فرهنگ مصادیق:ازدواج زن مسلمان با نواصب

از پژوهشکده امر به معروف
پرش به: ناوبری، جستجو
ازدواج زن مسلمان با نواصب

کتب مرتبط

ردیف عنوان
۱ ازدواج از دیدگاه قرآن و سنت
۲ ازدواج با بیگانگان

مقالات مرتبط

ردیف عنوان
۱ پاسخ رهبر انقلاب به شبهه ناصبی بودن مردم فلسطین
۲ فرق ناصبی با وهابی در چیست؟
۳ ناصبی کیست و چه حکمی دارد؟
۴ ناصبی کیست
۵ ناصبی کیست؟ و آیا شیعیان اهل سنت را ناصبی می‌دانند؟
۶ ناصبی

مصادیق مرتبط

ردیف عنوان
۱ استشهاء زنان
۲ رعایت حقوق زن
۳ آرایش زن برای نامحرم
۴ اختلاط زن و مرد در مجالس
۵ جلوگیری از اختلاط زن و مرد نامحرم
۶ تمکین زن در برابر شوهر
۷ ازدواج با بیش از چهار زن
۸ ازدواج زن مسلمان با کفار
۹ ازدواج
۱۰ خواستگاری از زن پس از نُه بار طلاق
۱۱ همت به زنان
۱۲ نگاه به زنان آرایش کرده
۱۳ خواستگاری از زن شوهردار
۱۴ زنای به عنف
۱۵ نافرمانی زن از شوهر
۱۶ وساطت در ازدواج
۱۷ ازدواج با دختر همسر (ربیبه)
۱۸ ازدواج با محارم
۱۹ ازدواج دختر بدون اذن ولی
۲۰ ازدواج دائم مرد مسلمان با کفار
۲۱ ازدواج های حرام
۲۲ ازدواج در حال عدّه
۲۳ ازدواج دائم مرد مسلمان با فرق انحرافی
۲۴ نکاح شغار (ازدواج تبادلی)
۲۵ ازدواج دائم مرد مسلمان با بهائی‌
۲۶ پرداخت خمس زمینی که کافر ذمی از مسلمان بخرد
۲۷ پرونده سازی (ثبت و نگهداری عیوب مسلمان)
۲۸ تخریب قبر مسلمان
۲۹ تشریح بدن مسلمان
۳۰ دروغ بستن بر غیر مسلمان
۳۱ دروغ بستن بر مسلمان
۳۲ دریافت ربا از مسلمان
۳۳ دفن مسلمان در گورستان کفار
۳۴ رجوع به قاضی غیر مسلمان در دعاوی مسلمین
۳۵ زنا با مسلمان
۳۶ سرزنش مسلمان
۳۷ نبش قبر مسلمان
۳۸ پیمان شکنی با دولت های غیر مسلمان
۳۹ قضاء حوائج مسلمین

چندرسانه ای مرتبط

ردیف عنوان

مرتبط های بوستان

ردیف عنوان

نرم افزارهای مرتبط

ردیف عنوان

«ناصبی» کیست؟

ناصبی به کسی می‌گویند که با اهل بیت(ع) دشمنی داشته باشد یا به آنها دشنام و ناسزا بگوید. به همین دلیل، شیعیان به هیچ وجه اهل سنت را ناصبی نمی‌دانند.
سلفی گری تکفیری به گرایش گروهی از سلفیون گفته می‌شود که مخالفان خود را کافر می‌شمارند و مطرح‌ترین آنان «وهابیت تکفیری» با محوریت عربستان سعودی است.
وهابیت تکفیری یکی از مشکلات دنیای کنونی مسلمانان(شیعه و سنی) است. آنها با اتهام‌های ناشایستی که به شیعیان می‌زنند باعث گمراهی مسلمانان و عده زیادی از مردم دنیا می‌شوند.
برخی از وهابی‌ها اصرار می‌کنند که شیعیان، همه اهل سنت را ناصبی می‌دانند.
سوال: مراد از ناصبی چیست؟ آیا شیعیان اهل سنت را ناصبی می‌دانند؟
جواب کوتاه:
ناصبی به کسی می‌گویند که با اهل بیت(ع) دشمنی داشته باشد و یا به آنها دشنام و ناسزا بگوید و شیعیان به هیچ وجه اهل سنت را ناصبی نمی‌دانند چون آنها هم اهل بیت(ع) را دوست دارند و دشمنان آل محمد(ص) را کافر می‌دانند.
جواب مفصل:
مساله دوستی اهل بیت(ذوی القربی) و پرهیز از دشمنی آنها، مورد اتفاق فریقین است، چون هم قرآن بر این مساله تأکید دارد، و هم روایات خود عامه.

