فرهنگ مصادیق:انحراف جنسی

از پژوهشکده امر به معروف
(تغییرمسیر از انحراف جنسی)
پرش به: ناوبری، جستجو
انحراف جنسی

عوامل گرایش نوجوانان و جوانان به انحرافات جنسی

حجت الاسلام مصطفی نظری طی مقاله‌ای به بررسی برخی از عوامل گرایش نوجوانان و جوانان به انحرافات جنسی از دیدگاه علمی و اسلامی پرداخته و برخی از راه‌های درمان این انحرافات را نیز بیان کرده است؛ درقسمت اول از مقاله به بیان مطالب کلی از جمله علل، آسیب‌ها، راهکارهای درمان خود ارضایی و همچنین به بررسی این موضوع از دیدگاه قرآن و ائمه معصومین پرداختیم، در این قسمت از مقاله نیز به بیان جزئی عوامل گرایش نوجوانان و جوانان به انحراف جنسی خود ارضایی خواهیم پرداخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانابه نقل از پایگاه خبری دانش آموزان؛ حجت الاسلام مصطفی نظری طی مقاله‌ای به بررسی برخی از عوامل گرایش نوجوانان و جوانان به انحرافات جنسی از دیدگاه علمی و اسلامی پرداخته و برخی از راه‌های درمان این انحرافات را نیز بیان کرده است؛ درقسمت اول از مقاله به بیان مطالب کلی از جمله علل، آسیب‌ها، راهکارهای درمان خود ارضایی و همچنین به بررسی این موضوع از دیدگاه قرآن و ائمه معصومین پرداختیم، در این قسمت از مقاله نیز به بیان جزئی عوامل گرایش نوجوانان و جوانان به انحراف جنسی خود ارضایی خواهیم پرداخت.

عوامل گرایش به خودارضایی

با توجه به توضیحات و روایات وارد شده در باب خودارضایی می‌توان به قبح این عمل از دیدگاه الهی پی برد، حال سؤالی که در اینجا مطرح است این می‌باشد که چه عواملی سبب بروز انحرافات جنسی و موجب گرایش افراد خصوصاً، نوجوانان و جوانان به خودارضایی است؟

والدین و خانواده

برخی از کارشناسان براین باورند که خودارضایی ممکن است از حدود سن ۲ سالگی آغاز شود، البتّه مسلماً در این سن افراد به ارضاء جنسی نمی‌رسند چون هنوز به بلوغ نرسیده‌اند بلکه آنها در این مقطع سنّی در هنگام بازی با خود یا خاراندن دستگاه تناسلی از این کار لذت برده که این لذت باعث تکرار این عمل و بعد از آن باعث عادت می‌شود .بررسی‌هایی که در مورد کودکان صورت گرفته، نشان می‌دهد که خود تحریکی در سنین کودکی بسیار شائع است.دو تن از محققان آلمانی به نام‌های گالتن و رویف در مطالعات و بررسی‌هایی که بر روی گروهی از کودکان انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که بازی‌های جنسی در پسران، معمولاً در حدود ۶ یا ۷ ماهگی آغاز شده وبعد در سنین ۱۵، ۱۶ سالگی به استمناء منتهی می‌شود و در دختران در سن ۱۵ یا ۱۶ ماهگی آغاز می‌شود.[۱]
شاید این سؤال مطرح گردد که: چطور امکان دارد لذّت‌های جنسی در انسان‌ها، از سنین بسیار کم در حالی که خودِ فرد هنوز قادر به انجام این کار نبوده و به نوعی هنوز دارای امیال جنسی نیست آغاز شود؟
با توجه به این سؤال بایدگفت: بسیاری از والدین، ناخودآگاه و به خاطر عدم آگاهی از این موضوع، شوق و لذّت این عمل را در سنین کودکی برای فرزند خویش بوجود می‌آورند.

