و استشها در زنان چیست؟

مصادیق مرتبط

ردیف عنوان
۱ نافرمانی زن از شوهر
۲ رعایت حقوق زن
۳ آرایش زن برای نامحرم
۴ اختلاط زن و مرد در مجالس
۵ جلوگیری از اختلاط زن و مرد نامحرم
۶ تمکین زن در برابر شوهر
۷ ازدواج با بیش از چهار زن
۸ ازدواج زن مسلمان با کفار
۹ ازدواج زن مسلمان با نواصب
۱۰ خواستگاری از زن پس از نُه بار طلاق
۱۱ همت به زنان
۱۲ نگاه به زنان آرایش کرده
۱۳ خواستگاری از زن شوهردار
۱۴ زنای به عنف

چندرسانه‌ای مرتبط

ردیف عنوان

مرتبط‌های بوستان

ردیف عنوان

نرم‌افزارهای مرتبط

ردیف عنوان


نویسنده: صالح ویسی
تهیه و تدوین:پژوهشکده امر به معروف و نهی ازمنکر قم-۹۵/۹/۲۹
کلمات کلیدی: استشهاء، استمناء، خودارضایی بانوان، انحرافات جنسی

مقدمه

آسیب‌های اخلاقی در دوران نوجوانی و جوانی باعث می‌شود یک عمر انسان در مسیر انحرافی قدم بنهد و بعدها ترک آن عادات که در شور جوانی گرفتار شده بسیار سخت و به قول معصوم همانند معجزه است. [۱]
از جمله این آسیب‌ها که به بانوان و زنان مرتبط است مساله خودارضایی و استشهاء می‌باشد که رو به فزونی نهاده، و لازم است مدیران و مسؤلان مربوطه تدبیری دراین باره بنمایند و دختران و بانوان جامعه که درآینده مادران این سرزمین می‌باشند را از این آسیب نجات دهند.
خودارضایی یکی از اعمال ناپسند و مذموم است که باید با آن مقابله نمود. برای رهایی از این فعل قبیح باید دستورالعمل‌های دقیقی که براساس روایات و علوم تجربی بدست آمده در زندگی روزمره عملی شودتا با لطف خداوند و همت انسان این عمل منکر اخلاقی از ایشان دور گردد.
از آنجا که استشهاء و استمناء به یک عمل اطلاق می‌شود آیات و روایات درباره هریک از آن دو بر دیگری نیز صدق می‌کند دراین باره شخصی از امام صادق علیه السلام راجع به استمناء سؤال پرسید که حضرت فرمود: «گناه بزرگی است که خداوند از آن در کتابش نهی کرده است و استمنا کننده چونان کسی است که با خویش جماع می‌کند و اگر من باخبر شوم از کسی که این کار را انجام می‌دهد، با او هم غذا نخواهم شد. سائل پرسید: ای پسر رسول خدا، برایم توضیح دهید آنچه از کتاب خدا دربارۀ استمناست. حضرت بیان داشت: فرمودۀ خدا که: (فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاءَ ذَلِكَ فَأُولَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ) « و کسانی که غیر از این طریق را طلب کنند، تجاوزگرند». [۲] و استمناء از غیر این طریق است.
هدف نگارنده از این مقاله، بیان آسیب‌های خودارضایی در بانوان و و راهکارهایی برای ترک این عمل می‌باشد.

مفهوم شناسی

استشهاء: در لغت به معنی طلب شهوت می‌باشد یعنی جنس مؤنث با خود کاری کند که از وی مایع حاصل از ارضای شهوت خارج شود، که به آن نیز خود ارضایی می‌گویند. [۳] البته در برخی موارد مایع منی برای بانوان وجود ندارد و رسیدن به اوج لذت برای آنها در حد سست شدن بدن و ارگاسم بدون منی می‌باشد.
«خودارضایی» که در مردان به آن «استمناء» و در زنان به آن «استشهاء» می‌گویند، به معنای این است که انسان بدون عمل نزدیکی و جماع به قصد خروج منی، با خود کاری کند که منجر به خروج منی شود.
باید بدانیم که ارضاء جنسی در زنان سیکل پیچیده تری نسبت به مردان دارد در بانوان حالت مکانیکی و غریزی صرف وجود ندارد و دستمایه‌های احساسی و عاطفی نقش تعیین کننده‌ای در این امر دارد. این عمل در شرایط مصنوعی و غیر واقعی انجام می‌شود و احساسات و عواطفی که می‌بایست در یک رابطه سالم و با شریک زندگی و همسر خود برآورده گردد و به اوج لذت جنسی برسد در یک تخیل مصنوعی صرف می‌شود که عوارضی را برای آن شخص به دنبال دارد. تا آنجا که برخی از پزشکان معتقدند مضرات استشهاء در بانوان به مراتب بالاتر از مضرات استمناء در مردان است.

