فرهنگ مصادیق:تکثیر فیلمهای فسادانگیز

از پژوهشکده امر به معروف
پرش به: ناوبری، جستجو
تکثیر فیلمهای فسادانگیز

کتب مرتبط

ردیف عنوان

مقالات مرتبط

ردیف عنوان

مصادیق مرتبط

ردیف عنوان
۱ نگاه به فیلم های فساد انگیز
۲ تولید و تکثیر ویروس نرم افزاری
۳ تولید فیلم های فساد انگیز
۴ خرید و فروش فیلمهای فساد انگیز
۵ فروش و اجاره فیلم های فساد انگیز
۶ نمایش فیلمهای فساد انگیز
۷ نمایش فیلمهای مَفسده انگیز
۶ تکثیر بازی رایانه ای گمراهگر
۷ تکثیر نرم افزارهای لهو و لعب

چندرسانه‌ای مرتبط

ردیف عنوان

مرتبط‌های بوستان

ردیف عنوان

نرم‌افزارهای مرتبط

ردیف عنوان

نویسنده: مهدی صادقی
تهیه و تدوین : پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر قم-95/1/6
کلمات کلیدی: تکثیر، افساد، فیلم، تعاون بر گناه، اضلال، دلالی فساد.

تعریف

الف) تکثیر

هرگونه اشاعه و پخش و نسخه برداری از فیلم که شامل رایت در cd یا dvd و انتقال روی فلش‌ها و هارد دیسک، انتشار آنها بر روی شبکه‌های اینترنتی، انتقال از طریق بلوتوث، تکثیر نامیده می‌شود. کاربرد این مفهوم محصور در جایی که شخصی فیلم‌های مذکور را روی cd یا dvd گذاشته و در اختیار دیگران قرار می‌دهد، نیست بلکه احکام فقهی و اخلاقی تکثیر در تمام انواع و اقسام مسئله جاری است.

ب) فیلم

در این بحث هرگونه فیلم کوتاه و بلند که از طریق رسانه‌های گوناگون مثل تلویزیون، رایانه، تلفن همراه و. . . منتشر شود داخل در بحث ما می‌باشد. حتی game play[۱]‌ها هم داخل در مفهوم فیلم می‌باشند.

ج) فساد

به خروج شی‌ء از حالت اعتدال فساد گویند خواه کم باشد یا بیشتر[۲] فساد انگیز بودن فیلم‌ها به این است که فیلم دارای تصاویر مستهجن[۳] باشد یا موجب تضعیف عقائد حقه تشیع و باورهای دینی یا موجب ترویج گناه در جامعه یا خوف وقوع در حرام یا هر مفسده دیگری باشد لذا باید گفت مفهوم فساد گسترده تر از آن است که تنها فیلم دارای صحنه‌های مستهجن را شامل شود بلکه علاوه بر آن، فیلم‌هایی که دارای هرگونه مفسده اخلاقی، اعتقادی، بهداشتی و اجتماعی باشند زیرمجموعه فساد قرار می‌گیرند. همچنین در اکثر موارد، ملاک در فساد انگیز بودن، نوع انسان است نه تک تک افراد؛ چون این قبیل فیلم‌ها با فطرت انسان‌ها در تضاد است.
روایات مرتبط: ر.ک: فرهنگ مصادیق، مقاله «تکثیر بازی‌های رایانه‌ای گمراهگر».