الف. نوازش و دستکاری

روانشناسان و متخصّصان، در شمارش مراحل رشد انسان از مرحله‌ای بنام مرحله رشد حسی – حرکتی نام می‌برند. هانری والن معتقد است که این مرحله از اوایل ماه‌های تولد انسان تا سن۳ سالگی ادامه دارد.در این دوره کودک نسبت به دنیای برون متمایل بوده و تاثیر پذیری بسیاری از محیط پیرامون خود دارد و به حرکاتی که به سوی آن جهت داده می‌شود پاسخ مثبت داده و فعالیت‌های حسی – حرکتی او تحت تاثیر آنچه که ” قانون اثر” می‌نامند متنّوع می‌شود.به عبارت دیگر وقتی طفل در سنین کودکی بیش از اندازه مورد دستکاری قرار می‌گیرد ترغیب می‌شود تا همان حرکت را برای بدست آوردن حالت و اثری جدید تکرارکند که رفته رفته با تغییر دادن نوع حرکت به اثراتی فراتر دست پیدا می‌کند.با توجه به این توضیحات مشخّص می‌شود که دستکاری زیاد کودک توسط والدین به خصوص بازی با آلت تناسلی او منجر به این می‌شود که لذتی درونی درکودک بوجود بیاید که سبب ترغیبش به انجام این عمل در سنین بالاتر شود که متأسفانه امکان دارد که او را به خود ارضایی مبتلا کند.[۲]
دکتر قائمی در این مورد می‌نویسد:
دربسیاری از خانواده‌ها، مادران به صورت ناخودآگاه زمینه‌های انحرافات جنسی و استمناء را در فرزندان خویش بوجود می‌آورند.آنان با نوازش و دست زدن به کفل و ران‌های کودک موجبات تحریک و بیداری جنسی فرزندان خود را فراهم می‌سازند.انجام این امور مخصوصاً دست مالیدن به ران‌های کودک بسیار خطر آفرین است چرا که تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهد، فرزندانی که در این سنین بسیار دست مالی می‌شدند بعد از به بلوغ رسیدن همچنان خواهان این کار بوده و خودشان این کار را انجام داده وموجبات انزال را فراهم می‌سازند. [۳]
باز ی با آلت کودک امکان دارد که بیشتر در حمّام و یا توالت صورت بگیرد لذا باید سعی شود که به حدّ ضرورت اکتفا کرد و بیشتر از آن ،کودک دستکاری نشود چرا که این کار سبب ایجاد شدن عادتی ناصواب در او می‌شود .

ب. عدم پوشش مناسب

برخی از والدین که متأسفانه اطلا ع چندانی نسبت به علم روانشناسی ندارند بر این باورند که بدن‌های نیمه برهنه و عریان آنان، تأثیری بر رو ی فرزندانشان نگذاشته و جذابیّتی برای آنان ندارد. وقتی به آنان تذکّر داده می‌شود، این چنین دلیل می‌تراشند که کودکان در این سن، هیچ گونه اطّلاعی نسبت به مسائل جنسی نداشته و ادراک جنسی آنان در حـدّ صفر است. غافل از اینکه اینگونه نیست. کودکان نیـز نسبت به مسائل جنسی مطالبی را متوجّه می‌شوند و تحریک آنان نسبت به این امور، اختصاص به نامـحرم ندارد، چرا که افراد در این مسائل همانند هم هستند و زمانی که برای آنان محرّک جنسی ایجاد شود به تبع آن تحریک جنسی نیز صورت می‌پذیرد.از این رو لازم است که والدین به این نکته توجه داشته باشند و برای حفظ سلامت روحی و جسمی و مصلحت فردی و اجتماعی فرزندان خود به گونه‌ای در خانه خود ظاهر شوند که سبب تحریک آنان نشوند .
در کتاب گفتار فلسفی (جوان) نیـز به این نکته اشاره شده است:
برای اینکه غریزه جنسی در کودکان و نوجوانان تحریک نشود والدین باید سعی داشته باشند که در هنگام حضور فرزندان در خانه از پوششی مناسب استفاده نمایند، چرا که در تحریک جنسی توسط جنس مخالف فرقی بین محارم و غیر محارم وجود ندارد و دیدن منظره‌ای از جنس مخالف سبب تهییج آنها می‌شود.[۴]

