فرهنگ مصادیق:حفظ سلامت اخلاقی کودکان

از پژوهشکده امر به معروف
پرش به: ناوبری، جستجو
حفظ سلامت اخلاقی کودکان

کتب مرتبط

ردیف عنوان

مقالات مرتبط

ردیف عنوان

مصادیق مرتبط

ردیف عنوان

چندرسانه‌ای مرتبط

ردیف عنوان

مرتبط‌های بوستان

ردیف عنوان

نرم‌افزارهای مرتبط

ردیف عنوان

سلامت رفتاری؛ نقطه عطف سلامت اخلاقی کودک و نوجوان

همایش سلامت اخلاقی و رفتاری کودکان و نوجوانان در خانواده،مدرسه و جامعه که به همت موسسه نیروی تدبیر ایرانیان در ۱۸ آذر ماه سال جاری برگزار می‌گردد
به گزارش قدس آنلاین، دکتر دلبر نیرو شک دبیر علمی و اجرایی همایش سلامت اخلاقی و رفتاری کودکان و نوجوانان در خانه و مدرسه در گفت و گو با قدس آنلاین با نقطه عطف سلامت اخلاقی کودک و نوجوان را در سلامت رفتاری او می‌داند و تصریح می‌کند: توجه والدین و اولیای مدرسه به سلامت معنوی و ارزشی دانش آموزان از جمله مواردی است که می‌تواند در سلامت رفتاری فرزندان تاثیر گذار باشد. مسلما اگردرفرزندان ما سلامت معنوی نهادینه نشود توقع سلامت اجتماعی و رفتاری از آنها امری نامعقول و دور از ذهن می‌باشد. و به طور قطع نمی‌توانیم فرزندانمان را در سلامت اجتماع سهیم کنیم. اتفاقا در این مقطع و با عدم نهادینه کردن سلامت ارزشی و معنوی در فرزندان بروز رفتارهای ضد ارزشی و ناهنجاری‌های اجتماعی یکی از ویژگی‌های رفتاری نوجوان و جوان خواهد شد و جوان ناخودآگاه به سمت بزهکاری کشیده می‌شود. بنابراین با تلاشی که در راستای آموزش‌های معنوی و اخلاقی در نخستین سالهای زندگی فرزندان صورت می‌گیرد می‌توان مانع بروز آسیب‌های اجتماعی در این قشر حساس شد.
دکتر نیرو شک والدین و معلمان را در عدم نهادینه شدن بلوغ ارزشی در جوانها مقصر دانسته و می‌افزاید: توجه والدین و معلمان منحصر به اندازه گیری IQ و هوش استعدادی دانش آموزان است در حالی که در کنار توجه به مسائل یاد شده،اهمیت به بلوغ عاطفی و ارزشی در کودکان، نوجوانان و حتی جوانان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. مسلما اگر سلامت اخلاقی، بلوغ ارزشی و معنوی در فرزندانمان رشد نکند و ما نتوانیم مهارت‌های آموختن آن را به نوجوانان آموزش دهیم آنچه فرزندان ما را تهدید می‌کند توجه ضد ارزشها است، اگر والدین و معلمان پا به پای توجه به هوش و استعداد فرزندان به بلوغ ارزشی و رفتاریشان اهتمام کافی داشته باشند، آیا می‌توان نقطه عطفی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را متصور شد.
دبیر علمی و اجرایی همایش سلامت اخلاقی و رفتاری کودکان نوجوانان و جوانان با تاکید بر اینکه در همایش‌ها و دانشگاه‌ها بیشتر به بعد سلامت روحی نوجوانان پرداخته می‌شود و جامعه به سلامت رفتاری بهایی نداده است خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد اگر بر روی سلامت روان فرزندانمان بیش از حد تاکید کنیم و نتوانیم به صورت استاندارد نرم خوبی را مشخص کنیم و آن را در رفتار بچه‌ها تعریف کنیم شرط لازم را در تحقق سلامت روح و رفتار فرزندانمان به عمل نیاورده‌ایم زیرا چیزی به نام بازی‌های رایانه‌ای که جزء لاینفک زندگی اکثر کودکان نوجوانان و حتی جوانان ما شده است مهارتهای رفتاری و مشارکتی بچه‌ها را نشانه رفته است و والدین به این مساله بی توجهی کرده می‌گویند فرزندمان با تکنولوژی جرکت می‌کند در حالی که اگر مدیریت زمان در حرکت با تکنولوژی و نوع استفاده از تکنولوژی تعریف نشود مسلما سلامت رفتاری و ارزشی فرزندان تهدید می‌شود. نه تنها فرزند ما به خودی خود مورد تهدید قرار می‌گیرد حتی در جمع همسالان نیز آسیب‌های متعددی را تجربه می‌کنند
دکتر نیرو شک شاخص‌های سلامت رفتاری را اینگونه عنوان می‌کند: علاقه اجتماعی،مسئولیت پذیری فردی و اجتماعی، ارتباط موثر، اعتماد به نفس و عزت نفس که هر کدام در جای خود تعریف خاص و از نرم مشخصی برخوردار است. مثلا اگر اعتماد به نفس از حدی فراتر است به خانواده هشدار می‌دهیم زیرا اعتماد به نفس بیش از حد می‌تواند زنگ خطری برای ورود به گروه‌های بزهکاری نوجوانان باشد.
