فرهنگ مصادیق:خرید و فروش رای

از پژوهشکده امر به معروف
(تغییرمسیر از خرید و فروش رای)
پرش به: ناوبری، جستجو
خرید و فروش رای

حکم خرید و فروش رای در انتخابات

«انتخابات سرمایه گذاری عظیم ملت ایران است؛ مثل این‌که شما سرمایه ی سنگین و عظیمی را در بانک می‌گذارید، بانک با آن کار می‌کند و شما از سودش استفاده می‌کنید؛ انتخابات یک چنین چیزی است. ملت ایران سرمایه گذاری عظیمی را می‌کند، سپرده گذاری بزرگی را انجام می‌دهد و سود آن را می‌برد.
آراء یکایک شما مردم سهمی است از همان سرمایه گذاری و سپرده گذاری. هر رأیی که شما در صندوق می‌اندازید، مثل این است که یک بخشی از پول آن سپرده را دارید تأمین می‌کنید. یک رأی هم اهمیت دارد.
هرچه انتخابات پرشورتر باشد، عظمت ملت ایران بیشتر در چشم مخالفان و دشمنانش دیده خواهد شد؛ برای ملت ایران حرمت بیشتری خواهند گذاشت؛ دوستان شما هم در دنیا خوشحال می‌شوند. عظمت ملت ایران را حضور مردم در انتخابات نشان می‌دهد».[۱] این بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب راجع به اهمیت انتخابات بود.
یکی از مظاهر مردم سالاری دینی که بارها حضرت آقا به آن اشاره فرمودند همین شرکت در انتخابات است، آنهم با حضور حداکثری که نشانه پایبندی و دلبستگی مردم ایران به انقلاب و نظام اسلامی است.
اما در انتخابات دو طرف وجود دارد یک مردم و دیگر نامزدها. مردم که در هر دوره صادقانه حضور خود را نشان می‌دهند ولی گاهی ممکن است از طرف نامزدهای انتخابات اخلاق انتخاباتی رعایت نشود و احیانا وعده‌های کذایی و تخریب دیگر نامزدها و خریدن رای مردم و... صورت بگیرد که همه ی اینها دور از شان انتخابات است.
اما سوالی که پیرامون خرید و فروش رای وجود دارد این است که علاوه بر اینکه این عمل غیر اخلاقی محسوب می‌شود، آیا به لحاظ شرعی هم اشکال دارد؟

حکم شرعی خرید و فروش رأی در انتخابات

خرید و فروش آراء در انتخابات چه حکمی دارد؟
آیت الله خامنه‌ای: جایز نیست.[۲] آیت الله مکارم:
استفاده از امور مالی و امتیازات مختلف برای خریدن آراء در انتخابات اسلامی مطلقاً جایز نیست و باید جداً از آن پرهیز کرد و کسانی که از این گونه طرق کسب آراء کنند، مشروعیت آنها زیر سوال است، و رای دهندگانی که با این امور به افرادی رای می‌دهند که صلاحیت ندارند نیز از نظر شرعی مرتکب خلاف شرع شده‌اند. اصولاً توسل به این امور دلیل برعدم صلاحیت است.[۳]

پا نویس

  1. بیانات در جمع زائران و مجاوران حرم رضوی 1388/1/1
  2. استفتاء از سایت رهبری
  3. سایت آیت الله مکارم
منبع: سایت رهروان ولایت - تاریخ برداشت : 95/08/08