اما قرآن

«قل لا اسئلکم علیه اجراً اید الموده فی القربی[۱]» بگو: من هیچ پاداشی از شما بر رسالتم درخواست نمی‌کنم جز دوست داشتن نزدیکانم(/ اهل بیتم) و هر کس کار نیکی انجام دهد بر نیکی اش می‌افزایم. و بعضی آیات دیگر[۲].

اما روایات

در دو قسمت بعضی از روایاتی را که از طریق عامه نقل شده است بیان می‌کنیم.

روایات محبت به اهل بیت(ع)

۱- زمخشری از پیامبر(ص) نقل می‌کند که فرمود: «الا و من مات علی حب آل محمد مات شهیداً. ..[۳]» بیدار باشید هر کس بر محبت آل محمد(ص) بمیرد شهید از دنیا رفته. .. بخشیده شده، توبه کننده مؤمن، از دنیا رفته، و ملک الموت بشارت بهشت می‌دهد، و همچون عروسان وارد بهشت می‌شود، و در قبر دو تا در برای او او به سمت بهشت باز می‌شود و قبرش مزار ملائکه رحمت می‌شود[۴].
۲- پیامبر(ص) فرمود: «معرفه آل محمد(ص) برائه من النار، و حب آل محمد(ص) جواز علی الصراط و الولایه لآل محمد(ص) امانٌ عن العذاب[۵]» شناخت آل محمد رهایی از آتش جهنم، دوستی آنها گذرنامه رد شدن از پل صراط، و ولایت آل محمد(ص) امان نامه‌ای است از عذاب.

روایات بغض و دشمنی با اهل بیت(ع)

۱- پیامبر(ص) فرمود: «الا و من مات علی بغض آل محمد مات کافراً... » هر کسی بر بغض آل محمد(ص) بمیرد کافر از دنیا رفته است، و بوی بهشت به مشامش نمی‌رسد[۶].
۲- پیامبر(ص) فرمود: «علی خیر البشر من ابی فقد کفر» علی بهترین بشر است هر کس ابا نماید و قبول نکند کافر است[۷].
بعد از بیان این مقدمه، جواب قسمت اول شبهه این است که ناصبی یعنی:
۱- معنای لغوی که عبارت است از تعب و رنج، بزحمت انداختن، کوشش نمودن(اذا فرغت فانصب همٌّ ناصِبٌ) یعنی غم بارنج، عیش ناصب و زندگی با مشقت است[۸].
۲- معنای اصطلاحی، به کسانی ناصبی گفته می‌شود که دشمنی با اهل بیت(ع) دارند، و یا به آنان دشنام دهد، و یا به یکی از ائمه(ع) دوازده گانه شیعه دشمنی، و یا دشنام دهد[۹]، این اصطلاح دوم برگرفته از روایات خود اهلýبیت(ع)[۱۰] است که به چند روایت به عنوان نمونه اشاره می‌کنیم:
۱- ابی بصیر از امام صادق(ع) نقل می‌کند که حضرت فرمود: «مُدمِنُ الخمر کعابد و تن، و الناصب لآل محمد شرٌّ منه» شراب خوار مانند بت پرست است و دشمنی با آل محمد(ص) بدتر از شراب خوار است[۱۱].
۲- از امام باقر(ع) سؤال شد که آیا زن مؤمنه شیعه می‌تواند با ناصبی ازدواج کند فرمود: «لا لانّ الناصب کافرٌ[۱۲]» فرمود: نه، چون ناصبی کافر است.
۳- در روایت دیگر می‌خوانیم «ان الله تعالی لم یخلق خلقاً انجس من الکلب و ان الناصب اهل البیت لا نجس منه[۱۳]» براستی که خداوند نجس تر از سگ نیافرید، دشمن اهلبیت از سگ بدتر است. از این سه روایت به خوبی استفاده می‌شود که مراد از ناصبی دشمن اهلبیت(ع) است، ضمناً استفاده می‌شود که آنها نجسند و کافر، و زن مسلمان نمی‌تواند با آنها ازدواج کند.