نگاهی به موارد فساد فیلم‌ها و سریال‌ها

صحبت کردن از تاثیرگذاری رسانه به خصوص سریال‌ها و فیلم‌ها بر بزرگسالان و انیمیشن‌ها و برنامه‌های کودک بر کودکان مورد نیاز نیست همه اصل تاثیرگذاری را پذیرفته‌اند اما غالب افراد نمی‌دانند که در پس پرده این برنامه‌ها چه اهداف و مقاصدی وجود دارد و اغلب افراد از کیفیت این اثرگذاری غافلند و هنوز با سیستم تبلیغی پیچیده دشمن آشنا نیستند. اگر در قرآن به کلمه «وَدَّ» مراجعه شود، متوجه می‌شویم که دشمن چه چیزهایی را دوست و چه آرزوهایی دارد. مهمترین آنها، آرزوی انحراف و دست برداشتن از عقاید، اصول و ارزشهای دینی و نظام اسلامی ماست‏.
در سال (۱۹۹۳م) پنتاگون[۴] اولین متن جنگ نرم را با عنوان «the battle for hearts and minds؛ نبردی برای تسخیر قلب‌ها و ذهن‌ها» منتشر نمود که ناظر به این مسئله بود. اهداف آنها این بود که از راه‌های مختلف به این دو عرصه یعنی «قلب و ذهن» نفوذ کنند یعنی قلب را با «حب و بغض» و ذهن را با «شک و یقین» به تصرف خود در آورند. فیلم‌ها، سریالها و انیمیشن‌ها و. . . در این عرصه تاثیر بسزایی دارند تا آنجا که ۴۱۳ استاد فلسفه در غرب با دیدن سریال‌ها، فیلم‌های سینمایی و انیمیشن‌های دوره جدید بیش از۱۰۰ جلد کتاب درباره فلسفهِ و مبنای فکری این فیلم‌ها به چاپ رسانیدند[۵] و شاه بیت حرف این اساتید این بود که این «فیلم‌ها در حال القاء مفاهیم پیچیده فلسفی و تغییر سبک فکری و زندگی انسان است»[۶]. همچنین در چند سال اخیر در آثار رسانه‌ای خود با هجوم به اعتقادات ادیان و تحریف مفاهیم «توحید، اخرالزمان، رجعت، فرشتگان الهی[۷]و. . . » در مسائل اجتماعی هم با ترویج «خشونت، حیا زدائی، از هم پاشیدن نظام مقدس خانواده و. . . » موجب فساد انگیزی در جوامع اسلامی شده‌اند. لذا اشخاصی که اینگونه فیلم‌ها را در جامعه تکثیر می‌نمایند آگاه باشند که کار آنها «فساد فی الارض» محسوب می‌شود و نباید به صرف این ادعا که هدف ما «Entertainment؛ سرگرمی» است کار خود را توجیه نمایند زیرا خدای ناکرده مصداق آیه شریفه می‌شوند که فرمود: «وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ قَالُوا إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ، أَلَا إِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَلَكِنْ لَا يَشْعُرُونَ؛ و چون به آنان گفته شود: در زمین فساد مکنید، می‌گویند: ما خود اصلاحگریم. بهوش باشید که آنان فسادگرانند، لیکن نمی‌فهمند»[۸].
سازندگان فیلم‌های هنی که ما متوجه این امر نشویم که تغذیه و خوراک و پوشاک و.... همه در راستای جهان بینی و اهداف یک جامعه خاص طراحی می‌شود بساط غرب از جامعه ما برچیده نخواهد شد. چرا مسئولین جامعه اسلامی فکری به حال تبیین نظام تغذیه اسلامی ایرانی و جلوگیری از ورود مواد غذایی مضر نمی‌کنند؟

زمینه‌ها و اسباب پرداختن به تکثیر

مشکلات اقتصادی

مقام معظم رهبری طی چند سال گذشته همواره از غیر اسلامی بودن اقتصاد کشور از جمله بانک‌ها گلایه نموده‌اند و در دیدار با مجلس خبرگان و علماء نیز تاکید فرمودند که اقتصاد اسلامی را تدوین نمایید. مراجع معظم تقلید نیز دائما از غیر اسلامی بودن اقتصاد ایران ناراحتی خود را نشان داده‌اند با این حال از سوی مسئولین کشور هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته. چرا؟ چرا با اینکه خود متخصصان اقتصاد غربی از ربوی بودن و ناکارآمدی نظام اقتصادی غرب مخصوصا بانک و بورس دم می‌زنند[۹] هنوز این سیستم در جامعه دینی ما پا برجاست؟ چرا مبنای اقتصادی کشور ما میلتون فریدمن[۱۰] و جان مینارد کینز[۱۱]هایی می‌باشد که داعیه آنها نهادینه کردن رباست؟ تنها راه برون رفت از وضع اقتصادی و بیکاری چشم گیر امروز بازگشت به اقتصاد قرانی می‌باشد[۱۲] لذا جامعه فضلا حوزه‌ها باید نظام اقتصادی اسلامی را مدون شده و نظام مند طراحی کنند و مسئولین اجرایی باید آنرا اجرایی نمایند در غیر اینصورت بیکاری جامعه ما و وضع پریشان اقتصادی ما حل نخواهد. علی علیه السلام فرمود: «مِنَ الْفَرَاغِ تَکُونُ الصَّبْوَهُ»[۱۳]«گناه از بیکاری است» لذا مسئولینی که با سهل انگاری و کوتاهی در حل مشکل بیکاری اقتصاد امروز را پدید آورده‌اند در گناه افراد بیکار سهیم هستند در صحرای محشر باید پاسخگو باشند.

کسب درآمد

این بحث دنباله بیکاری است و اگر مشکل بیکاری مرتفع نگردد همچنان گروهی را خواهیم دید که دست به کارهایی از قبیل تکثیر این دست فیلم‌ها می‌زنند تا مشکلات اقتصادی آنها حل شود.