ج. عدم جدایی مکان خواب

پدران و مادران در هنگام خواب باید توجه داشته باشند که اگر اتاق خواب آنان از فرزندان جدا نیست، رعایت مسائل راکرده و در مقابل دیدگان فرزندان به رختخواب نروند.کودک در مواردی نشان می‌دهد که خواب است درحالی که اینگونه نبوده و به نوعی نظـاره گرِ رفتار جنسی والدین و شنوای زمزه‌های آن هاست. در برخی از روایات، والدین از مجامعت کردن در مقابل فرزندان نهی شده‌اند:
((قالَ جَعْفَرٌ الصَّادِقُ عَنْ أَبِیهِ عَنْ عَلِیٍّ ص قَالَ‏: نَهَی رَسُولُ اللَّهِ أَنْ یُجَامِعَ الرَّجُلُ امْرَأَتَهُ وَ الصَّبِیُ فِی الْمَهْدِ یَنْظُرُ إِلَیْهِمَاُ. أَبَا عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام یَقُولُ‏: لَا یُجَامِعُ الرَّجُلُ امْرَأَتَهُ وَ لَا جَارِیَتَهُ وَ فِی الْبَیْتِ صَبِیٌ فَإِنَّ ذَلِکَ مِمَّا یُورِثُ الزِّنَی.))[۵]
این روایات اشاره به این موضوع دارند که اگر چنین کاری در جلوی دیدگان فرزند، صورت گیرد اورا به سمت زناء سوق می‌دهد ولی با توجه به این روایات فهمیده می‌شود که فرزندان نیز دارای غریزه جنسی بوده و نباید با این خیال که آنان نسبت به مسائل جنسی آگاهی و اطلاعی نداشته و شهوت آنان در حدّ صفر است هر کاری در مقابل آنان انجام داد. بررسی‌های تجربی نیز نشان می‌دهد که اگر فرزندان، بیـننده چنین امری باشد سبب تهییج و در موارد بسیار بالایی منجر به انحراف جنسی آنان می‌شود.

د. عدم وجود عواطف

باتوجه به اظهارات متخصصان باید گفت:در خانواده‌هایی که رابطه عاطفی میان اعضاء، مخصوصاً پدر و مادر کمتر است، بزهکاری و انحرافات جنسی فرزندان بیشتر است.گاهی مواقع خود ارضایی و جلق زدن در پسران و پناه بردن دختران به پسران خیابانی و روی آوردن آنان به استشهاء معلول همین علّت است که فرزندان سعی دارند با این رفتار ولو به صورت موقّت به آرامشی نسبی دست یابند که متأسفانه روش صحیحی را برای کسب آرامش انتخاب نکرده‌اند.[۶]
اضطراب‌ها و ناراحتی‌های روحی فرزندان، نابسامانی‌ها و ناسازگاری‌های آنان و رفتار نامناسب والدین با فرزندان می‌تواند در بسیاری از مواقع علّتی مهم برای این امر باشد .تنهایی و انزواء فرزندان در خانواده و احساس بی کسی کردن ،سربار و زائد دیدن خود در خانواده و محروم دیدن خود از عنایت و محبّت والدین، موجبات لغزش و انحرافات جنسی را در فرزندان بیشتر می‌کند.
در تأیید گفتارهای فوق باید گفت که: استمناء در افراد نشانه وجود یک نابسمانی و خلل روانی است. فردی که به این عمل مبتلاء شده و به آن مبادرت می‌ورزد قرار و آرامش نداشته و به دنبال پیدا کردن راهی در جهت تسکین اضطراب‌ها، هیجانات و استرس هاست که متأسفانه به این راه انحرافی روی آورده است. [۷]