عوارض استشهاء

عادت به خودارضایی و تکرار آن در یک دختر جوان و بالغ که میزان سنی وی بین ( ۱۵ تا ۳۵ ) سال می‌باشد پس از مدتی باعث بروز بیماری روحی به نام Odipaction می‌شود که نوعی ناتوانی جنسی شدید و تقریبا غیر قابل درمان است. [۴]
در این بیماری فرد توانایی انزال از طریق رابطه زناشویی و سکس را از دست می‌دهد و به هیچ وجه به ارگاسم نرسیده و به شدت از عمل آمیزش اجتناب می‌ورزد. و ادامه این وضعیت باعث ناکامی‌های پیاپی جنسی و سردی و سرخوردگی جنسی می‌شود.
در مرحله پایانی نیز، مرحله سرخوردگی به عصیانگری منتهی می‌شود و هریک از زوجین برای ارضای امیال سرکوب شده خود به زور، خشونت و یا خیانت متوسل شده و کانون گرم خانواده و زندگی مشترک به دلیل نداشتن رابطه سالم زناشویی از هم پاشیده و متلاشی می‌شود.
یکی دیگر از ضررهای استشهاء را می‌توان صدمه وارد کردن به پرده بکارت بانوان دانست. زیرا انسان در حین خودارضایی برای بیشتر لذت بردن از اعمال و تخیلات خود به آلت تناسلی صدمه جدی وارد می‌سازد البته اگر این عمل با اشیاء دیگر انجام شود علاوه بر پارگی پرده بکارت بیماری‌های عفونی نیز به دنبال دارد.
این افراد عموما نیز در زندگی مشترک در ارضای همسر خود دچار مشکل شده و توانایی جنسی خود را از دست می‌دهند چرا که از رابطه زناشویی متعارف، به هیچ عنوان لذت نبرده و به اُرگاسم نمی‌رسند و به همین جهت به شدّت از آن اجتناب می‌کنند.
به این دلیل که زنان همانند مردان در معرض تحریکات فیزیکی حاد نیستند و درصد تحریک پذیری دیداری و شنیداری و حتی لمسی کمتری نسبت به مردان دارند و عموماً از طریق نوازشهای پوستی و حسّی و تحریکات عاطفی، دچار تحریکات جنسی می‌گردند به همین دلیل است که بانوان باید، حدّالامکان خود را کمتر در معرض تحریکات پوستی و انگیختگی‌های عاطفی قرار دهند.
در میان برخی از افراد مبتلا به استشهاء کسانی هستند که متاهل شده و دارای همسر و فرزند می‌باشند ولی متاسفانه تا کنون نتوانسته‌اند این عمل منافی عفت را ترک کنند و حتی بعد از رابطه زناشویی در خلوت خود دچار خودارضایی می‌شوند و از این عمل مصنوعی در خیال خود بیشتر از رابطه زناشویی لذت می‌برند.
بعد از عمل خودارضایی میزان بسیاری کلسیم از بدن انسان خارج می‌شود و فرد دچار خستگی شدید و استخوان درد و دچار کوفتگی بدن و بخصوص درد در ناحیه پا می‌شود چرا که گلبول‌های قرمز وپلاکت‌ها که در مغز استخوان تولید می‌شده با اختلال مواجهه شده و شخص مبتلا به استمناء و استشهاء با اراده خود کاری می‌کند که مایع مغز استخوان به خوبی شکل نگیرد و در نهایت به پوکی استخوان منجر شود.

