عالمان دینی و دفاع فرهنگی

از پژوهشکده امر به معروف
پرش به: ناوبری، جستجو
عالمان دینی و دفاع فرهنگی

نویسنده: محمود مهدی پور

جایگاه اجتماعی حوزویان

عالمان دین در جامعه ما به عنوان مفسران قرآن, حدیث شناسان معتبر, روشنگران مرزهای حلال و حرام الهی, کارشناسان مسائل دینی, دانشوران تاریخ پیامبران, محققات تاریخ اسلام و تشیع, مشاوران اجتماعی مردم, مربیان اخلاق و راهنمایان سلوک عرفانی و معنوی, اصلاحگران اختلافات مردمی, منادیان معروف و بنیانگذاران اقدامات خیریه و عام المنفعه, مبارزان نستوه با استعمار خارجی و بیداد داخلی, معلمان دروس دینی, عربی, فقه و بینش اسلامی و امنای دین و دنیای مردم شناخته شده‌اند.
این پایگاه والای اجتماعی در پرتو قرن‌ها تلاش, صداقت, دانشوری, حق محوری, مردم داری, تعهد و شب زنده داری و فداکاری عالمان در راه آموزش, پژوهش, تبلیغ, برنامه ریزی و کوشش برای گسترش اندیشه قرآنی و اجرای قوانین قرآن و سنت و تفکر عترت(علیهم السلام) به دست آمده است.
همین اعتبار اجتماعی, بزرگ‌ترین پشتوانه انقلاب اسلامی در مراحل پیدایش, گسترش, پایداری و تداوم آن بوده و خواهد بود. حوزه‌های علوم دینی و تربیت یافتگان آن, درطول تاریخ بزرگ‌ترین و جسورترین مدافعان حقوق محرومان و مظلومان بوده و مشعل ((استقلال)) و ((آزادی)) را فرا راه توده‌ها برافروخته, پرچم جهاد با انحراف, التقاط, وابستگی و استبداد و بیداد را بر دوش کشیده و صدای پیامبران را به گوش نسل‌ها و عصرها رسانده‌اند.