ه. سرزنش کردن

در لسان برخی روایات، سرزنش کردن افراد ولو اینکه آنها گنه کار باشند نهی شده و این عمل را ناپسند و مذموم می‌شمارد. اگر سرزنش و مذمّت کردن افراد گنه کار به خاطر مرتکب شدن فعلی اشتباه، ناپسند است پس به نحو اولی، قبح این کار در مورد فرزندان نیز صادق است.
سرزنش فرزندان ،آنها را منزوی و دلگیر کرده و احساس گناه و تقصیر را برایشان بوجود می‌آورد.با این سرزنش‌ها، فرزند احساس می‌کند که بسیار پـوچ و بی ارزش بوده و هیچ محبوبیّتی در میان خانواده و اطرافیان ندارد.
در نامه یک نوجوان ۱۷ ساله تهرانی آمده است:
براثر سرزنش‌های مکرّر و تنبیهات خانواده علی الخصوص پدرم به خود ارضایی روی آوردم ولی این موضوع زمانی به اوج خود رسید که در سنّ ۱۵ سالگی به خاطر کاری اشتباه، به شدّت مورد ملامت خانواده و به تبع آن کتک از جانب پــدرم قرار گرفتم که باعث شد شخصیــّت من به شدّت خدشه دار شده و همین امر سبب استمناء‌های متعـدّد من شد.[۸]
در بعضی از خانواده‌ها، زمانیکه متوجّه می‌شوند فرزندشان مبتلاء به خودارضایی است سرزنش و ملامت‌هایشان، چندبرابر می‌شود. باید گفت که این ملامت‌ها نه تنها مثمر ثمر نخواهد بود بلکه آثار مخرّبی برای نوجوان و جوان بوجود می‌آورد. والدین در موضع گیری‌های خود در مقابل چنین فرزندانی باید سنّ آنها را مورد توجه قرار داده و با نوجوان به یک نوع و با جوان به گونه‌ای دیگر برخورد کنند که اثرات سوء آن بیشتر از آثار مثبت نباشد.
مطالب فوق از نظر علم پزشکی نیز قابل اثبات است:
متخصصان می‌گویند: برخوردهای رفتاری همانند سرزنش و استبداد و اختناق علیه فرزندان، سبب غلبه و جریان بیشتر خون آنها می‌گردد. غلبه و جوشش بیش از اندازه خون، سبب نعوظ جنسی در افراد می‌شود. نعوظ جنسی، سبب پیدایش و رشد عاطفه جنسی خواهد شد. در نهایت اگر این عاطفه جنسی به درستی کنترل نشده و تعدیل نگردد موجبات انحراف و خودارضایی را در انسان بوجود می‌آورد.[۹]