هجمه فرهنگی

امپریالیسم جهانی بی شک قصد فاسد سازی جامعه اسلامی دارد تا سبک زندگی خود را وارد کشورهای اسلامی کند و آنها را زیر سلطه خود درآورد همان کاری که با اندلس[۱۴] و ترکیه انجام دادند و موفق هم بودند. در کشور ما نیز نظام غرب سربازانی دارد که گروهی از آنها در حال انجام ماموریت خود در زمینه فرهنگی با تکثیر فیلم‌های فاسد عقیدتی، فرهنگی، جنسی، و... هستند.
مهم‌ترین راه جلوگیری از رواج اینگونه فیلم‌ها آگاه کردن مردم از نقشه‌های استعمار می‌باشد. وظیفه این مهم نیز بر دوش قشر روحانی و دانشجو و مهم تر از آنها بر دوش رسانه‌های ما می‌باشد که متاسفانه فعالیت قابل توجهی در این زمینه‌ها انجام نداده‌اند. لذا تا زمانی که اتحاد میان قشر تحصیل کرده و آگاه جامعه ما با رسانه‌ها برقرار نشود این مهم به نتیجه نخواهد رسید.

ضعف و ناکارآمدی خانواده

اگر خانواده نقش تربیتی خود را به صورت صحیح و شایسته انجام دهد و والدین در زمینه تربیت مذهبی و اخلاقی فرزندان سرمایه گذاری مطلوب نماید، از بسیاری مشکلات و فسادهای اخلاقی در جامعه جلوگیری می‌شود.
تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر انحرافات اخلاقی و بزهکاری‌های رفتاری در بزرگسالان نتیجه عدم تربیت و برخورد صحیح والدین در دوران اولیه رشد و آغاز سالهای زندگی است[۱۵]. تربیت مذهبی و اخلاقی، نوعی مصونیت در افراد ایجاد می‌کند. اگر خانواده بصورت صحیح از عهده این کار برنیاید، بستر فساد از خانواده به جامعه گسترش می‌یابد.

ناکار آمدی نظام آموزش و پرورش

پس از خانواده، نظام آموزش و پرورش بیشترین نقش را در تربیت افراد جامعه برعهده دارند. اگر نظام آموزش و پرورش زمینه و بستر مناسب برای تربیت مذهبی کودکان، نوجوانان و جوانان را نتوانند فراهم سازد، افرادی که تحویل جامعه می‌دهد، از نظر باورهای مذهبی و اخلاق و مسایل معنوی ضعیف خواهند بود و بجای آن که در مورد ارزش‌ها و باورهای دینی، پای‌بندی از خود نشان دهند، به انواع مفاسد و انحرافات اخلاقی از جمله تکثیر فیلم دچار خواهند شد.

شبکه‌های اجتماعی

متاسفانه شبکه‌های اجتماعی به بستری مناسب برای برخی افراد ناآگاه، سودجو، منحرف تبدیل شده تا مطالب مستهجن و فسادانگیز مانند فیلم‌ها را در آن قراردهند تا به راحتی و با شیوع گسترده تر در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

آثار تکثیر فیلم‌های فساد انگیز

الف) آثار دنیوی

آسیب‌های جنسی

یکی از مهمترین عوامل «بلوغ زودرس»[۱۶]تصاویر، صحنه‌های جنسی و تحریک کننده می‌باشد که متأسفانه فیلم‌ها و سریال‌های غربی دارای چنین تصاویر مستهجن و مبتذلی هستند. مداومت بر دیدن این فیلم‌ها و سریال‌ها نیروی جنسی افراد را تحریک می‌کند که در نتیجه، شخص قبل از سن لازم، به بلوغ جنسی می‌رسد که ممکن است باعث انحرافات اخلاقی و جنسی شود.انسان باید از مقدماتی که باعث افکار روابط جنسی شود نیز پرهیز کند و در صورت اختیاری بودن چنانچه آثار بیرونی داشته باشد و موجب تحریکات جنسی شود این امور گناه است. فکر و اندیشه گناه، پاکی و صفای قلب را از بین می‌برد و انسان را به ارتکاب آن وا می‌دارد.خداوند درقرآن کریم می‌فرماید:« قُلْ لِلْمُؤْمِنینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُم؛بگو ای مومنان چشم(برحرام) ببندید و فرج‌های خود را حفظ کنید»[۱۷]این آیه رابطه مستقیم بین حفظ چشم و در پی آن حفظ عفت را بیان فرموده.آیا کسی که این همه نظاره گر صحنه‌های زننده در این فیلم هاست می‌تواند غریزه خود را مهار کند؟طبق تحقیقات دکتر حسن عباسی ۱۰۰٪ افرادی که خود ارضایی جنسی انجام می‌دهند از طریق زنای ذهنی به این عمل دست می‌زنند[۱۸].