دلایل خودارضایی در زنان

برطرف نشدن نیازهای جنسی توسط همسر

برخی مردان یا نمی‌دانند که یک خانم نیز باید به ارضاء جنسی برسد و یا اینکه راه و طریقه این عمل را نمی‌دانند. قریب به اتفاق مردها فکر می‌کنند که رابطه واژینال (عمل زناشویی و دخول) مهمترین قسمت یک رابطه جنسی است در صورتیکه این عمل برای اکثر خانمها اهمیت چندانی ندارد. اکثر خانمها برای رسیدن به ارگاسم نیاز به رابطه واژینال ندارند و در حقیقت برقرار کردن رابطه واژینال با خانم بدون آمادگی وی سبب درد شدید و از بین رفتن میل جنسی می‌شود اکثر مردان ظرف دو دقیقه رابطه واژینال دچار انزال می‌شوند، در صورتیکه خانمها برای رسیدن به اوج لذت به زمان بیشتری نیاز دارند، بنابراین اگر مرد اطلاع کافی از نحوه ارضاء جنسی در خانم نداشته باشد، خانم ممکن است جهت برطرف کردن نیازهای جنسی خود، اقدام به خودارضایی نماید. دراین باره امام علی (ع) می‌فرمایند: هنگام آمیزش، چون پرندگان شتاب نکنید، صبر پیشه ی خود سازید، زنها نیازمند وقت بیشتری هستند، مدتی نه چندان طولانی به عشق بازی بپردازید، همسرتان را کاملاً آماده سازید. آمادگی دو سویه؛ آمیزش را فرح بخش و کامل می کند.
« إِذَا أَرَادَ أَحَدُکُمْ أَنْ یَأْتِیَ زَوْجَتَهُ فَلَا یُعَجِّلْهَا فَإِنَّ لِلنِّسَاءِ حَوَائِج تا آخر روایت» [۵]

خودارضایی و کاهش میگرن عصبی

چون خودارضایی سبب ارگاسم شدید می‌شود، در ابتدا حالتی برای شخص رخ می‌دهد که به خیال خودش تسکین دهنده و در برخی موارد کاهش دهنده میگرن و سردرد می‌باشد ولی در صورت تداوم این عمل متوجه می‌شود که نه تنها کاهش دهنده یا تسکین دهنده نیست بلکه دردآور و زجرآور نیز می‌باشد چرا که علاوه بر درد میگرن باید دردهای عضلانی و پوکی استخوان را نیز تحمل کند و تازه همه اینها درصورتی است که با وجدان خود کنار بیاید که کار بسیار سختی و طاقت فرسایی است و با نگاهی به سایتها و دلنوشته‌های بانوان در می‌یابیم آنچه بیشتر از همه، مبتلایان به خودارضایی را آزار می‌دهد و آنها را منزوی می‌کند درد غیر قابل درمان وجدان است که با ملامت شخص باعث سرخوردگی و گوشه گیری وی می‌شود. [۶] بانوانی که خودارضایی را راه درمان خود می‌دانند باید بدانند که استشهاء مانند عوض کردن یک لباس یا کیف یا وسایل شخصی نیست و رهایی از این معضل اخلاقی کار بسیار پر مشقتی است مثلا اگر قبلاً یک بار خودارضایی در روز با یک روش بخصوص نیازهای وی را برطرف می‌کرد، اکنون بعلت عادت کردن سیستم عصبی به ناچار باید برای بدست آوردن همان میزان رضایت جنسی تعداد موارد خودارضایی را زیاد کند، و ممکن است این روند افزایش تعداد موارد خودارضایی رفته رفته به رقم خطرناکی برسد که وی را معتاد و آینده ایشان را خراب کند.

حس کنجکاوی و پیدا کردن نقاط حساس بدن

در دوران کودکی که هنوز هیچگونه شهوتی در کار نیست عوامل مکانیکی دست به دست هم می‌دهند تا برخی از افراد در بزرگسالی و در دوران بلوغ مرتکب این رذیله اخلاقی شوند.
الف) دستکاری‌های کودکان بدین معنی که برخی از کودکان دائما با خود بازی می‌کنند و دستشان با خودشان مشغول است. در جایی که تنها هستند و یا حتی در حضور دیگران چنین عادت بدی را دارند. دست در جیب شلوار کرده و با خود بازی می‌کنند. در مستراح و در حین دفع و یا در حمام با خود مشغولند. این امر بتدریج عادت به استشهاء در بانوان و استمناء در مردان را ایجاد می‌کند.
ب) مالیدن خود به تشک و یا به نرده و پله خود سبب دیگری برای بروز این حالت است. در ابتدای کار این امر صورت بازی و سرگرمی دارد ولی بتدریج پایه غلطی در این رابطه گذارده می‌شود و طفل سر از ابتلا در می‌آورد.
ج) نوازش‌های غلط مادران و یا مربیان و یا مبتلایان به ضعف قوای جسمانی که سعی دارند از طریق دستکاری با کودکان و بازی ناروا با آنان، خود را تخلیه نمایند. این نوازش می‌تواند شامل دست کشی به کشاله ران یا برخورد دست با آلت تناسلی کودک باشد.
د) شستشوهای افراطی همراه با دستکاری کودک در حمام یا مستراح که در این امر مؤثر است. شک نیست که مادر طفل در حین شستن طفل چنین قصد و نظری ندارند. ولی روش آنها سبب پیدایش این حالت در طفل می‌شود و ممکن است عمری او را مبتلا نمایند.
در کل نباید فراموش کرد که، تحریک آلت تناسلی سن بسیار خاصی نمی‌خواهد. براساس پاره‌ای تحقیقات از حدود سنین ۳ تا ۲۰ هفتگی در کودک وجود دارد و هر قدر که به سن کودک اضافه شود تحریک پذیری بیشتر است. [۷]

