فرهنگ مصادیق:بی حجابی

از پژوهشکده امر به معروف
(تغییرمسیر از بی حجابی)
پرش به: ناوبری، جستجو
بی حجابی

کتب مرتبط

ردیف عنوان
۱ احکام و آداب حجاب و عفاف
۲ احکام نگاه و پوشش
۳ آثار و پیامدهای حجاب
۴ برهنگی زنان
۵ فلسفه چادر
6 مسأله حجاب

مقالات مرتبط

ردیف عنوان

مصادیق مرتبط

ردیف عنوان

چندرسانه‌ای مرتبط

ردیف عنوان

مرتبط‌های بوستان

ردیف عنوان

نرم‌افزارهای مرتبط

ردیف عنوان

بی حجابی و برخورد با آن در دوره معصومین علیهم السلام

در زمان پیامبر و امامان آیا بی حجاب وجود نداشته است؟ برخوردها چگونه بوده؟ البته من خودم طرفدار رعایت حجاب و اجرای احکام اسلامی هستم. منتها ممکنه یک نفر یک چنین سوالی بپرسه. جوابش رو چی باید داد. این رو همه می‌دانند که احکام اسلام و عمل به آن انسان رو به سعادت می رسونه. ولی خب بعضی افراد نمی‌خواهند. چه جوابی می‌توان داد؟
برای اینکه بدانیم که در زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام بی حجابی وجود داشته یا خیر ابتدا لازم است بدانیم که تا چه زمانی حجاب واجب نبوده و از کی حجاب واجب شده و وضعیت زنان قبل و بعد از نزول آیه حجاب و واجب شدن آن چگونه بوده است لذا به نکات ذیل دقت بفرمایید:
۱- به نظر می‌رسد حکم ایجاب حجاب در سال ششم هجرت تشریع گردید. شاهد بر آن، آیات سوره نور است که داستان معروف افک در آن آمده است. در همین زمان بود که منافقین و اراذل و اوباش در صدد برآمدند با ایجاد شایعه دربارهٔ زنان پیامبر(ص) و با درست کردن مزاحمت‌های راهی برای زنان آزاده به بهانه کنیز انگاشتن آنها قلوب پیامبر و مسلمانان را جریحه دار بکنند. به دنبال این اوضاع و شرایط بود که خداوند آیات مربوط به پوشش را برای بازگویی به امت نازل فرمود و حجاب و حد و مرز و اندازه آن بعد از نزول آن آیات واجب شد. پس تا اینجا معلوم می‌شود که تا حدود ۱۹ سال بعد از بعثت پیامبر حجاب کامل میان مسلمانان واجب نبود اما به علت علل و عواملی که ذکر شد هم حجاب واجب شد و هم دیگر کسی نمی‌توانست بی حجاب باشد چراکه مسلمانان در صدر اسلام و در زمان پیامبر بسیار مقید به رعایت احکام اسلامی و دستورات الهی بودند.
۲- آیات مربوط به حجاب در دو سوره از قرآن (نور و احزاب) آمده است. سوره نور، آیه ۳۰ و ۳۱ کیفیت پوشش را بیان می‌کند. ابتدا می‌فرماید: بگو (ای پیامبر) برای مؤمنین و مؤمنات که نگاه هایشان را کوتاه کنند یعنی هنگام نگاه به یکدیگر به صورت خیره به هم نگاه نکنند. از نگاه به گونه وراندازی و استقلالی پرهیز کنند. آنگاه به زنان مومن خطاب کرده و می‌فرماید: وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ؛ می باید روسری خود را بر روی سینه و گریبان خویش قرار دهند، [۱]. هم به این مطلب اشاره دارد. در این آیه چنین آمده است: ای پیغمبر... به زنان مؤمن بگو که جلباب‌های (روسری) خویش را به خود نزدیک سازند. روشن است که وقتی به زن بگویند روسری ات را به خود نزدیک کن مقصود این است آن را رها نکن، آن را جمع و جور کن و خود را با آن بپوشان. مطلبی هم اکنون نیز متاسفانه میان بعضی از زنان رعایت نمی‌شود و تنها روسری‌های خود را بر روی سر می‌اندازند اما به پوشش موهای جلوی سر وگردن و اطراف سینه‌های خود توجی ندارند (اطلاعات بیشتر دربارهٔ کیفیت خاص پوشش را از همان آیه ۳۱ سوره نور که گذشت بهتر می‌توانید استنباط کنید.)
۳- صاحب کتاب تفسیر کشاف، وضع زنان را در پیش از نزول آیات حجاب چنین شرح می‌دهد: زنان، گریبان هایشان گشاد و باز بود، گردن و سینه و اطراف سینه‌هاشان دیده می‌شد و داخل روسری‌ها را معمولاً از پشت سر برمی گرداندند (همان طور که الان بین مردان عرب متداول است) و قهراً قسمت‌های گردن و بناگوش و سینه دیده می‌شد، [۲] اما توجه به این نکته بسیار ضروری است که دربارهٔ حضور زنان در اجتماع، باید خاطر نشان کنیم که زنان قبل از نزول این آیات چنان نبوده است که مثل مردان با سر باز در معرض اجتماع رفت و آمد بکنند، بلکه چون بد حجاب بودند و این موجب مسائل نا مناسبی برای بعضی شد لذا خداوند برای جلوگیری از فساد حجاب را واجب کرد، بنابراین آنچه در جامعه رواج داشت و قرآن به مبارزه با آن برخاست، پدیده بدحجابی بود، نه بی حجابی.
۴- چنان که گذشت، افراد هوس باز و اراذل با ایجاد مزاحمت‌ها باعث دلتنگی زنان مدینه می‌شدند. روشن است که با آمدن حکم حجاب و دستور مجازات این گونه افراد به طور طبیعی حضور زنان راحت تر و چشمگیرتر انجام می‌شد.
اما نحوه برخورد را نیز خود خداوند در قرآن کریم به آن اشاره کرده و دربارهٔ مجازات آنان می‌فرماید: «اگر اینها دست از عمل زشت خود برندارند، تو را فرمان می‌دهیم که به آنها حمله بری که دیگر جز اندکی در پناه تو نخواهند بود»، [۳]، بنابراین می‌توان گفت با وجوب حجاب هم خود زنان به آرامش و ایمنی بیشتری رسیدند و هم اراذل و اوباش سرکوب شدند و هم خداوند با تعیین مجازات متخلفین به برخورد با مسئله بی حجابی پرداخت و راه و رسم حفظ حجاب و نحوه مقابله با متخلفان را به همگان نشان داد.

پا نویس

  1. احزاب، آیه 59.
  2. کشاف، ج 3، ص 231.
  3. احزاب، آیه 60.
منبع: سایت پرسمان - تاریخ برداشت: 95/02/14