طلاق رسمی و عاطفی

شخص متاهل وقتی اسیر تماشای فیلم‌های مستهجن و غیر اخلاقی شد سلایق جنسی، معرفتی، ظاهری و اخلاقی در او تغییر می‌یابد و همسری را که قبل از آن همفکر و هم سلیقه خود می‌دید از شخصیت جدید خود دور می‌بیند و اگر این مسئله جدی باشد و شرایط هموار، رسماً طلاق می‌گیرند و اگر به هر دلیل طلاق رسمی امکان پذیر نبود مثل دو غریبه از لحاظ فیزیکی کنار هم خواهند بود حال آنکه در حقیقت و از لحاظ عاطفی و معرفتی فرسنگ‌ها از هم دورند.

کمک به درآمد زایی نظام غرب

از منابع عظیم درآمدی در غرب صنعت پورنو و فیلم‌های هالیوودی است که در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد.افرادی که به هر نحوی در شیوع و رواج این فیلم‌ها در میان مردم دست داشته باشند در حقیقت مبلغ و فروشنده‌ای برای نظام کفر محسوب شده و به انباشت ثروت در دست آنان کمک کرده و مهره زمین بازی دشمن هستند.

ترویج کالاهای فرهنگی

غرب با استفاده از فیلم توانسته است بازی‌ها،پوشاک،مدل مو و آرایش،نوشت افزار و دیگر بسته‌های فرهنگی را که همه متناسب با اهداف و جهان بینی آنهاست به جوامع مختلف صادر کند و تکثیر کنندکان این فیلم‌ها نقش دلاّل بدون مواجب را برای غرب بازی می‌کنند.

خروج از ایمان

پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله فرمودند: ‏مَنْ مَشَی مَعَ ظَالِمٍ لِیُعِینَهُ وَ هُوَ یَعْلَمُ أَنَّهُ ظَالِمٌ فَقَدْ خَرَجَ مِنَ الْإِیمَان‏؛ هر کس با ظالمی همراه گردد تا کمکش نماید و بداند که او ظالم است، از ایمان خارج می‌شود»[۱۹].
پس اگر کسی با علم به ظالم بودن ظالم، با او همراه شده و باعث کمک به او شود از ایمان خارج گشته است و فرقی نمی‌کند که هدفش کمک بوده باشد یا نه. لذا افرادی که گرفتار تکثیر و توزیع فیلم‌های فساد انگیز شده‌اند باید بدانند که اگر کار آنها کمک به دشمن ظالم در جبهه فرهنگی باشد - حتی اگر هدف آنها سرگرمی و کسب درآمد باشد - ایمانشان را به ثمن بخس خواهند فروخت.

ب) آثار اُخروی

عذاب برای اشاعه دهندگان گناه

«إِنَّ الَّذِينَ يُحِبُّونَ أَنْ تَشِيعَ الْفَاحِشَةُ فِي الَّذِينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ؛ کسانی که دوست دارند زشتی‌ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد، عذاب دردناکی برای آنان در دنیا و آخرت است»[۲۰].
محبت، نوعی انجذاب (کشیده شدن) آگاهانه است که در آن، دل متوجه محبوب می‌شود و می‌خواهد به او نزدیک شود و هیچ فاصله‌ای بین او و محبوب نماند.[۲۱] در این آیه شریفه از لفظ «محبت»[۲۲] استفاده شده تا بفهماند گروهی هستند تا جان دارند تلاش می‌کنند به محبوب خود یعنی «شیوع فحشاء» در جوامع بشری مخصوصاً جامعه اسلامی برسند. خدای متعال عاقبت امر این گروه را چنین بیان فرموده است «در دنیا و آخرت عذاب الهی گریبان گیرشان می‌باشد»[۲۳].