کارنامه عالمان دین

کارنامه حوزه‌ها در میادین زهد و تلاش, دانش و عبادت, شجاعت و صداقت و آزادگی و دفاع از محرومان و نبرد با خوانین و سلاطین و شیاطین, درخشان تر از آن است که نیاز به تشریح و تبیین داشته باشد. اندیشهٔ آسمانی ((توحید)) و نظام سیاسی, الهی ((امامت)) و نهاد تربیتی آموزشی((روحانیت)), هنوز هم دژهای استوار و نفوذناپذیر محرومان و پناهگاه تاریخی مظلومان در برابر یورش نظامی, سیاسی و فرهنگی غارتگران شرق و غرب است. روحانیت همیشه پاسدار نظام اعتقادی و سیاسی برخاسته از قرآن و تفکر اهل بیت(علیهم السلام) بوده و مزاحم بزرگ استثمار اقتصادی دشمن استعمار سیاسی. مانع بزرگ هجوم فرهنگی محسوب می‌شده است و به همین دلیل همیشه مورد هجوم استعمارگران خارجی و استبداد داخلی و همه خودکامان و مزدوران آنان قرار گرفته است. انتقام از اسلام, حجم هجوم تبلیغاتی و رسانه‌ای مطبوعات جبههٔ کفر و نفاق, در عصر مشروطه, در جریان روی کار آمدن رضاخان قلدر, در دوره کشف حجاب, در ماجرای ملی شدن نفت, در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی و در سالهایی که سایه سیاست تساهل و تسامح نهضت آزادی برسر بوق‌های تبلیغاتی دشمن بود و هم اکنون که دوباره وابستگان فکری و عاطفی و پیوستگان سیاسی استکبارجهانی در مراکز ونهادهای فرهنگی, اقتصادی و سیاسی نفوذ کرده‌اند, نشان از احقاد و کینه‌های بدر و خیبر و حنین دارد. هم اکنون صهیونیزم جهانی و سرمایه داری غرب از اسلام و تشیع و عالمان دین در کل جهان انتقام می‌گیرد.
کشتار بی رحمانه شیعیان در افغانستان, ترور مداوم شیعه در پاکستان, کشتار مردم مظلوم کشمیر, فقر و خفقان بی مرز حاکم بر مردم مسلمان عراق, و هجوم رسانه‌های غربی علیه ولایت فقیه, روحانیت و فقهای شورای نگهبان و ائمه جمعه و جماعت در ایران اسلامی, همه مهره‌های یک شطرنج است و از سوی یک ستاد جهانی هدایت و حمایت می‌شوند. اندیشه‌های توحیدی و تفکر شیعی و اسلامی در همه عالم مورد هجوم استکبار جهانی است. نسل کشی مسلمانان در بوسنی و فلسطین, کشتار شیعیان افغانستان و پاکستان و کشمیر و دخالت گستاخانه آمریکا در سرنوشت بزرگ‌ترین کشور اسلامی جهان ((اندونزی)) و محکم کردن زنجیر استبداد نظامی در ترکیه و فقر و فساد حاکم بر مسلمانان آذربایجان و سکوت و تشویق و حمایت سردمداران قدرت درجهان از همه این حوادث, اوج خشم و نفرت و کینه آمریکا و غرب بی رحم را نسبت به اسلام و تشیع نشان می‌دهد. و چقدر غافل و وابسته و بی رحم اند, احزاب و مطبوعاتی که علیه رقبای داخلی و مسلمان خویش هزاران تیتر و سوتیتر و مقاله و شعر و طرح و عکس و... نوشتند و می‌نویسند و نسبت به سرنوشت غم انگیز مسلمانان و هزاران بی گناه یکبارهم فریاد اعتراض و انتقاد برنیاوردند و از قتل عام‌های زنجیره‌ای آمریکا یکبارهم سخن نگفتند. و در ((روز جهانی مبارزه با استکبار)) هم نیش قلم و زبان خویش را به سوی جبهه مسلمانان می‌گشایند و خبر مرگ فلان ترانه سرای عهد آریامهر را از شهادت محمدالدوره, نوجوان فلسطینی ـ و هجوم تانکها به کودکان فلسطینی بزرگ تر می‌بینند.
عالمان دین و حوزه‌های علوم دینی, اگر در شرایط کنونی مورد شدیدترین هجوم رسانه‌ای قرار می‌گیرند, جای شگفتی نیست. دشمنی استعمارگران خارجی و مزدوران داخلی آنان با پاسداران فرهنگ و اندیشه ناب شیعی و اسلامی, ریشه در نبرد حق و باطل و جنگ آدم و شیطان در طول تاریخ دارد.
امام خمینی(ره) که خود الگوی کامل عالمان دینی است, خصومت بیگانگان با روحانیان راستین را چنین بازگو می‌کند:
((باید بعضی از تجربیاتی که درطول زندگی دارم, به شما بگویم.
از وقتی رضاخان برسرکار آمد, من متوجه بودم و این طوری فهمیدم هرچیزی که برای اسلام مفیدتر بود, حمله به آن بیشتر می‌شد. آن روز روحانیت مهمترین پایگاه ملت در مقابل اجانب بود. لذا شدیدترین حملات به آن می‌شد. با شعر و نثر و هرچه داشتند, به آن حمله می‌کردند و برای اضمحلالش درهای ادارات را به روی آنان گشودند و در حوزه‌ها و شهرها به قدری آنان را در فشار قرار دادند که ما از صبح تا شام در باغ‌ها زندگی می‌کردیم. با عاشورا و تبلیغات اسلامی شدیدا مخالفت کردند. چون می‌دانستند این پایگاهی است برای رسوایی حکومت‌ها.))[۱]
حملات گستاخانه مطبوعات جبهه نفاق علیه شورای نگهبان و قوه قضائیه و دادگاه ویژه روحانیت و حوزه‌ها و امامان جمعه و جماعت و مبانی فکری ((ولایت فقیه)) که در سایه سیاست‌های تساهل و تسامح و با همکاری برخی غرب اندیشان و فریب خوردگان و سارقان لباس روحانیت صورت گرفته و می‌گیرد; چیزی جز انتقام گرفتن از انقلاب اسلامی و شاگردان راستین امام خمینی(ره) نیست.