محیط و دوستان

دوران بلوغ برای بانوان موقعیت بسیار حساسی است زیرا هورمونهایی در بدن آنها ترشح می‌شود که اگر مهار نشود خسارات جبران ناپذیری وارد می‌سازد.
دختران در دوران تحصیل در مدارس راهنمایی و دبیرستان و ... با انواع و اقسام دوستان مختلف آشنا می‌شوند که بعضا برخی از آثار سوء اخلاقی را از دوستان خود یاد می‌گیرند. برخی از مبتلایان به استشهاء در ریشه یابی این رذیله اخلاقی دوستان دوران مدرسه خود را مقصر می‌دانند و برخی دیگر محیط زندگی خود، و سرو کار داشتن با فیلم‌های مبتذل و صحنه‌های نامناسب از سوی والدین و ...
دراین باره باید هم حکومت و دولت‌ها به فکر باشند و هم خانواده‌ها برای فرزندان و ثمره‌های وجودی خود احساس مسولیت بیشتر نمایند و سطح فرهنگ دینی خود و فرزندان شان را بالاتر ببرند.

نظر فقهاء درمورد خودارضایی بانوان

فقهاء به تبعیت از روایات عمل استشهاء را چون عمل استمناء حرام و دارای عوارض جسمی و روحی برای بانوان می‌دانند و از آنجا که احکام اسلامی تابع مصالح و مفاسد است این عمل را حرام می‌دانند.

استفتائات مختلف در این زمینه

سوال:
آیا استمنا برای زنان موجب غسل می‌شود یا خیر؟
جواب:
باسمه تعالی؛ اگر علم یا اطمینان به خروج منی حاصل شود موجب غسل است، و در صورت شک چنانچه آبی که خارج شده همراه با شهوت خاص و سستی بدن باشد حکم منی را دارد، و الله العالم. [۸]
سوال:
آیا کسی که به عمل حرامی مثل استمنا عادت کرده، نماز، روزه، غسل و طهارتش مورد قبول خالق متعال واقع می‌شود؟
جواب:
باسمه تعالی؛ اعمال عبادی وی صحیح است، و قضا ندارد، و ترک آنها جایز نیست و باعث استحقاق عذاب است، و دادن ثواب به آنها چه بسا به توبه و ترک حرام بستگی دارد؛ در هر حال از گناه باید توبه کرد، و اگر خدای نکرده شخص مبتلا به گناه شد، تجدید توبه کند که خداوند متعال ارحم الراحمین [۹]
سوال:
آیا استمنا این است که شخص با خود کاری کند تا از او منی خارج شود یا با نگاه کردن به تصویر و فیلم و عکس نیز ممکن است؟
جواب:
طلب خروج منی به هر کیفیتی باشد استمنا محسوب می‌شود، و الله العالم. [۱۰]
سؤال:
اگر شخصی با خود بازی کند، اما هنگام خروج منی از آن جلوگیری کند و منی خارج نشود، چگونه است؟
جواب:
اگر قصد خروج منی داشته باشد عمل حرام است و در صورت عدم قصد و عادت نداشتن خروج منی، مانعی ندارد. اگر چه منی خارج شود. [۱۱]
سوال:
اگر به جهت امراض تناسلی، پزشک برای درمان و تشخیص نوع مرض برای آزمایش تجویز استمنا کند، آیا ارتکاب آن جایز است؟
جواب:
اگر ضرورت باشد و راه حلال میسّر نباشد، جایز است. [۱۲]
سوال:
اگر استمناء نکردن کسی که شهوت او را گرفته است، باعث شود که او فعل حرامی- مانند زنا و یا لواط که حدّ هم دارند- مرتکب شود، در این صورت آیا استمناء کردن جایز می‌شود؟
جواب:
تمام این کارها به مراتب حرام است و واجب است ازدواج دائم یا موقت کند. [۱۳]
سوال:
آیا استمنا با تخیّل امکان پذیر است و در صورتی که آبی از انسان خارج شود چه حکمی دارد؟
جواب:
استمنا با تخیّل کاملا امکان پذیر است ولی اگر آب مشکوکی خارج شود که علامات منی را ندارد یا فقط بعضی از علایم را دارد منی محسوب نمی‌شود. [۱۴]
سؤال:
با توجّه به این که طبیعتاً زن احساساتی تر است زودتر تحت تأثیر وسوسه‌های شیطانی قرار می‌گیرد آیا کیفر خطاهایش با مردان تفاوت می‌کند؟
جواب:
در مسائل تعزیرات مسئولیت هرکس در برابر اعمالش رابطه‌ای با میزان تأثیرپذیری از عوامل مختلف و میزان جرم او دارد. [۱۵]