اما قسمت دوم شبهه که شیعیان آیا اهل سنت را ناصبی می‌دانند؟

باید گفت: خیر شیعیان اهل سنت را ناصبی نمی‌دانند چرا که اولا اکثریت اهل سنت(غیر از ناصبی‌ها) محبت اهلبیت را لازم می‌دانند(طبق نص قرآن و روایات خود آنها که قبلا اشاره شد، و شافعی یکی از سران چهار مذهب عامه افتخارش این است «ان کان رفضاً حب آل محمد فلیشهد الثقلان انی رافض[۱۴]» اگر دوستی اهل بیت نشانه رافضی بودن است، جن و انس شهادت دهند که من رافضی «و محب اهلبیت) هستم و ثانیاً خود اهل سنت دشمن و مبغض اهلبیت را کافر می‌دانند که قبلا نقل شد، آنگاه چگونه می‌توان گفت آنها ناصبی هستند و ثالثاً ناصبی‌ها چنانکه گفته شد، نجس، ذبیحه آنها حرام، و ازدواج با آنها جائز نیست، اما اهل سنت را هیچ عالم شیعی چنین فتوای دربارهٔ آنها نداده است، بلکه در رساله‌ها تصریح به حلیت ذبیحه آنها، جواز ازدواج به آنها، و. .. شده است و حتی همه علمای شیعه نماز بر جنازه مسلمان را واجب، و دفن و کفن میت مسلمان را لازم می‌دانند[۱۵].

نتیجه

ناصبی یک معنای لغوی دارد که به معنای رنج و خستگی و کوشش و. .. است و یک معنای اصطلاحی دارد که برگرفته از روایات اهلبیت(ع) بوده و آن اینکه کسی با اهل بیت دشمنی داشته باشد یا به آنها دشنام و ناسزا بگوید.
به هیچ وجه عامه از نظر شیعیان ناصبی نیستند، چون آنها اولا اهلبیت را دوست دارند و ثانیاً دشمنان آل محمد(ع) را کافر می‌دانند، و ثالثاً تمام علمای ما فتوا بر جواز ازدواج با آنها، و وجوب دفن و نماز بر میت آنها داده‌اند.
از همه برادران اهل سنت در سراسر دنیا، می‌خواهیم تبلیغات نادرست وهابیت علیه شیعه را باور نکنند و مسائل مطرح شده را از علمای معروف و برجسته شیعه از طریق اینترنت، ارسال نامه، ایمیل و. .. بپرسند.

پانویس

 1. شوری/ 23.
 2. سباء/ 47 و فرقان/ 57.
 3. محمد بن عمر زمخشری، الکشاف(دار الکتاب العربی، 1407 ه- 1987 م) ج 4، ص 220.
 4. همان مدرک، دنبال حدیث، نقل به صورت تلخیص.
 5. حافظ سلیمانی قندوزی، ینابیع الموده(مکتبه بصیرتی قم) ص 22.
 6. کشاف(پیشین) ج 4، ص 221.
 7. علاء الدین علی المتقی، الهندی، کنزل العمال فی سنن الاقوال و الافعال(مؤسسه الرساله، بیروت، 1405 ه- 1915 م) ج 11، ص 610.
 8. محمد راغب اصفهانی، المفردات فی غریب القرآن(دفتر نشر الکتاب چاپ دوم، 1404) ص 494. کلمه نصب و خلیل بن احمد، ترتیب کتاب العین(مؤسسه نشر اسلامی جامعه مدرسین، چاپ اول، 1414) ص 807 کلمه نصب.
 9. رساله توضیح المسائل مراجع عظام، بحث کفر و اقسام آن، و عروه الوثقی، سید یزدی، ج 1، بحث کفر(از بحث نجاسات) در بعضی رساله‌ها مساله 117- بعضی 113- بعضی 111.
 10. بعضی از لغویین نواصب را معنی نموده،" گروهی که با امیر المؤمنین دشمنی دارد"، ظاهراً بر گرفته از روایات باشد، احمد سیاح- فرهنگ جامع عربی فارسی(کتابفروشی اسلام، چاپ هشتم، ج 4، ص 270، ماده نصب.
 11. محمد بن الحسن الحر العاملی، وسائل الشیعه(دار احیاء التراث، لبنان) ج 18، ص 559، ح 12.
 12. همان، باب 10، من ابواب ما یحرم من النکاح، حدیث 15.
 13. همان، ج 1، ص 159، ح 5.
 14. سلطان الواعظین، شبهای پیشاور(دار الکتب الاسلامیه، سی و هفتم، 1376) ص 64.
 15. رساله علمیه تمام مراجع، بحث نماز بر میت.
منبع:پایگاه اطلاع رسانی حوزه - تاریخ برداشت :۹۵/۳/۱۸