به دوش کشیدن گناه دیگران

امام باقر علیه السلام فرمودند: مَنْ سَنَ سُنَّهَ عَدْلٍ فَاتُّبِعَ کَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ مَنْ عَمِلَ بِهَا مِنْ غَیْرِ أَنْ یَنْقُصَ مِنْ أُجُورِهِمْ شَیْ‌ءٌ وَ مَنْ سَنَ سُنَّهَ جَوْرٍ فَاتُّبِعَ کَانَ عَلَیْهِ وِزْرُ مَنْ عَمِلَ بِهَا مِنْ غَیْرِ أَنْ یَنْقُصَ مِنْ أَوْزَارِهِمْ شَیْ‌ء»[۲۴][۲۵]اگر در این روایت نورانی دقت کنید هنگامی که سخن از سنت عدل می‌باشد برای اجر سنت گزار آن لفظ"مثل" به کار رفته که بیانگر این است که اجر و سعه ی وجودی که به سنت گزار داده می‌شود شبیه به عامل آن حسنه است نه همان اجری که به عامل آن سنت عدل داده می‌شود؛ و این روایت شامل اشخاصی می‌شود که رواج فیلم‌های فساد انگیز را در جوامع نهادینه کردند همچنین در سطح خرد اگر کسی سنت تماشای فیلم‌های فساد انگیز را در یک خانواده موجب شود شامل روایت شده در تمامی آثار و عواقب دردناک آن سهیم خواهد بود.

راه کارهای جلوگیری از تکثیر فیلم‌های فساد انگیز

۱.آموزش خانواده‌ها و مدارس در شناخت اهداف و ابزارهای دشمنان اسلام.
۲. آگاه نمودن مردم از برنامه‌های استکبار از طریق رسانه‌های عمومی (تلویزیون،رادیو،کتاب و...)
۳. ایجاد شغل برای جوانان
۴.ازدواج: ازدواج سبب کاهش آمار نگاه به فیلم‌های انحرافی است و افراد متاهل هنگامی که متعهد به خانواده می‌شوند بیشتر از دیگران متوجه این امرند که خانواده دیگران همانند خانواده خودشان است و لذا از به فساد کشیدن آنها خودداری می‌کنند.
۵. تقویت زیرساخت‌های سینمای اسلامی
۶. حمایت دولت از سینماگران متعهد
۷. نظارت بر اینترنت فعلی
۸.نظارت دائم بر عرضه کنندگان محصولات فرهنگی
۹. ملی کردن اینترنت که چند سالی است مطرح شده زیرا مهم‌ترین منبع تکثیر، اینترنت می‌باشد
۱۰.تشکیل کارگروه مبارزه با تکثیر و عرضه فیلم‌ها در اماکن عمومی و پیاده روها
۱۱.اجرای قوانین و مجازات برای متخلفین

مجازات تولید و تکثیر فیلم‌های مستهجن

قانون برای تولید و توزیع آثار مستهجن مجازات‌هایی را در نظر گرفته است که به برخی از آنها اشاره می‌شود:
عوامل تولید، توزیع، تکثیر و دارندگان آثار سمعی و بصری غیرمجاز اعم از این که مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته و یا بدون مجوز باشند، با توجه به محتوای اثر حسب مورد علاوه بر ابطال مجوز به یکی از مجازاتهای مشروحه ذیل محکوم خواهند شد:
الف- عوامل اصلی تکثیر و توزیع عمده آثار سمعی و بصری مستهجن در مرتبه اول به یک تا سه سال حبس و ضبط تجهیزات مربوطه و یکصد میلیون ریال جریمه نقدی و محرومیت اجتماعی به مدت هفت‌سال و در صورت تکرار به دو تا پنج سال حبس و ضبط تجهیزات مربوطه و دویست میلیون ریال جزای نقدی و محرومیت اجتماعی به مدت ده سال محکوم می‌شوند. چنانچه عوامل فوق‌الذکر یا افراد زیر از مصادیق مفسدفی‌الارض شناخته شوند، به مجازات آن محکوم می‌شوند.
۱- تولید کنندگان آثار مستهجن با عنف و اکراه.
۲- تولیدکنندگان آثار مستهجن برای سوء استفاده جنسی از دیگران.
۳- عوامل اصلی در تولید آثار مستهجن[۲۶].
تبصره ۳. سایر عوامل تولید، تکثیر و توزیع موضوع بند«الف» چنانچه از مصادیق افساد فی‌الارض نباشند به مجازات شلاق از سی تا هفتاد و چهار ضربه و جزای نقدی از ده تا پنجاه میلیون ریال و محرومیت اجتماعی از دو تا پنج سال محکوم می‌شوند[۲۷].
ب. تهیه، توزیع و تکثیر کنندگان نوارها، دیسکتها و لوحهای فشرده و نمایشهای مبتذل[۲۸] چنانچه از مصادیق افساد فی‌الارض نباشند در مرتبه اول به سه ماه تا یک سال حبس و یا دو تا ده میلیون ریال جزای نقدی و در مرتبه دوم به تحمل یک سال تا سه سال حبس و یا پنج تا سی‌میلیون ریال جزای نقدی و در صورت تکرار به سه تا ده سال حبس و یا ده تا پنجاه میلیون ریال جزای نقدی و ضبط کلیه تجهیزات مربوطه بنابه مراتب به عنوان تعزیر محکوم می‌شون[۲۹].
انتشار آثار مستهجن و مبتذل از طریق ارتباطات الکترونیکی و سایتهای کامپیوتری یا وسیله و تکنیک مشابه دیگر از مصادیق تکثیر و انتشار محسوب و مرتکب، حسب مورد به مجازات مقرر در این قانون محکوم می‌شود[۳۰].

