فرهنگ مصادیق:عقیم سازی دیگران

از پژوهشکده امر به معروف
(تغییرمسیر از عقیم سازی دیگران)
پرش به: ناوبری، جستجو
عقیم سازی دیگران

کتب مرتبط

ردیف عنوان

مقالات مرتبط

ردیف عنوان
۱ عقیم کردن ، امتداد له‌شدن مردم زیر چرخ توسعه دوران هاشمی رفسنجانی
۲ عقیم سازی کارتن خواب‌ها از موج سواری بر احساسات تا پیشگیری از آسیب‌ها
۳ پزشکیان:عقیم سازی مشروعیت دادن به کارتن خوابی است
۴ آیت الله طه محمدی: یکی از دلایل عقیم شدن مردان، پوشیدن لباس‎های تنگ است
۵ نقض حقوق بشر و انسانیت با استدلال سیاوش شهریور/عقیم کردن اختلاسگران مفیدتر است
۶ عقیم سازی زنان کارتن خواب نه اخلاقی و نه شرعی است
۷ زنان بی‌اطلاع عقیم شدند
۸ عواملی که باعث عقیم شدن مردها می‌شود
۹ آیا مرد می‌تواند خود را عقیم کند؟
۱۰ آیا عقیم سازی دائمی چهار میلیون زن و مرد ایرانی برای تأمین سلامت بود؟
۱۱ عقیم سازی بشر با اسلحه خوراکی
۱۲ استفاده از کرم ضد آفتاب، مردها را عقیم می‌کند

موضوعات مرتبط

ردیف عنوان

چندرسانه‌ای مرتبط

ردیف عنوان

مرتبط‌های بوستان

ردیف عنوان

نرم‌افزارهای مرتبط

ردیف عنوان

پایگاه‌های اینترنتی مرتبط

ردیف عنوان

عقیم کردن زنان ازبکستان بدون اطلاع آنان

در ازبکستان، شواهدی در دست است که نشان می‌دهد دولت آن کشور برنامه محرمانه‌ای را برای سترون کردن زنان به اجرا گذشته بی آنکه این زنان را از عقیم شدنشان آگاه کند.
براساس این گزارش، طبق این برنامه، تعدادی از زنان پس از زایمان دوم یا سوم، تحت عمل جراحی قرار گرفته و در اکثر موارد، لوله‌های رحم آنها به منظور جلوگیری از حاملگی مجدد بسته شده است هر چند شواهدی از عمل برداشتن رحم نیز به دست آمده است.
تعدادی از پزشکان ازبک گفته‌اند که وزارت بهداری این کشور به آنان دستور داده است تا هر ماهه طبق "سهمیه" تعیین شده، تعداد معینی زن را عقیم کنند.
یکی از زنانی که بدون آگاهی خود تحت این نوع عمل جراحی قرار گرفته، به خبرنگار بی بی سی گفته است که پس از تولد دومین دخترش، متوجه شد که باردار نمی‌شود.
این زن پس از مراجعه به پزشک برای کشف علت نازایی خود اطلاع یافت که سترون شده و امکان بارداری مجدد را از دست داده است.
سترون کردن محرمانه زنان ازبک در کشوری صورت می‌گیرد که طبق فرهنگ غالب، داشتن خانواده پرجمعیت و فرزند بیشتر یک ارزش اجتماعی محسوب می‌شود در حالیکه دولت می‌کوشد با رشد سریع جمعیت مقابله کند.
موضوع عقیم کردن اجباری زنان در ازبکستان برای نخستین بار در سال ۲۰۰۵ میلادی مطرح شد اما پزشکان ازبک گفته‌اند که از سال ۲۰۰۹ به بعد، وزارت بهداری با تعیین سهمیه‌هایی برای بیمارستان‌های این کشور، برنامه سترون سازی اجباری را به عنوان یک سیاست مشخص دنبال کرده است.
'سهمیه بندی' دولتی به گفته پزشکان، سهمیه‌های تعیین شده برای بیمارستان‌ها متفاوت است و بین چهار مورد در ماه در شهرهای بزرگ، تا سی و دو مورد در ماه در مناطق روستایی نوسان دارد و معمولا پس از دومین یا سومین زایمان زنان به اجرا گذاشته می‌شود.
یک سازمان غیردولتی مستقر در تاشکند، پایتخت ازبکستان، گفته است که بررسی‌هایی که انجام داده نشان می‌دهد که در هفت ماه اول سال ۲۰۱۰ میلادی، حدود هشتاد هزار زن عقیم شدند هر چند امکان بررسی مستقل این آمار وجود ندارد.
بعضی از زنانی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته‌اند به خبرنگار بی بی سی گفته‌اند که شوهرانشان به خاطر نازایی از آنان جدا شده‌اند و به این ترتیب، خانواده هایشان از هم پاشیده است.
در عین حال، وزارت بهداری ازبکستان وجود برنامه‌ای برای سترون کردن زنان بدون اطلاع و موافقت آنان را به شدت تکذیب کرده است اما به نظر می‌رسد که انتشار گزارش‌های مربوط به وجود چنین برنامه‌ای به نگرانی در میان زنان ازبک دامن زده است.
به گزارش بی بی سی، یک زن باردار در ازبکستان گفته است که از بیم عقیم شدن در نظر دارد برای وضع حمل به خارج از این کشور برود.

منبع: سایت آفتاب نیوز - تاریخ برداشت : 95/11/26