دکتر نیرو شک با اشاره به تالیف و رونمایی کتابهای خود آموزی که به سلامت رفتاری دانش آموزان پرداخته و همانند یک دوست و هم سال به تشریح چگونگی حفظ و مراقبت از بدن به لحاظ جسمی و اخلاقی می‌پردازد، می‌گوید:در کتابی به نام چه مراقبت‌هایی از بدن باید داشت در کنار حفاظت از بدن، حفظ حریم و حیا هم به عنوان یک اصل مهم در رسیدن به سلامت اخلاقی و رفتاری در این همایش معرفی می‌شود. یکی از مولفه‌های سلامت رفتاری رسیدن به مولفه‌های اخلاقی و ارزشی است. متاسفانه به خاطر پیشرفت تکنولوژی ما شاهد بلا تکلیفی هویتی در کودکان و نوجوانان هستیم. با ورود ماهواره،بازی‌های اینترنتی و فضاهای مجازی، فرزندان از والدینشان پیشی گرفته‌اند و در جریان مسائلی قرار می‌گیرند که قدرت تشخیص و ارزیابی مثبت یا منفی بودن آن حوزه را ندارند. عدم اطلاع رسانی در مدراس،تلویزیون،و حتی رسانه‌های مکتوب به فرزندان اجازه می‌دهد تا در یک خط مشترک و واحد حرکت کنند خطی که ممکن است به نقطه‌ای بی بازگشت منتهی شود. بنابراین اگر اخلاق را که یکی از ویژگی‌های سلامت رفتاری است به صورت صحیح مدیریت کنیم و والدین را با معیارهای ارزشی واحدی آشنا کنیم به طور قطع می‌توانیم بر فرزندانمان تاثیر گذار باشیم.
وی با اهمیت دادن به ارتباط بین پدر و مادر در سلامت رفتاری فرزندان تاکید می‌کند: مسلما چگونگی ارتباط والدین می‌تواند در شکل گیری مدیریت رفتاری فرزندان تاثیر گذار باشد و در حوزه مدیریت رفتاری والدین می‌بایست از تنش‌ها ی خانوادگی بکاهند و تعارضات بین خود را در خانه و مدرسه کاهش دهند. هنگامی که تعارضات بین والدین حل نمی‌شود و راهکاری ارائه داده نمی‌شود. فرزندان اولین کسانی هستند که ازاین تعارضات آسیب می‌بینند. والدین بدانند که دختر و پسر هر کدام به نحوی آسیب پذیر است. متاسفانه فرزندی که با تعارضات خانوادگی زندگی می‌کند و والدین را تنها‌ترین الگوی خود می‌بیند این الگورا در آینده به زندگی خانوادگی اش تعمیم می‌دهد. بنابراین تنها راهکار برای حل تعارضات آموزش و پیشگیری از آسیب‌های ثانویه است
دکتر دلبر نیرو شک آموزش قبل از ازدواج را در تحکیم بنیان خانواده و نقش زن در تکامل شخصت و اخلاق مداری فرزندان خانواده موثر دانسته دراین باره خطاب به خانواده‌ها می‌گوید:مسلما تست‌های روانشناسی قبل از ازدواج تنها راه شناخت فرد مقابل به عنوان شریک زندگی نخواهد بود. با مصاحبه‌های رفتاری می‌توان با بسیاری از خصوصیات اخلاقی و رفتاری فرد به عنوان زن یا شوهر آشنا شد. متأسفانه بسیار ی از آسیب‌های همسران مربوط به زمان پیش از ازدواجشان است.
او با اشاره به نقش مدرسه و معلمان در تربیت اخلاقی دانش آموزان گفت:رشد شخصیتی و رفتاری فرزندان از سن چهار سالگی و حضور در مهد‌های کودک آغاز می‌شود بنابراین معلمان نقش ویژه و برجسته‌ای را ایفا می‌کنند. متاسفانه ریتم آموزشی مطلوبی در آموزش و پرورش ما مشاهده نمی‌شود تا آنجا که خود معلمان از حضور در کلاسهای آموزشی رایگان امتناع ورزیده و معترف هستند که چیزی غیر از اطاله زمان وجود ندارد.
همچنین مدیران مدارس به این مساله آگاه باشند که والدین را برای اخذ پول به مدارس دعوت نکنند با شناسایی دغدغه‌های خانواده‌ها در برطرف نمودن مشکلات رفتاری دانش آموزان سهیم شوندو اهداف خود را با خانواده‌ها هم سو کنند. و معلمان بدانند تنها هدف آنها نباید آموزش صرف و باید نباید باشد معلم می‌بایست مربی باشد تفاوت معلم با مربی در این است که معلم هرروز راصولی را تکرار می‌کند بی آنکه بداند دانش آموز آنها را درونی کرده است، اما مربی مطمین می‌شود که دانش آموز در کنار یادگیری آموزش را به رفتار تبدیل کرده است بنابراین خانواده جامعه و مدرسه در رشد شخصیتی،سلامت اخلاقی و رفتاری و معنوی فرزندان نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین - تاریخ برداشت: 95/07/12