راهکارهای پیشگیری و درمان

راهکارهای درونی

انسان‌ها بدون نیاز به تعلیم و تعلم می‌دانند چه چیزهایی باعث می‌شود حس تحریک آنها برانگیخته شود و باید برای رهایی از استشهاء از اینگونه تحریک‌ها خود را برحذر بدارند و حتی الامکان نفس خود را وادار به تقویت روحیه معنوی و نیز حضور در اماکن و مجالس مذهبی نمایند چرا که حضور در چنین مجالسی باعث تقویت روحیه مبارزه با نفس و افکار شیطانی می‌شود و نشت و برخاست با خوبان و دوستان مذهبی سبب همرنگ شدن با آنها می‌شود تا انشالله کم کم بتوانند از این افکار شیطانی دست بردارند برای این کار نیز مقدماتی وجود دارد که به صورت مجمل به بیان آنها می‌پردازیم.
۱- اجتناب از هرگونه تحریک مصنوعی
۲- تلقین و تقویت اراده و استمداد از نیروی ایمان و عقائد مذهبی
۳- تهیه برنامه فشرده و مهم
۴- توجه مخصوص به ورزش‌های مثبت
۵- باید عادتی جانشین عادتی گردد
۶- پرهیز مطلق از تنهائی
۷- ازدواج در نخستین فرصت
۸- تقویت عمومی و رژیم غذائی
۹- پرهیزکامل
از آنجا که راهکارهای درمان خودارضایی در بین مردان و زنان تقریبا شبیه به هم هستند در اینجا به ذکر عناوین راهکارهای درونی اکتفا کرده و تفصیل آن را به مقاله استمناء (خودارضایی) ارجاع می‌دهیم. [۱۶]

راهکارهای بیرونی

خانواده

والدین نقش اساسی در تربیت فرزندان دارند تربیت صحیح فرزند را برخی به بیست سال قبل از تولد می‌دانند و معتقدند باید تربیت را از آن زمان آغاز کرد ولی آنچه از روایات برمی آید این است که در هنگام ازدواج و تشکیل خانواده مرد باید به فکر این باشید که چگونه مادری برای تربیت فرزندان آینده خود انتخاب می‌کند و همینطور زن باید بنگرد چگونه پدری برای فرزندان خود اختیار می‌کند.
بنابراین اگر پایه‌های اصلی و اساسی در تشکیل خانواده و تربیت صحیح اسلامی رعایت شود و بر طبق آیه قرآن که می‌فرماید:« یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلیکُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَهُ عَلَیْها مَلائِکَهٌ غِلاظٌ شِدادٌ لا یَعْصُونَ اللَّهَ ما أَمَرَهُمْ وَ یَفْعَلُونَ ما یُؤْمَرُون » عمل شود فرزندان به سراغ منکرات اخلاقی چون استشهاء میل پیدا نمی‌کنند.

ایجاد رابطه عاطفی

مادران نقش بسزایی در ارتباط با دختران خود دارند اگر دختران مادران را به عنوان دوست و رفیق دلسوز بدانند و هرگونه مشکلی را اول با مادر خود در میان بگذارد مطمئنا راه درمان آن خیلی سریع و آسانتر است. اما متاسفانه در جامعه کنونی دختران رابطه‌ای که با دوستان خود دارند به مراتب بیشتر از رابطه آنها با مادرانشان است و این ابتدای تاثیر پذیری از دوستان است و اگر در این میان دوست آنها ناباب باشد مسیر انحراف برای آنها هموار خواهد شد.
محیط خانه باید از لحاظ روانی فضایی آرام و دلنواز باشد که دختران، این محیط و در کنار والدین بودن را بر هر چیزی ترجیح بدهند. دعواهای والدین و بی احترامی به همدیگر باعث منزوی شدن و روی آوردن به این انحرافات است.