اصلاح طلبی روحانیان

عالمان دین همیشه سکان دار کشتی اصلاحات راستین و انقلاب‌های بزرگ و رهائی بخش بوده‌اند:
ـ قیام شیخ خلیفه و شیخ حسن جوری در برابر بیدادگری مغولان.
ـ قیام میرزای شیرازی در برابر استعمار انگلستان و استبداد ناصرالدین شاه در ایران.
ـ قیام میرزا محمدتقی شیرازی در برابر استعمار انگلیس و فرماندار انگلیسی عراق.
ـ قیام حاج آقا حسین قمی در برابر رضاخان در مشهد و تهران.
ـ قیام بافقی در شهر خون و قیام.
ـ قیام شیخ محمد خیابانی در تبریز در جریان مشروطیت.
ـ قیام میرزا کوچک خان در خطه شمال.
ـ مبارزات سید محمدمجاهد در جریان جنگ‌های ایران و روس و حضور فقیه بزرگی مثل ملا احمدنراقی در این جنگ.
ـ مبارزات شهید نواب صفوی و آیت الله کاشانی و فدائیان اسلام, علیه استعمار و استبداد.
ـ مبارزات سیدجمال الدین اسدآبادی در شرق و غرب عالم.
ـ مبارزات سیدعبدالحسین لاری در خطه دلیران تنگستان.
ـ قیام ((شیخ شهید نور)) در برابر استعمار خارجی, روشنفکران وابسته و استبداد قاجار.
ـ انقلاب و قیام شکوهمند امام خمینی(ره).
اینها همه پرده‌هایی کوتاه از تاریخ بلند, اصلاح طلبی و ((انقلاب اسلامی)) و نبرد با بیداد و دفاع از استقلال و آزادی درتاریخ عالمان دین است.
مبارزه با ((فقر و فساد و تبعیض)) شعار جاوید روحانیت راستین اسلام بوده و هست و خواهد بود. تلاش برای ((فریب)), ((خرید)), ((تحقیر)) و ((واداشتن)) عالمان دین به ((سکوت)) و ((سازش)) که از سوی دشمنان خارجی به کمک مزدوران منافق داخلی, مدت هاست جریان دارد, از این روست که عالمان دین بزرگ‌ترین دژ مقاومت در برابر کفر و شرک و الحاد و التقاط و نفاق و فسق و گناه اند. وابستگان فکری, سیاسی و اقتصادی به سرمایه داری غرب ((اسلام)) و ((روحانیت)) را بزرگ‌ترین مانع در برابر اهداف پلید خویش می‌دانند. امروز فریب خوردگان و مزدوران به نام ((قرائت نوین از اسلام)), ((روشنفکری دینی)), ((آزادی)), ((جامعه چندصدایی)), ((مدنیت غربی)), ((حقوق شهروندی)), ((شادی و نشاط)) و ((پیشرفت و توسعه)) به پاسداران رشید استقلال و آزادی و آگاهی یورش آورده‌اند و از هجوم به توحید و ((حق حاکمیت خدا)) و ((قانون گذاری وحی)) و عصمت و جایگاه معنوی پیامبران و امامان معصوم(علیهم السلام) وتحریف قرآن و حدیث و تاریخ هم در جهت توجیه وابستگی و غارتگری آمریکا و صهیونیسم جهانی دریغ نمی‌ورزند. مدعیان روشنفکری دینی, از طریق فیلم, عکس, مقاله, طرح, شعر, مصاحبه, گفتگو, نوار, و با کمک ((روزنامه‌های زنجیره‌ای)) و فرماندهی ستاد ائتلاف ((کفر و نفاق و فریب)) به اسم تساهل و تسامح, علیه ارزش‌ها و پاسداران فرهنگ محمدی و علوی یورشی وحشیانه و بی رحمانه آغاز کردند و سیاست تخریب, تحقیر و نفوذ و فریب را همزمان پی گرفتند. برخی اسطوانه‌های روحانیت و عالمان آگاه و با صلابت را به شدت مورد تمسخر و تحقیر و تهمت قرار دادند و سیاست نفوذ در برخی بیوت عالمان دین را به شدت دنبال کردند و برخی ملبسان غرب اندیش و فاقد اصالت حوزوی را با خود همراه نمودند و بادادن مدرک و پول, تبلیغات و بزرگداشت‌های ((بادکنکی)) خریداری کردند.