احکام شرعی

سوال: شخصی که از راه فروش و انتشار فیلم‌های فساد انگیز اعم از اخلاقی، اجتماعی، اعتقادی درآمدی به دست آورد حکم آن درآمد چیست؟
جواب: درآمد حرام است[۳۱] و باید هزینه به خریداران برگردانده شود و اگر نشناسد به فقیر داده شود[۳۲].
سوال: معیار فسادانگیز بودن یک فیلم چیست؟
جواب: به اینکه فیلم دارای تصاویر مستهجن باشد یا موجب تضعیف عقائد حقه تشیع و باورهای دینی شود یا موجب ترویج گناه در جامعه یا خوف وقوع در حرام یا هر مفسده دیگری شود[۳۳].
سوال: با توجه به اینکه طبق تصریح متخصصینِ فیلمها و سریال‌ها و انیمیشن‌های غربی، همگی یا موجب تضیف عقائد مسلمین یا باعث ترویج بی حیایی می‌شود و متاسفانه بسیاری از این فیلمها توسط اداره ارشاد جمهوری اسلامی ایران تایید و دوبله می‌شود وظیفه ما کدام یک از مراتب نهی از منکر است؟
جواب: اگر تذکر به صدا و سیما و ارشاد ممکن است با زبان ملایم تذکر دهید اگر اعلام مخالفت ممکن نیست خودتان نگاه نکرده و دیگران را هم از نگاه کردن نهی کنید[۳۴].
سوال: با توجه به اینکه طبق نظر همه مراجع تکثیر فیلم‌های فساد انگیز حرام می‌باشد مصادیق تکثیر کدامند؟
جواب: مصادیق تکثیر کپی کردن، رایت کردن، فروختن، یا هرگونه رساندن به دیگران می‌باشد[۳۵].
سوال: با وجود اینکه در پشت پرده سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی غربی فلاسفه و روانشناسان هستند و باعث القاء ضدارزش‌های اخلاقی و اعتقادی به مخاطب می‌شود ایا دیدن این سریالها و فیلمها جایز است؟
جواب: در صورتی که دارای مفسده اخلاقی و اعتقادی و خوف انحراف در دین باشد دیدنش جایز نیست[۳۶].
سوال: اگر شخصی فیلمی فاسد را از سایتی دانلود نماید و با لایک کردن آن موجب محبوبیت آن فیلم یا سایت شود آیا علاوه بر گناه شخصی در گناه منتشر کنندگان شریک است؟
جواب: این کار او اعانه بر اثم است و گناه او شدیدتر است[۳۷].
سوال: آیا نگهداری فیلم‌های مستهجن در مغازه یا منزل یا رایانه جایز است؟
جواب: نگهداری این گونه فیلم‌ها حرام است، و بر حاکم شرع لازم است که آنها را جمع آوری کرده و از بین ببرد، و این کار تعزیر دارد[۳۸].
سوال: اگر کسی کافی نت داشته باشد و بداند که برخی مشتریان برای دانلود و قرار دادن فیلم یا کلیپ‌های فساد انگیز در یک سایت یا وبلاگ به کافی نت می‌آیند، در این وضعیت تکلیف او به عنوان صاحب کافی نت چیست و کسب درآمد از این راه (با شرایط ذکر شده) چه حکمی دارد؟
جواب: با علم به اینکه مشتری از ابزاری که در اختیار او قرار داده می‌شود استفاده حرام می‌کند، جایز نیست و کسب درآمد از این طریق نیز اشکال دارد[۳۹] ولی در صورت شک در اینکه مشتری از آن بصورت حرام استفاده می‌کند، اشکال ندارد[۴۰].