کنترل و محافظت

محافطت از دختران در فضای خانواده باید گاه به صورت مستقیم و گاه به صورت غیر مستقیم باشد مثلا مادران باید بر آنچه از تلویزیون پخش می‌شود نظارت داشته باشند و هر صحنه‌ای را به آنها نشان ندهند متاسفانه با ورود ماهواره‌ها و شبکه‌های اروپایی و آسیایی متفاوت که هدف اصلی آنها هجوم به دامن عفت و پاکی جوانان است این گونه معضلات اجتماعی رو به فزونی نهاده است.
در جامعه کنونی والدین و بخصوص مادران باید نسبت به گوشی موبایل دختران خود بسیار حساس باشند باید از ورود در کانال‌های بی ضابطه و دیدن عکس، کلیپ و فیلم‌های انحرافی و ... جلوگیری شود چرا که ورود در اینگونه فضاها راه سقوط در انحرافات برای نوجوانان و جوانان را فراهم می‌آورد.
والدین باید فضایی برای دکوراسیون محیط خانه در نظر بگیرند که استفاده از رایانه در اتاق خلوت یا اتاق خواب فرزندان نباشد و محلی را برای آن انتخاب نمایند که بقیه اعضای خانه نیز بر آن تسلط داشته باشند.

برنامه ریزی

خانواده‌ها باید برای ساعات بیکاری فرزندان خود برنامه‌های جذاب و فرح بخش پیش بینی کنند تا آنها را در عمل انجام شده قرار داده و ساعات خالی آنها را با برنامه‌هایی که دوست دارند پر کنند. دراین باره حضرت امام علی(ع) می‌فرمایند: با سعی و مجاهدت فضایل اخلاقی را به نفس سرکش خود تحمیل کن، زیرا خواهش طبیعی بشر بر شهوات و رذایل اخلاقی است.» [۱۷]هرچند خود شخص زیاد به فکر این برنامه‌ها نباشد ولی خانواده باید با راه حل‌های متفاوت این برنامه‌ها را به روشهایی هوشمندانه به آنها تحمیل کنند.

تقویت احساس دین داری

والدین باید حس تدین و تسلیم در برابر اوامر الهی را بدون اینکه احساس اجباری در میان باشد را در ایشان تقویت کنند احساس حرام بودن نگاه به تصاویر و فیلم‌های مستهجن عامل بازدارنده بسیار قوی است که اگر دختران ما به این سلاح مجهز شوند کمتر به دام مسائل انحرافی خواهند افتاد.

اجتماع

تاثیرات اجتماعی بر افراد جامعه غیر قابل انکار بوده و در مورد نوجوانان و جوانان شیوع بیشتری دارد به گونه‌ای که برخی روان شناسان نقش محیط اجتماعی بر تربیت فرزندان را بر نقش پدر و مادر ترجیح می‌دهند و معتقدند محیط تاثیر بیشتری بر تربیت انسان دارد.
بنابراین تاثیرات اجتماعی نقش عمده‌ای در تربیت فرزندان دارد که باید مسولان و متولیان دولتی و حکومتی به این موضوع بیشتر توجه کنند. زیرا آماری که در سال ۱۳۷۸ در نشریه ی خبرگزاری پزشکی ایران منتشر شد، حاکی از این بود که آمار خودارضائی و ارضای مصنوعی زنان و دختران در ایران، نسبت به دَه سال قبل، بین هفده تا بیست درصد افزایش یافته [۱۸] و امروزه با پیشرفت تکنولوژی و رشد چشم گیر فضای مجازی این آمار به بالاترین حد خود رسیده است که لازم است فکری به حال این قضیه نمود.
برخی مسؤلان و متولیان این امور قائلند که با فیلتر نمودن این شبکه‌ها و کانال‌ها معضل استفاده از سایتهای منکراتی در بین جوانان و نوجوانان حل نمی‌شود و بلکه آنها را حریص تر نیز می‌کند و تنها راهکار را در فرهنگ استفاده از این وسایل ارتباطی می‌دانند و معتقدند باید فرهنگ استفاده از این وسایل را به مردم آموزش داد. هرچند برخی از کانال‌هایی که فضای ضد اخلاقی دارند را نیز فیلتر می‌کنند ولی با این حال مواردی نیز هستند که دیوار فیلتر را سوراخ نموده و باز هم به راحتی در فضای مجازی وارد می‌شوند.
برخی از راهکارهای اجتماعی به ترتیب اولویت در کنترل و پیشگیری معضل اخلاقی خودارضایی در بانوان به شرح زیر می‌باشد.