منبر حسینی و دفاع فرهنگی

مبلغان بزرگوار و دلسوز و عالمان آگاه و انقلابی وظیفه دارند, همچون همیشه توطئه‌های گوناگون دشمنان خارجی و مزدوران داخلی را علیه ملت مسلمان و شریعت محمد(ص) و فکر و فرهنگ علوی افشا کنند و ((قرائت‌های ناشیانه و خائنانه)) از اسلام و قرآن را با ارائه تفکر راستین تشیع علوی و اندیشه آزادی بخش امامت و عدالت در صحنه جامعه اسلامی رسوا سازند.
مبلغان اسلام و تشیع باید خطر ((تفسیر به رإی)) و ((تحریف دین)) و ((التقاط)) و ((بدعت)) را همچون خطر ((سرمایه داری)) و ((رفاه زدگی)) و ((جمود و تحجر)) یادآوری کنند و از گناهان کبیره‌ای مثل افترا برخدا و رسول و امامان معصوم: ـ که به بهانه آزادی اندیشه و مطبوعات و تساهل و مدارا تجویز و ترویج می‌شود.ـ پرده بردارند.
((کفر و شرک و نفاق و التقاط و جمود)) در قلمرو فکری و عقیدتی و ((فقر و فساد و تبعیض)) در قلمرو اجتماعی, بزرگ‌ترین آفات اندیشه و زندگی فرزندان میهن بزرگ اسلامی از جمله آفت نسل جوان ایران عزیز است.
مبلغان گرامی باید خطر کفر و بی ایمانی, خطر شرک و قانون گذاری جبهه کفر و شرک جهانی برای مسلمانان را یادآور شوند و در منابر و مراکز آموزشی اعلام کنند: هیچ قانون و مصوبه و آیین نامه و کنوانسیون و معاهده‌ای در برابر قانون قرآن و فقه اهل بیت(علیهم السلام) اعتبار ندارد و اعتبار همه مقامات و نهادها و اشخاص در چهار چوب اندیشه و احکام قرآنی است.
مبلغان گرامی در ماه مبارک رمضان و با استمداد از قرآن و معارف اهل بیت(علیهم السلام) سیمای واقعی یهود و صهیونیسم جهانی را برای مسلمانان تبیین کنند و نقش صهیونیسم در مراکز و مجامع بین المللی اقتصادی, بهداشتی و فرهنگی را افشا نمایند.
بزرگ‌ترین ((منکر سیاسی)) ((سلطه کفار)) و اشرار برجامعه اسلامی است. عالمان دین قبل از بیان فروع و شاخه‌های درخت دین و مسائل اخلاقی, باید خطر نفوذ کفار و منافقان در نهادهای قانونی و مراکز قدرت سیاسی, اقتصادی و فرهنگی دنیای اسلام را یاد آور شوند و نسبت به وابستگی از سوی هر جناح و گروه هشدار دهند.
مبلغان دین درماه خدا ذهن نسل جوان را نسبت به آن‌ها که همه را ((خودی)) معرفی می‌کنند و به آمریکا و اسرائیل بیش از مسلمانان اعتماد دارند, روشن سازند و دو اصل و ((ریزش و رویش)) درتاریخ انقلاب را یادآور شوند.
روحانیت, بشیر و نذیر است و مبشر و منذر, خطرهای فکری, فرهنگی, سیاسی و اجتماعی را باید به امت اسلام گوشزد کنند و نسبت به آفاتی که حیات اسلام و مسلمانان را تهدید می‌کند, هشدار دهند و امکانات و توانایی‌های مسلمانان را گوشزد کنند.