تحریکات مصنوعی‏

از جمله عوامل دیگرگرایش نوجوانان و جوانان به خودارضایی، قرار گرفتن در محیط‌هایی به ظاهر دوستانه برای تماشای فیلم‌ها و عکس‌های مبتذل است. برخی فکر می‌کنند حتّی اگر تمام وقت خود را صرف دیدن این نوع فیلم‌ها بکنند و یا بسیاری از وقت روزانه خود را به خواندن رمان‌های عاشقانه و مجلات فاسد و مبتذل مشغول باشند و یا با حضور در خیابان‌ها و بازارها، با ولع تمام نظاره گر زنان خیابانی باشند مشکلی برای آنها بوجود نخواهد آمد و گرفتار هیچ گونه آلودگی نمی‌شوند غافل از اینکه سخت در اشتباهند. این گونه «تحریکات مصنوعی» که هیچ گونه ضرورتی هم ندارد، مسیر فکر هر جوانی را از مسائـل اصولی زندگی تغییر می‌دهد و به سوی مسائل جنسی، آن هم به صورت حاد و طغیانگر می‌کشاند.
بـسیاری از مبتلایان به خاطر قرارگرفتن در محیط‌های گوناگون به این عمل تحریک می‌شوند. مثل حضور در مجالسی که بانوان حاضر درآن مجلس چندان مقیّد به حجاب نیستـند.
در نامه یکی ازمبتلایان به خودارضایی آمده بودکه :
مشکل اساسی و محرک من کانالهای ماهواره‌ای است که در خانه ما، همیشه روشن است و من مجبورمی‌شوم به تماشای آنها بنشینم. درخانه ما افرادی رفت وآمد می‌کنندکه حجاب رارعایت نمی‌کنند که این امورسبب می‌شود من درتنهایی وخلوت خودم درخانه روزانه ۵ تا ۶ باربه این گناه مبتلا شوم.[۱۰]
علّت اصلی مخرّب بودن صحنه‌های تحریک کنندهٔ مجازی این است که سبب پورنوگرافی جنسی شده و باعث می‌شودکه دائماً تصویر و فکرِ شخصیتی خیالی همراه فرد باشد که در ابتدا منجر به زنای ذهنی و در ادامه سبب انحرافات جنسی از قبیل خودارضایی می‌شود. [۱۱]
در تأیید این مطلب می‌توان از نامه‌ای که یکی از جوانان مبتلاء به خودارضایی نوشته است بهره برد:
جوانی هستم ۱۷ ساله و محصل سال چهارم دبیرستان که در تمام دوران ابتدایی شاگرد ممتاز بوده‌ام، ولی به عللی که خودتان خیلی خوب می‌دانید به محض رسیدن به دوران پرآشوب بلوغ به یک دام افتادم. بدنم یعنی قلب و اعصابم دچار خلل شده، و بدتر از همه اراده‌ام را نیز به مقدار زیادی از دست داده‌ام، دائماً احساس حقارت می‌کنم، خیلی کم حرف می‌زنم، ورزش نمی‌توانم بکنم و حتّی به میهمانی‌های خانوادگی نیز نمی‌روم! … به خوبی می‌دانم که آینده خوبی نخواهم داشت .این قدر بی اراده شده‌ام که ترک این «عمل خطرناک» برایم کاری مشکل شده است. علّت چیست؟ علّت این است که عکس‌های زنان برهنه در دست همسالانم زیاد دیده می‌شود. فیلم‌های منحرف کننده و سکسی تنها سرگرمی ماست و کتاب‌های مزخرف با نازل‌ترین قیمت در دسترس ما قرار دارد.[۱۲]
البته باید گفت که این مخصوص به مردان نمی‌باشد بلکه در زنان نیز همینگونه است. یعنی نگاه کردن زن به مرد هم تأثیرات سوء به همراه دارد و میل جنسی را در وی برمی انگیزاند. از این رو به آنان سفارش شده است که به مردان خصوصاً به قصد لذت نگاه نکنند.امام علی در سفارش خود به امام حسن مجتبی علیهما السلام می‌فرمایند: ((فَإِنِ اسْتَطَعْتَ أَنْ لَا یَعْرِفْنَ غَیْرَکَ مِنَ الرِّجَالِ فَافْعَلْ؛ اگر توان این را داری که همسرت غیر از تو مرد دیگری را نشناسد چنین کاری بکن.)) [۱۳]

تنهایی

عامل بعدی که به نوعی مکمّل علّت قبلی است، تنهاییِ زیاد نوجوانان و جوانان می‌باشد که در جوامع امروزی که غالباً پدر و مادر هر دو شاغل هستند بسیار بیشتر برای فرزندان اتفاق می‌افتد. بعد از حضور فرد در محیط‌هایی که سبب تهییج و سوق دادن فکری او به سمت مسائل جنسی می‌شود، تنهایی او مخصوصاًدر خانه، علّت مهمی در گرایش فرد به سمت این عمل شنیع می‌شود. این تنهایی در بسیاری از مواقع که فرد دارای ذهنیت نسبت به مسائل جنسی است، منجر به خود ارضایی می‌گردد.[۱۴]

