فرهنگ مصادیق:استعمال زیورآلات طلا برای مرد

از پژوهشکده امر به معروف
پرش به: ناوبری، جستجو
استعمال زیورآلات طلا برای مرد

کتب مرتبط

ردیف عنوان
۱ احکام نگاه و پوشش‏
۲ پوشش و آرایش از دیدگاه پیامبر اعظم (ص)
۳ حدود پوشش و نگاه در اسلام

مقالات مرتبط

ردیف عنوان
۱ پوشیدن طلا و نقره و به کار بردن آن‏
۲ برای مردها، استفاده از طلای سفید و پلاتین اشکال دارد یا نه؟
۳ چرا استعمال طلا برای مردان حرام است؟
۴ استعمال طلا برای مرد چه حکمی دارد؟
۵ مضرات پزشکی طلا برای مردان
۶ مضرات استفاده از طلا برای مردان از دیدگاه علم پزشکی

مصادیق مرتبط

ردیف عنوان
۱ جلوگیری از اختلاط زن و مرد نامحرم
۲ اختلاط زن و مرد در مجالس
۳ ازدواج دائم مرد مسلمان با بهائی
۴ استعمال و اعتیاد به دخانیات‏
۵ پوشیدن ابریشم خالص برای مرد
۶ ازدواج دائم مرد مسلمان با کفار
۷ پوشیدن زربافت برای مرد
۸ ازدواج دائم مرد مسلمان با فرق انحرافی
۹ پوشیدن دوخته بر مرد محرم
۱۰ استعمال و اعتیاد به مواد مخدر
۱۱ استفاده از ظروف طلا
۱۲ خوردن از ظروف طلا و نقره
۱۳ زینت کردن مسجد با طلا

چندرسانه‌ای مرتبط

ردیف عنوان

مرتبط‌های بوستان

ردیف عنوان

نرم‌افزارهای مرتبط

ردیف عنوان

نویسنده مقاله مسعود داوودیان

چرا استعمال طلا برای مردان حرام است؟

مقدمه

طلا از جمله فلزاتی به شمار می‌رود که طرفداران زیادی دارد و بخصوص خانم‌ها به آن علاقهٔ زیادی نشان می‌دهند . و بالطبع از اشکال مختلف آن به عنوان زیور آلات استفاده می‌کنند .
در دین اسلام استفاده مردان از طلا منع شده است . و عملی حرام معرفی گردیده است . آیا تا به حال از خودتان پرسیده‌اید چرا زنان مجاز به استفاده از طلا هستند ولی مردان نباید از این فلز قیمتی و زینتی بهره مند شوند ؟ به طور کلی هر موضوعی که اسلام آن را سفارش کرده باشد برای بدن انسان مفید و هر چه را که برای انسان حرام کرده باشد قطعا برای او مضر است اگر چه دلایل برخی هنوز از لحاظ عملی مشخص نشده باشد . ولی ما مسلمانان به این معتقد هستیم که مسلما خیری در پشت این ممنوعیت‌ها وجود دارد .

طلا در همه رنگ و همه شکل ممنوع

هنگامی که صحبت از طلا به میان می‌آید همه جواهرات ساخته شده از آن را در بر می‌گیرد . زنجیر طلا ، انگشتر طلا ، بند ساعت و حتی عینک طلا و ...... می‌تواند برای مردان مشکل ایجاد کند . وفرقی هم نمی‌کند به مدت کوتاهی با طلا در ارتباط باشید . به هر حال طلا برای مردان منع مصرف دارد .
به طور کلی طلا در بازار به سه رنگ سفید ، قرمز و زرد وجود دارد و مهم نیست مردان از چه رنگ آن استفاده می‌کنند ، بلکه مهم ماهیت طلا ست که در هر سه رنگ آن وجود دارد . برخی چنین فکر می‌کنند که طلای سفید همان پلاتین است . ولی پلاتین فلز جداگانه و با طلای سفید متفاوت است . طلای سفید همان طلای زرد رنگی است که با مخلوط کردن مقداری نقره به رنگ سفید در می‌آید . و قطعا استفاده از آن برای مردان حرام است . و هم ضرر دارد ولی پلاتین که فلز متفاوتی است هیچ یک از اشعه‌های منفی طلا را نداشته و هیچ منع استفاده‌ای هم برای مردان ندارد و مردان می‌توانند با خیال راحت از این قبیل جواهرات همانند پلاتین یا نقره که حتی برای بدن مفید هم هستند استفاده کنند .