خطرهای کنونی

ـ امروز خطر تحکیم وابستگی و فراموشی استقلال, به بهانه آزادی.
ـ خطر التقاط و برخورد گزینشی با معارف و احکام الهی, به بهانه روشنفکری دینی.
ـ خطر گسترش فقر و بیکاری و رباخواری و غارت قانونی بیت المال مسلمین.
ـ خطر گسترش فساد و ابتذال و اعتیاد جوانان.
ـ خطر رشوه و پارتی بازی.
ـ خطر جناح بازی و باندگرایی.
ـ خطر سلطه کفار و اشرار و طاغوتیان و مرعوبان و مجذوبان ارزش‌های غربی, به بهانه قوانین بین المللی.
ـ خطر رسمیت بخشیدن به نوکران صهیونیسم و بهائیان, به بهانه تساوی حقوق شهروندی.
ـ خطر ترویج بی غیرتی, به بهانه تساهل و تسامح و خرد ورزی.
ـ خطر فراموشی قبر و قیامت و زندگی آخرت, به بهانه نشاط و شادی.
ـ خطر فراموشی کار و جهاد و مسائل جدی زندگی در قالب ترویج بی حد و حصر مسابقات ورزشی.
ـ خطر فراموشی دشمنان خارجی و تشدید اختلافات داخلی, به بهانه ((مردم سالاری)).
ـ خطر توقف کامل تولید و وابستگی در مواد اولیه زندگی.
ـ خطر حذف حزب الله و مومنان و بسیج, به بهانه استانداردهای جهانی.
و صدها خطر دیگر, مسلمانان را تهدید می‌کند.
روحانیت باید راه رهایی و نجات مسلمانان از آفات و مشکلات اجتماعی و خطرهای احتمالی را بر اساس پیام آسمانی قرآن یادآور شوند و با صداقت و صراحت, منکرات بین المللی, منکرات سیاسی, منکرات اقتصادی, منکرات رسانه‌ای و مطبوعاتی و فرهنگی را افشا نمایند.

راه فلاح

بازگشت به قرآن ولی نه با قرائت‌های ناشیانه و خائنانه.
ـ بازگشت به نهج البلاغه و معارف حدیثی تشیع علوی در صحنه اندیشه و عمل و قانون گذاری و اجرا.
ـ بازگشت به سیره و سنت امام علی(ع) در سیاست, اقتصاد و فرهنگ.
ـ بازگشت به زهد و ساده زیستی از سوی کارگزاران و مسوولان جامعه.
ـ بازگشت به وحدت و وفاق ملی در سایه قرآن و اهل بیت(علیهم السلام).
بازگشت به تعاون و همدلی و عدم اعتماد به کفر و شرک جهانی, راه رهایی و فلاح ایران اسلامی و همه مسلمانان جهان است.
مبلغان دین, با پاسداشت تقوا در مرحله دین شناسی, با رعایت کامل احترام مسلمانان در معاشرت تبلیغی, با سخن گفتن در مرزهای آگاهی و اطلاعات دینی و اجتماعی, با کمک کردن به دیگران و تحمل سختی‌ها در راه ابلاغ پیام‌های الهی و با هوشیاری و جلوگیری از نفوذ جناح‌ها و گروه‌ها در اندیشه و گفتار خویش و با برنامه ریزی و تهیه محتوا و قالب مناسب برای فعالیت‌های آموزشی و تبلیغی می‌توانند بهترین خدمات را یعنی ((خدمات فرهنگی و سیاسی)) به فرزندان اسلام و قرآن هدیه کنند و خدا و بندگان صالح خدا را از خویش راضی سازند.
(الذین یبلغون رسالات الله و یخشونه و لا یخشون احدا الا الله و کفی بالله حسیبا)[۲]
و السلام محمود مهدی پور

منبع

ماهنامه کوثر ـ شماره ۴۵ ـ آذر ۷۹

پانویس

  1. در جستجوی راه از کلام امام, دفتر هشتم, ص ۲۱۶.
  2. سوره احزاب, آیه ۳۹.
بازگشت به مقالات