عدم کنترل قوه لامسه

یکی دیگر از عوامل گرایش به سمت خودارضایی عدم کنترل قوه لامسه است. زمانی که فرد به مرحله بلوغ رسیده و رشد می‌کند از ارتباط گیری و لمس بدن دیگران چه از جنس مخالف و چه جنس موافق، لذّت می‌برد و هر چه از سنینِ بلوغ فردی بگذرد، این میل درونی در وجودش شدّت یافته و بیشتر می‌شود. از این رو اگر کنترلی نسبت به این موضوع وجود نداشته باشد، فرد کشش ومیل بسیار زیادی برای لمس کردن بدن پیدا می‌کند. [۱۵]
بعضی از بازی‌های نوجوانان از قبیل قائم باشک یا کول بازی که مستلزم لمس بدن دیگری است چندان مناسب برای فرزندان نمی‌باشد. این کارها در ابتدای امر فقط جنبهٔ بازی دارد ولی رفته رفته احساس لذت ایجاد شده و فرد را به لغزش می‌کشاند. این امکان وجود دارد که حتی در کودکان ۴ یا ۵ ساله اگر این کار تبدیل به عادت شود، بعد از سن بلوغ منجر به انحراف گردد.

عدم کنترل حواس باطنی

باتوجه به علل قبلی مشخص شد که محیط پیرامون و حواس ظاهری نقش بسیار مهمی در انحرافات جوانان دارند ولی از این نباید غافل شد که کنترل فکر و خیال نیز بسیار مهم می‌باشد چرا که در غیر این صورت برای فرد مشکلات زیادی بوجود خواهد آمد. با توجه به مطالعه و بررسیِ نامه‌های نوشته شده توسط برخی از مبتلایان که نمونه‌هایی از آنان در کتابهای خلوت شیطانی، جوانان و انحرافات جنسی و در بعضی از سایت‌های مربوط به این موضوع آمده این نتیجه قریب به ذهن است که بسیاری از آنان دچار نوعی انحراف فکری وجنسی هستند .یعنی در بسیاری از موارد به خاطر عدم کنترل فکر و خیال، خود را از حیث فکری در موقعیتی قرار می‌دهند که شهوت آنان فوران کرده و مرتکب این عمل می‌شوند. لذا در روایتی از امام علی( علیه السلام )وارد شده است که هر کس فکرش در گناه زیاد شود او را به معاصی می‌کشاند. مَن کَثرَ فکرُه فی المعاصی دعتـه الیها [۱۶]
شاید بتوان علل دیگری نیز برای گرایش به این عمل نام برد از جمله آنها:
دستمالی آلت تناسلی و وجود خارش در نشیمنگاه که به خاطر وجود کرمک در آن ناحیه به دلیل عدم رعایت بهداشت است.
پرخوری در غذاهای شهوت زا: استفاده از ادویه‌ها و مواد غذایی مانند پیاز و زعفران و … که غریزه جنسی را تحریک می‌کند.
نوع لباس: پوشیدن لباس نرم و یا بسیار زبر و همچنین زبر بودن لباس زیر به ویژه هنگام خواب از نظر پزشکی زیان بار و محرّک قوای جنسی است

حبس بیش از اندازهٔ بول و مدفوع

غلتیدن و کشیدن بی حساب خود در بستر، لذا تا قبل از اینکه نیاز کامل به خواب پیدا نشود نباید در بستر قرار گرفت.
بلوغ زودرس که ناشی از عدم تعادل در ترشح هورمون‌ها و کار غدد بویژه غدد جنسی است.[۱۷]

پا نویس

 1. قائمی1370: 145
 2. دادستان،منصور،1374: 218
 3. قائمی،1370: 165
 4. فلسفی،1348 :77
 5. ابن بابویه ،1385 ش: 2/165
 6. صادقی، 1386: 53
 7. قائمی1370: 128
 8. شرفی،1370: 214
 9. صدری،1386: 90
 10. مکارم شیرازی،1387: 49
 11. حسین خانی،1387: 73
 12. مکارم شیرازی،1387، 78
 13. کلینی، 1407 ق‏ :5/ 338
 14. پناهی،1386 :15
 15. دادستان،منصور، 1374: ص 218
 16. خوانساری،1366: 5/8561
 17. راسل،1347: 132
منبع: سایت گروه اطلاع رسانی راه دانا - تاریخ برداشت: 95/05/22