فرهنگ مصادیق:دروغ بستن بر پیامبران

از پژوهشکده امر به معروف
(تغییرمسیر از دروغ بستن بر پیامبران)
پرش به: ناوبری، جستجو
دروغ بستن بر پیامبران

کتب مرتبط

ردیف عنوان

مقالات مرتبط

ردیف عنوان
۱ احکام دروغ گفتن در حال روزه
۲ دروغ بستن به خدا و پیغمبر صلی الله علیه وآله
۳ دروغ بستن به خدا

مصادیق مرتبط

ردیف عنوان

چندرسانه‌ای مرتبط

ردیف عنوان

مرتبط های بوستان

ردیف عنوان

نرم افزارهای مرتبط

ردیف عنوان

حکم دروغ بستن به پیامبر(ص) و ائمه(ع) همان حکم دروغ بستن به خداست

گروه اجتماعی: آیت الله العظمی سبحانی حکم دروغ بستن به خدا و پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) را هم ردیف یکدیگر دانست.
به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از قم، آیت الله العظمی سبحانی ظهر امروز در تفسیر سوره زمر در مدرسه حجتیه گفت: در آیه وَیَوْمَ الْقِیَامَهِ تَرَی الَّذِینَ کَذَبُوا عَلَی اللَّهِ وُجُوهُهُمْ مُسْوَدَّهٌ أَلَیْسَ فِی جَهَنَّمَ مَثْوًی لِلْمُتَکَبِّرِینَ، خداوند در خصوص مشرکین و مومنین حکم صادر می‌کند.
وی افزود: خداوند در این آیه می‌فرماید که کافران در روز قیامت به خاطر اینکه به خداوند دروغ بستند و مشرک شدند صورت هایشان سیاه خواهد شد که این سیاهی صورت عارضی است که به خاطر ترس و خجالت یا به خاطر عذاب است.
این مرجع تقلید تصریح کرد: خداوند در سوره اعراف نیز به همین مسئله اشاره می‌کند که این افراد کفر ورزیدند پس باید صورت‌های آنها سیاه شود.
وی گفت: دروغ بستن کافران و مشرکان به خداوند در چند جای قرآن اشاره شده است که یکی از آنها این است که کفار بیان می‌کنند که فحشایی که ما کردیم، کاری بود که نیاکان ما هم انجام می دادن و خداوند هم ما را به این کار امر کرده بود.
سبحانی اظهارکرد: این دروغ بزرگی است که آنها به خدا بستند زیرا خداوند هیچ وقت کسی را به امر فحشا و نادرستی امر نمی‌کنند که افرادی مثل این گروه بیایند و کردار زشت خود را به خدا نسبت دهند. وی گفت: اگر کسی به پیامبر(ص) و امام(ع) هم دروغ بست همین حکم را دارد زیرا این بزرگان نیز کلام خدا را می‌گویند و هیچ حرفی از خود نمی‌زنند؛ پس دروغ بستن به ائمه نیز حکم دروغ بستن به خدا را دارد.
این مرجع تقلید یادآورشد: در این سوره صحبت از توحید در ربوبیت و تدبیر است؛ آنجا که می‌فرماید وَيُنَجِّي اللَّهُ الَّذِينَ اتَّقَوْا بِمَفَازَتِهِمْ لَا يَمَسُّهُمُ السُّوءُ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ * اللَّهُ خَالِقُ كُلِّ شَيْءٍ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ وَكِيلٌ. وی گفت: دراینجا بیان می‌شود که خداوند مالک و خالق کل آسمان و زمین است که خالقیت را مورد نظر دارد و در دیگر اشاره بیان می‌کند که او وکیل یا کلیددار و یا خزانه دار زمین و آسمان است که در این معنی نیز معنی اداره امور بندگان را می‌دهد.
این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: خداوند در آیه لَهُ مَقَالِيدُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَالَّذِينَ كَفَرُوا بِآيَاتِ اللَّهِ أُولَئِكَ هُمُ الْخَاسِرُونَ * قُلْ أَفَغَيْرَ اللَّهِ تَأْمُرُونِّي أَعْبُدُ أَيُّهَا الْجَاهِلُونَ * وَلَقَدْ أُوحِيَ إِلَيْكَ وَإِلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكَ لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَيَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَلَتَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ به همین آیات اشاره می‌کند که توحید در خلقت به توحید در ربوبیت می رسد و توحید در ربوبیت نیز به توحید در عمل و عبادت ختم می‌شود و خداوند اینچنین حقیقت عبادت خود را مطرح می‌کند.
آیت الله سبحانی خاطرنشان کرد: خداوند در آیه بَلِ اللَّهَ فَاعْبُدْ وَكُنْ مِنَ الشَّاكِرِينَ با نتیجه گیری این سه مرحله توحید، انسان را به عبادت امر می‌کند.

منبع: سایت ایکنا - تاریخ برداشت : ۹۵/۷/۲۴