فهرست منابع

۱.قرآن کریم.
۲.قاموس قرآن‏، قرشی بنایی، علی اکبر، ناشر: دار الکتب الاسلامیه، تهران‏، چاپ ششم، ۱۴۱۲ ق‏.
۳.الإرشاد فی معرفه حجج الله علی العباد، مفید، محمد بن محمد، محقق / مصحح: مؤسسه آل البیت علیهم السلام‏، ناشر: کنگره شیخ مفید، قم‏، چاپ اول، ۱۴۱۳ ق‏.
۴.هدایه الأمه إلی أحکام الأئمه علیهم السلام‏، شیخ حر عاملی، محمد بن حسن‏، محقق / مصحح: آستان قدس رضوی. بنیاد پژوهش‌های اسلامی. گروه حدیث‏، ناشر: آستانه الرضویه المقدسه، مجمع البحوث الإسلامیه، مشهد، چاپ اول، ۱۴۱۴ ق‏.
۵.خصال‏، ابن بابویه، محمد بن علی‏، محقق / مصحح: غفاری، علی اکبر، ناشر: جامعه مدرسین‏، قم‏، چاپ اول، ۱۳۶۲ ش‏.
۶.غرر الحکم و درر الکلم‏، تمیمی آمدی، عبد الواحد بن محمد، محقق / مصحح: رجائی، سید مهدی‏، ناشر: دار الکتاب الإسلامی‏، قم‏، چاپ دوم، ۱۴۱۰ ق‏.
۷.أمالی، مفید، محمد بن محمد، محقق / مصحح: استاد ولی، حسین وغفاری علی اکبر، ناشر: کنگره شیخ مفید، قم‏، چاپ اول، ۱۴۱۳ ق‏.
۸.کنز الفوائد، کراجکی، محمد بن علی‏، محقق / مصحح: نعمه، عبد الله‏، ناشر: دارالذخائر، قم‏، چاپ اول، ۱۴۱۰ ق‏.
۹.رجال الکشی- إختیار معرفه الرجال‏، کشی، محمد بن عمر، حقق / مصحح: طوسی، محمد بن الحسن / مصطفوی، حسن‏، ناشر: مؤسسه نشر دانشگاه مشهد، چاپ اول، مشهد، ۱۴۰۹ ق‏.
۱۰.عیون أخبار الرضا علیه السلام‏، ابن بابویه، محمد بن علی‏، محقق / مصحح: لاجوردی، مهدی‏، ناشر: نشر جهان‏، تهران، چاپ اول، ‏۱۳۷۸ ق‏.
۱۱.آنچه معلمان و مربیان باید بدانند، فرهادیان، رضا، دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ پنجم، 1377.
۱۲.حکمت شادان، فردریش نیچه،چاپخانه نیل، چاپ اول، 1377.

منابع مطالعاتی

کتاب‌ها

۱. احکام و آداب سینما و فیلم سازی، سعید عباس زاده، انشارات نورالسجاد، قم، 1383.
۲. سیاست سینمایی، جواد امین خندقی، موسسه فرهنگی ولاء منتظر عجل الله تعالی فرجه الشریف، شهریور1392.
۳. آخرالزمان و آینده گرایی سینمایی : بررسی و تحلیل بیش از پانصد فیلم، امین خندقی، انتشارات ولاء منتظر، قم، 1391.
۴. از آفرینش تا غسل تعمید - بازآفرینی تحلیلی از ۱۱ فیلم، کاوه احمدی علی آبادی، انتشارات فرهنگ آفرینش، تهران، 1380.
۵. اسلام و مسلمانان در هالیوود، حسن شمسینی غیاثوند، محمدرضا علیمی، انتشارات سایه گستر، قزوین، 1391.

مجلات و فصلنامه‌ها

۱. بررسی پدیده بلوغ زودرس، سیدکاظم علوی لنگرودی، مجله کاوش نامه زبان و ادبیات فارسی، پائیز و زمستان۱۳۸۱ و بهار و تابستان۱۳۸۲، ش ۵و6.
۲. عوامل موثر بر گرایش به ماهواره و تاثیر آن بر باورها و رفتارهای دینی مردم، حمیدرضا آقا محمدیان، بنفشه افهمی، مجله مطالعات تربیتی و روانشناسی، مهر۱۳۸۶، ش30.
۳. بررسی فقهی و حقوقی هرزه نگاری در فضای مجازی، بابک پور قهرمانی، حسین علی بای، مجله حقوق اسلامی، زمستان۱۳۸۸، ش23.
۴. سینمای استراتژیک، گفتگو با دکتر حسن عباسی، مجله ایینه هنر، دور جدید، ش۲۰و۲۱، بهار1387.
۵. صنعت پورنو گرافی و زوال مردانگی، روبرت جانسون، مجله سیاحت غرب، خرداد۱۳۸۵، ش35.
۶. نقش یهود در صنعت هرزه نگاری امریکا، ناتات آبرامز، مجله سیاحت غرب، فروردین۱۳۸۵، ش33.