آموزش و پرورش

از جمله برنامه‌های کلان سازمان آموزش و پرورش می‌بایست بحث رفع معضلات اخلاقی در بین دانش آموزان اعم از دختر و پسر باشد آنها علاوه بر تعلیم و تعلم باید مسائل پرورش افکار و آموزه‌های دینی را به صورت جدی پیگیری کنند چرا که اخلاق و مسائل دینی اولویت بسیار زیادی بر مسائل آموزشی دارد و نباید میان ایندو تفکیک قائل شوند
از جمله کارهایی که می‌توان دراین رابطه انجام داد استخدام مربیان فعال و مشاوران دینی در مدارس است که این مشاوران می‌توانند با ارتباط گرفتن و دوست شدن با دانش آموزان و با استفاده از مهارت‌های تبلیغی این مسائل را به راحتی حل و فصل نمایند.
تغییر کتب آموزشی بر مبنا و رویکرد دینی و روی آوردن به آموزه‌های ناب اسلامی نیز می‌تواند در این مهم یاری رسان خوبی برای صیانت از پاکدامنی دختران باشد.
همچنین بحث اختلاط در مدارس و دانشگاه‌ها نیز از جمله مواردی است که مسولان برای اجرای آن باید دست به کار شوند که بحث آن در مقاله اختلاط بین زنان و مردان گذشت.

صدا و سیما

یکی دیگر از سازمانهایی که به صورت مستقیم با نوجوانان و جوانان در ارتباط است صدا و سیما می‌باشد که می‌بایست با ساختن فیلم‌های ارزشی با توجه به اصول اسلامی حیا و عفت عمومی در جامعه را بالا برده و مفاسد اخلاقی در جامعه را ریشه کن کند.
گاه تاثیر یک فیلم سینمایی خیلی بیشتر از ساعتها درس و بحث در علوم مختلف است و شایسته نیست با این پتانسیل بسیار بالا فیلم‌های ضد ارزشی و انواع فیلم‌هایی که به صورت خنثی عمل می‌کنند و جریانات کذایی پخش شود.
استفاده از فیلم‌های جذاب و متناسب با سن فرزندان این سرزمین یکی از عمده وظایف صدا و سیما است که باید در این راستا تلاش بیشتر بنماید زیرا رشد فزاینده ماهواره‌ها نشان از این دارد که مخاطبین صدا و سیما روز به روز در حال فرسایش هستند و نداشتن برنامه‌های جذاب در این عصر خطر جدی برای این سازمان محسوب می‌شود زیرا کانال‌های ماهواره‌ای بسیار فریبنده و با تنوع بالا هستند و با صرف هزینه‌ای ناچیز در دسترس همگان قرار خواهند گرفت.

تسهیل مقدمات ازدواج

دوران بلوغ وجوانی زمینه این فرصت را به دختران و پسران می‌دهد که مورد آزمایش‌های سخت قرار گیرند و با توجه به در دسترس بودن هرگونه فیلم و سریال و کلیپ و عکس مستهجن امر مقدس ازدواج بهترین راه حل در پیشگیری از این منکرات اخلاقی است که متولیان حکومت باید مقدمات آن را برای جوانان تسهیل کنند دراین باره دولت وام‌های مناسب برای هریک از زوجین اختصاص داده که البته اقدام لازمی است و اگر در ادامه آن اقدام دیگری چون تسهیل سازی خانه دار شدن زوجین جوان را اتخاذ کند کار بسیار مفیدی است زیرا دغدغه بسیاری از جوانان در امر ازدواج نبود مسکن است.

کتب برای مطالعه بیشتر

آنچه یک جوان باید بداند(ویژه دختران)، رضا فرهادیان، قم، بوستان کتاب
آرامش طوفان، پیشگیری و درمان خودارضایی، مصطفی دیانت مقدم، موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره)، قم.
راهکارهای جلوگیری از انحرافات جنسی از دیدگاه قرآن و روایات، جمال فرزندوحی - سیدمحمد موسوی - امیر فتاحی
بلوغ، موریس دبس، ترجمه اسحاق لاله زاری، انتشارات تهران.
دانستنیهای دختران جوان، لطیف راشدی، نشر مصطفی،چاپ اول، بهار ۱۳۷۷ش.
آموزش زناشوئی برای همسران جوان، نصرالله فرمایش،انتشارات باربد، چاپ چهارم، ۱۳۷۷ش.
گناهان کبیره/ سید عبدالحسین دستغیب/ دفتر انتشارات اسلامی/ چاپ دوازدهم/ ۱۳۷۸ش.

