فرهنگ مصادیق:اهانت به مراقد امامان و اهل بیت (ع)

از پژوهشکده امر به معروف
پرش به: ناوبری، جستجو
اهانت به مراقد امامان و اهل بیت (ع)

کتب مرتبط

ردیف عنوان

مقالات مرتبط

ردیف عنوان
۱ چه کسی دستور تخریب بقیع را صادر کرد؟

مصادیق مرتبط

ردیف عنوان
۱ زیارت مراقد معصومین (ع)

چندرسانه‌ای مرتبط

ردیف عنوان

مرتبط‌های بوستان

ردیف عنوان

نرم‌افزارهای مرتبط

ردیف عنوان

مراقد مطهر امامزادگان (ع) نماد مظلومیت اهل بیت (ع)

مقدمه

آیت‎الله جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید، حضور امامزادگان در شهرها و کشورهای مختلف را نمادی از مظلومیت اهل بیت (ع) دانست.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قم، این مرجع تقلید در اولین کنگره ملی محمدهلال بن علی (ع) در مجتمع فرهنگی امامزاده سید علی (ع) گفت: شعار تمام انبیای الهی این است که کار ما برای خدا بوده است ولی در خصوص پیامبر اکرم (ص) اینگونه بیان شده است که کار برای خداست ولی مردم باید به اهل بیت (ع) مودت داشته باشند.
وی افزود: در دعای ندبه بیان شده است که درست است که مودت اهل بیت (ع) سفارش شده است، ولی برکات این عشق و دوستی، برای خود آنها است زیرا اگر انسان صالحان و پاکان را دوست بدارد، خود نیز بهره‎مند می‎شود.
وی گفت: عمل کردن به بیانات پیامبر و اهل بیت (ع) و حفظ آثار و اصالت‎هایی که از ایشان به جای مانده است در حقیقت عمل به مودت ذی القربی است؛ اگر انسان به پدرش علاقه دارد، آثار آنها را حفظ می‌کند و کسانی که شخصیت علمی هستند، از سوی بازماندگان، وسایل آنها حفظ می‏‌شود.
سبحانی اظهارکرد: اگر پیامبر اکرم (ص) از ما اجری به میزان مودت نزدیکانشان را می‎خواهند به این دلیل است که مسلمانان راه اهل بیت (ع) پیامبر (ص) را می‎پیمایند و با آنها هم خوی و همگام و هم حیات می‎شوند.
این مرجع تقلید تصریح کرد: فرزندان پیامبر اکرم (ص) در طبقه کوثر هستند و اگر چنین شخصیت‌هایی تکریم شوند در واقع از کوثرهای پیامبر اکرم (ص) تجلیل کرده‎ایم.
وی گفت: ملت‌های جهان، حفظ آثار فاخر فرهنگی و تاریخی خود را به عنوان نماد تشخص و اصالت خود حفظ می‎کنند تا دیگران به آنها تهمت بی‌ریشگی نزنند؛ در این میان جمعیتی به نام وهابیت، بر تمام آثار کلنگ می‌زنند.
سبحانی اظهارکرد: بنده در سال ۱۳۳۵ شمسی به مکه مشرف شدم که در آن زمان آثار بسیاری از ائمه اهل بیت (ع) از جمله مدرسه امام صادق (ع) خانه حسنین، خانه ابوایوب انصاری، منزل حضرت عبدالله، وجود داشت.
وی افزود: امروزه اگر کعبه را در نظر نگیریم مکه یک شهر اروپایی است و آنها به نام توحید همه این آثار را از بین بردند؛ نباید این آثار از بین برود زیرا در آینده باید به این آثار اشاره کنیم.
این مرجع تقلید تصریح کرد: در غرب، بسیاری از مردم در شناسنامه مسیحی هستند؛ آنها فرهنگی کاملا غربی دارند ولی دین آنها شرقی است؛ آنها هیچ اثر ملموسی در غرب از حضرت مسیح (ع) نمی‌بینند و کم کم به اصالت مسیحیت شک می‎کنند.
وی گفت: اگر این آثار را از بین ببریم ۲۰۰ یا ۵۰۰ سال دیگر مردم چه قضاوتی در مورد این دوران و عظمت دین و مظاهر دینی ما خواهند داشت؛ جایگاه نماز وحی و تولد و مدفن اصحاب و یاران و آثار گذشته اسلامی باید حفظ شود تا حالت افسانه به خود نگیرد.
سبحانی اظهارکرد: پس از ماجرای اصحاب کهف، از سوی موحدان بیان شد که باید قبر این بزرگان را به مسجد تبدیل کنیم؛ بنابراین حفظ این قبور و آثار نشانه اصالت‎هاست؛ علاوه بر آن، همانگونه که رهبرمعظم انقلاب فرمودند باید مقامات متبرکه قطب فرهنگی باشند، مشاهد شده است که در هر شهر و دهی که امامزادگانی حضور دارند، خلق و خوی مردم این مناطق با دیگر مناطق متفاوت است.
سبحانی بیان کرد: صدها بقاع متبرکه در قم وجود دارد ولی وقتی قم و اطراف قم را مشاهده می‌کند برگی از مظلومیت اهل بیت (ع) رقم می‌خورد زیرا مشخص می‌شود که این بزرگان چگونه در این سرزمین‌ها پخش شدند.
وی گفت: پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) خاندان رسالت، تحت فشار و مظلومیت بودند و ناچار به ترک زندگی در شهر خود و زندگی در غربت شدند که این مساله نشان مظلومیت این بزرگان است.
این مرجع تقلید تصریح کرد: اگر بخواهیم مظلومیت اهل بیت (ع) را اثبات کنیم، زندگی اولاد اهل بیت (ع) در این همه سرزمین پراکنده را باید به عنوان نشان و سند بیان کنیم.
وی اظهارکرد: کسانی که با این مقابر مخالفت می‎کنند دیدگاه مادی دارند و نشان معنویت در وجود خود ندارند، زیرا اگر چنین چیزی در وجودشان بود این گونه مدعایی نداشتند؛ باید شخصیت‎های بزرگی چون حضرت موسی مبرقع (ع) برای مردم معرفی شوند تا شخصت این بزرگان برای همه عیان شود.

منبع: سایت ایسنا - تاریخ برداشت : 95/05/29