پا نویس

 1. صحنه‌هایی که از بازی ضبط می‌شود تا دیگران از فضای بازی و چگونگی طی مراحل آگاه شوند.
 2. قاموس قرآن، علی اکبر قرشی، ج‏5، ص175 .
 3. آثاری که محتوای آنها نمایش برهنگی زن و مرد و یا اندام تناسلی و یا نمایش آمیزش جنسی باشد.
 4. وزارت جنگ امریکا
 5. توسط انتشارات «Blackwell» دومین انتشارات مشهور کتب فلسفی در دنیا.
 6. سخنرانی دکتر حسن عباسی با عنوان «نقشه راه»، 3/3/1391.
 7. مَنْ كَانَ عَدُوًّا لِلَّهِ وَمَلَائِكَتِهِ وَرُسُلِهِ وَجِبْرِيلَ وَمِيكَالَ فَإِنَّ اللَّهَ عَدُوٌّ لِلْكَافِرِينَ. بقره/98.
 8. بقره/11و12.
 9. به مستند «رازهای پنهان پول» که توسط اقتصاددان غربی « Michael Maloney»؛ و کتاب «سقوط آزاد» ژوزف استیگلیتز (برنده دو جایزه نوبل اقتصاد) رجوع نمایید.
 10. دولت نهم و دهم.
 11. دولت یازدهم. به کتاب امنیت ملی و نظام اقتصادی ایران، حسن روحانی، انشارات مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، در صفحه 782رجوع نمایید.
 12. اقای دکتر ریچارد واتسون اینده شناس امریکایی اخیرا در اینده شناسی جامعه امریکا اظهار کرده بود: «تا سال 2050 اقتصاد آمریکا از هم می‌پاشد و تنها راه برون رفت، نظام اقتصادی اسلامی «Islamic finance» می‌باشد». ر. ک: www. rossdawsonblog. com، ص trends_and_technology_timeline_2010.
 13. غرر الحکم و درر الکلم، ص: 672.
 14. اسپانیای فعلی.
 15. آنچه معلمان و مربیان باید بدانند، ص 36 ـ 42.
 16. ظاهر شدن علائم بلوغ از نظر فیزیکی و هورمونی در دختران قبل از 8 سالگی و در پسران قبل از 9 سالگی، بلوغ زودرس نامیده می‌شود. (www. jahannews. com، مقاله «بلوغ زود رس چیست»).
 17. نور 30.
 18. کلبه کرامت ، جلسه267 ، زنای ذهنی 1، 2/8/1390.
 19. کنز الفوائد ؛ ج‏1 ؛ ص351.
 20. نور19
 21. سخنرانی آیت الله مصباح یزدی با موضوع محبت در تاریخ 13/9/1392 که در دفتر مقام معظم رهبری در قم ایراد گردیده است.
 22. یُحِبُّونَ.
 23. ر.ک: کافی، ج2، ص356، ح2.
 24. کسی که کار خیری را بنا نهد و دیگران انجام دهند اجر تمامی انها برای او نوشته می‌شود بدون اینکه چیزی از اجر انها کم شود همچنین اگر کسی کار بدی را بنا نهد و دیگران از او تبعیت کنند گناه همه انها بر اوست بدون اینکه از گناه دیگران کاسته شود.
 25. امالی، مفید، ص191.
 26. قانون مجازات فعالیت‌های غیرمجاز در امور سمعی و بصری، ماده 3، مصوب 1386/10/16.
 27. همان
 28. به آثاری اطلاق می‌شود که دارای صحنه‌ها و صور قبیحه بوده و مضمون مخالف شریعت و اخلاق اسلامی را تبلیغ و نتیجه‌گیری کند.
 29. همان
 30. قانون مجازات فعالیت‌های غیرمجاز در امور سمعی و بصری، ماده 10، مصوب 1386/10/16.
 31. استفتاء پیامکی ار دفاتر آیت الله خامنه‌ای، آیت الله سیستانی، آیت الله شبیری زنجانی، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله صافی گلپایگانی، آیت الله نوری همدانی.
 32. استفتاء پیامکی از دفتر آیت الله صافی گلپایگانی.
 33. استفتاء پیامکی ار دفاتر آیت الله خامنه‌ای، آیت الله سیستانی، آیت الله شبیری زنجانی، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله صافی گلپایگانی، آیت الله نوری همدانی
 34. همان
 35. همان
 36. همان
 37. همان
 38. آیت الله مکارم: www. makarem.ir؛ استفتاء، آیت الله شبیری زنجانی، آیت الله سیستانی، 5/7/93.
 39. با استفاده از سایت آیت الله سیستانی: www.sistani.org؛ آیت الله مکارم: www. makarem.ir.
 40. با استفاده از سایت آیت الله خامنه‌ای: www.leader.ir؛ آیت الله مکارم: www. makarem.ir.