فلسفه احکام

باید به این نکته توجه داشت که انسان یک موجود ارزشی است نه خاکی و مادی، انسانیت انسان در گرو شکوفایی استعدادهایی است که خدای متعال به منظور نیل او مقام شامخ خلافت الهی، به وی ارزانی داشته است. اما حقیقتا راه شکوفایی این استعدادها چیست؟ آفات و موانع این راه کدام است؟
تمام اینها در قالب احکام شرعی به عنوان یک لطف الهی بیان شده است. علم،متکفل «تندرستی» است و به بعد ارزشی قضایا کاری ندارد. در حالی که دغدغه اصلی یک مسلمان باید ابعاد ملکوتی و معنوی باشد و به «تن» و «علم» در حد یک ابزار و مقدمه نگاه کند. با در نظر گرفتن این اصل لابد توجه دارید که بدون شک احکام الهی دارای مصالح واقعی و فی نفسه می‌باشند ، لیکن دریافتن فلسفه آنها توجه به چند نکته ضروری است :

۱- آیا بشر می‌تواند به فلسفه همه احکام دست یابد؟ قطعا پاسخ این سؤال منفی است ; زیرا:

الف ) در متون دینی فلسفه همه احکام ذکر نشده است.

ب ) احکامی که فلسفه آنها بیان شده , معلوم نیست که همه فلسفه‌هایش ذکر شده باشد یا خیر. ، بلکه چه بسا فلسفه‌های بی شماری در مورد یک حکم وجود دارد، ولی شارع مقدس به طور گزینشی برخی از آنها را یادآور شده است.

ج ) علوم بشری نیز قادر به کشف برخی ازحکمت‌ها و فلسفه‌های احکام می‌باشند, نه همه آنها. بنابراین انتظار دانستن فلسفه همه احکام به طور جامع و کامل انتظاری فراتر از توان علمی و تنگناهای دانش بشریاست.

۲- فلسفه احکام محدود به حکمت‌های مادی و فیزیکی - که در چنبره علوم تجربی قرار می‌گیرند- نیست؛ بلکه در بسیاری از موارد علت یا حکم نهایی برتر وبالاتری دارند که از حوزه تحقیق و آزمون علمی و تجربی نیز بیرون است. در مثل علوم بشری از خواص بهداشتی روزه سخن به درازا گفته‌اند, ولی قرآن مجید بر نکته اساسی تری انگشت می‌گذارد و آن «تقوا یابی» است و شاید علت این که قرآن به نکات بهداشتی آن اشاره نکرده است این باشد که اساسا امت اسلامی را متوجه اهداف فروتر و در سطح پایین نکند, بلکه همواره به سوی ارزش‌های متعالی و برین سوق دهد.

دلیل قرآنی

همه مسائل لازم نیست که در قرآن ذکر شده باشد.کیفیت نماز وعدد رکعات هم در قرآن نیامده است ،لکن توسط مفسران حقیقی قرآن تبیین گردیده است.

باید بدانیم که خداوند هر چیزی را که برای ما نهی کرده است ضررهایی دارد که به خودمان برمی گردد.

دلایل روایی

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) قرن‌ها پیش دربارهٔ این موضوع فرمودند: «طلا و ابریشم برای مردان امتم حرام است و برای زنان امتم حلال است» و این مطلب میزان اهمیت و فایده احکام اسلامی را ثابت می‌کند.
موثقه عمار از امام صادق(ع) که فرمود:« مرد طلا نپوشد و در آن نماز نخواند.[۱]» امام صادق(ع) فرمودند: «آهن زینت اهل جهنم و طلا زینت اهل بهشت است و خداوند آهن را در دنیا زینت جن و شیاطین قرار داده و طلا را زینت زنان قرار داده است پس برای مردان حرام است پوشیدن آن و نماز خواندن با آن.[۲]» امام باقر(ع) نیز چنین فرمودند: «جایز است برای زن با طلا انگشتری داشته باشد و با آن نماز بخواند و این بر مردان حرام است.[۳]» قال الصادق (ع) قال رسول الله (ص) لأمیرالمؤمنین (ع): «لا تختم بالذهب فانه زینتک فی الاخره[۴]» پیامبر (ص) به علی (ع) فرمود: از انگشتر طلا پرهیز کن؛ زیرا آن زینت تو در آخرت خواهد بود».
امام باقر(ع) فرمود: پیامبر (ص) به علی (ع) فرمود: «من برای تو دوست دارم آنچه را که برای خودم دوست دارم و نمی‌پسندم برای تو آنچه را که برای خود نمی‌پسندم. ای علی! انگشتر طلا به دست نکن. آن زینت تو در آخرت خواهد بود[۵]» از امام باقر (ع) دربارهٔ پوشیدن انگشتر طلا سؤال کردند. حضرت فرمود: «نباید مردان آن را به دست کنند[۶]» در حدیث دیگر پیامبر از هفت چیز نهی کرد. یکی، انگشتر طلا بود.[۷] علی(ع) فرمود:«ای علی انگشتر طلا مپوش که این زینت تو در بهشت است»

دلایل فقهی

اتفاق علماء بر حرمت پوشیدن طلا برای مردان است.
خرید هر گونه طلا برای داماد به منظور استفاده وی جایز نیست اگر چه حلقه یا دکمه سردست یا ساعت و ... باشد [۸]. زینت کردن به طلا ، مثل آویختن زنجیر طلا به سینه و انگشتر طلا به دست کردن و بستن ساعت مچی طلا برای مردان حرام و نماز خواندن با آن باطل است .[۹]