مقالات

انحرافات جنسی و راه درمان آن، http://library.tebyan.net/fa/Browse/Search#lstOrder=ASC&lstOrderBy=TitleSearch&lstField1=fullvalues&txtField1
خلأهای قانونی و انحرافات اجتماعی http://library.tebyan.net/fa/Browse/Search#lstOrder=ASC&lstOrderBy=TitleSearch&lstField1=fullvalues&txtField1
پرهیز شدید از انحرافات جنسی، محمد محمدی اشتهاردی http://library.tebyan.net/fa/Browse/Search#lstOrder=ASC&lstOrderBy=TitleSearch&lstField1=fullvalues&txtField1

سایت‌ها

http://www.faraj-00313.blogfa.com/post/327/
- http://www.gheybat12.blogsky.com/3
http://baelm.ir/
http://www.pasokhgoo.ir/node/65696
http://www.islamquest.net/fa/archive/question/
http://animos99.blogfa.com/post-22.aspx
http://www.mardoman.net/health/

منابع

أجوبه الاستفتاءات (فارسی)، حضرت امام سید علی بن جواد حسینی خامنه‌ای، در یک جلد، دفتر معظم له در قم، قم - ایران، اول، ۱۴۲۴ ه‍ ق.
استفتاءات جدید جواد بن علی تبریزی،، دو جلد، قم - ایران، اول، ه‍ ق
استفتاءات جدید ناصر مکارم، شیرازی، ۳ جلد، انتشارات مدرسه امام علی بن ابی طالب علیه السلام، قم - ایران، دوم، ۱۴۲۷ ه‍ ق
استفتاءات محمد تقی بهجت گیلانی، فومنی، ۴ جلد، دفتر حضرت آیه الله بهجت، قم - ایران، اول، ۱۴۲۸ ه‍ ق
تحف العقول، حسن بن علی‌ابن شعبه، مترجم: بهراد جعفری، دار الکتب الإسلامیه، تهران‏، ۱۳۸۱ ش‌چاپ: اول‏.
جامع المسائل (فارسی) محمد فاضل موحدی لنکرانی، دو جلد، انتشارات امیر قلم، قم - ایران، یازدهم، ه‍ ق
رساله احکام جوانان و نوجوانان جواد بن علی تبریزی، در یک جلد، قم - ایران، اول، ه‍ ق
شرح بر غرر الحکم و درر الکلم‏، محمد بن حسین‌آقا جمال خوانساری، محقق / مصحح: جلال الدین‌حسینی ارموی محدث، دانشگاه تهران‏، تهران‏، ۱۳۶۶ ش‏.
کامجوئی بدلی (استمناء و راه‌های پیشگیری از آن، ازدواج بدون مقدمه )، مهدی آقابابائی، مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان.
الکافی( ط- الإسلامیه)، کلینی، محمد بن یعقوب بن اسحاق‏، محقق / مصحح: غفاری علی اکبر و آخوندی، محمد، دار الکتب الإسلامیه، تهران‏، ۱۴۰۷ ق‏، چاپ: چهارم.
مشکلات جنسی جوانان و بحثی درباره انحرافات جنسی،‏ آیت الله ناصر مکارم شیرازی، قم: نسل جوان‏ ۱۳۶۸.فروست : انتشارات نسل جوان‏.
وسائل الشیعه، شیخ حر عاملی، محمد بن حسن‏، محقق / مصحح: مؤسسه آل البیت علیهم السلام‏، ناشر: مؤسسه آل البیت علیهم السلام‏، قم‌چاپ: ۱۴۰۹ ق.

پانویس

 1. - تحف العقول / ترجمه جعفری، ص: 463
 2. - المومنون 7 ؛ المعارج 31
 3. - http://www.faraj-00313.blogfa.com/post/327
 4. - http://www.gheybat12.blogsky.com/
 5. - الخصال، ج‏2، ص: 637
 6. - http://baelm.ir/
 7. - http://www.pasokhgoo.ir/node/65696
 8. - استفتاءات جدید (تبریزی)؛ ج 1، ص: 53
 9. - استفتاءات جدید (تبریزی)؛ ج 1، ص: 73
 10. - رساله احکام جوانان و نوجوانان (تبریزی)؛ ص: 137
 11. - جامع المسائل (فارسی - فاضل)؛ ج 1، ص: 243
 12. - استفتاءات (بهجت)؛ ج 1، ص: 235
 13. - استفتاءات (بهجت)، ج 4، ص: 566
 14. - استفتاءات جدید (مکارم)، ج 1، ص: 364
 15. - استفتاءات جدید (مکارم)، ج 1، ص: 364
 16. پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر. فرهنگ مصادیق. https://fmaroof.ir/16-
 17. ۷- شرح آقا جمال خوانساری بر غرر الحکم و درر الکلم، الفهرست‌ج‏7، ص: 309
 18. http://animos99.blogfa.com/post-22.aspx 18-