نظر مراجع عظام تقلید

از آیت الله خامنه‌ای در این رابطه سوال شده :
س ۴۴۲: به دست کردن انگشتر طلا توسط مردان بخصوص در نماز چه حکمی دارد؟
ج: به دست کردن انگشتر طلا برای مردان در هیچ حالی جایز نیست و نماز با آنهم بنا بر احتیاط واجب، باطل است.
س ۴۴۳:استفاده مردان از انگشتری که از جنس طلای سفید است، چه حکمی دارد؟
ج: اگر چیزی که طلای سفید نامیده می‌شود همان طلای زرد است که بر اثر مخلوط کردن ماده‌ای رنگ آن سفید شده، حرام است ولی اگر عنصر طلا در آن به قدری کم است که عرفاً به آن طلا نمی‌گویند مانع ندارد و پلاتین نیز اشکال ندارد.
«س ۴۴۵: استفاده از طلا برای مردان به مدت کوتاه چه حکمی دارد؟ ما اشخاص بسیاری را مشاهده می‌کنیم که می‌گویند استفاده از آن برای مدت کوتاه، مثل لحظه عقد، اشکال ندارد.
ج) پوشیدن طلا برای مرد حرام است و فرقی بین مدت کم یا زیاد نیست».
«س ۴۴۶: ... با توجه به اینکه در شهر ما به دست کردن انگشتر طلای زرد توسط جوانانی که تازه ازدواج می‌کنند، مرسوم است و این امر از نظر عموم مردم زینت محسوب نمی‌شود، بلکه علامت آغاز زندگی زناشویی فرد است، نظر حضرتعالی در این باره چیست؟
ج) الف: ملاک حرمت استفاده از طلا برای پوشیدن یا به گردن آویختن توسط مردان، صدق زینت نیست بلکه استفاده از آن به هر صورت و به هر قصدی حرام است. هر چند انگشتر، حلقه، گردنبند و مانند آن باشد ولی استفاده از آن توسط مردان برای جراحی استخوان و دندان سازی اشکال ندارد. ب: استفاده از انگشتری طلای زرد توسط مردان در هر حال حرام است».
و در استفتایی که حضرت آیت الله مکارم شیرازی، در زمینه استفاده طلا برای مردان به خصوص در زمان دامادی، شده است، چنین فرموده‌اند: «زینت طلا برای مردان مطلقا حرام است و مسلمانان و پیروان مکتب اهل بیت(ع) باید به پیروی از دستورات آن بزرگواران از این امر اجتناب ورزند و فرقی در میان هدیه و غیر هدیه و داماد و غیر داماد نیست. ساختن و خرید و فروش آنها نیز اگر استفاده اش مخصوص مردان باشد اشکال دارد و اگر زینت طلا به صورت صلیب باشد پوشیدن و ساختن و خرید و فروش آن گناه مضاعف دارد»[۱۰]

دلایل علمی و پزشکی بر مضرات طلا برای مردان

از نظر علمی یک سری تأثیرات منفی در مورد طلا برای مرد ذکر شده است؛ از جمله:

تحریکات عصبی

ویژگیهای جسمی و روانی مرد تفاوت‌هایی با زن دارد و این تفاوت‌ها به طور طبیعی رسالت‌های گوناگونی را به عهده این دو جنس قرار می‌دهد. اسلام باتوجه به تفاوت‌های طبیعی هریک -که درجای خود حکمت‌های ارزشمندی دارد - احکام و مقررات ویژه‌ای را وضع کرده است و از مرد انتظار دارد که عنصری فعال در تامین نیازهای زندگی باشد و از تجملات زیاد مانند تزیین به طلا پرهیز نماید. در مقابل برای زن که طبیعتی احساسی و عاطفی تر دارد برخی از زینت‌ها را که هم با روحیه او سازگارتر است و هم به زندگی با مرد شیرینی بیشتری می‌بخشد اجازه داده است.[۱۱]

ازدیاد بیش از حد گلبول‌های سفید

طبق بررسی‌های متعددی که صورت گرفته تعداد گلبول‌های سفید خون در مردان بیشتر از زن هاست . حال این که تماس بدن مرد با طلا باعث بالا رفتن میزان گلبول‌های سفید می‌شود . به طور طبیعی با افزایش شمار گلبول‌های سفید ، جا برای گلبول‌های قرمز خون کم شده و تعداد آنها به طور محسوسی کاهش پیدا می‌کند . در واقع استفاده از طلا در مردان باعث بر هم خوردن تعادل میان گلبول‌های سفید و قرمز خون می‌شود . همین امر باعث بروز کم خونی در مردان و از سویی دیگر باعث بروز سرطان خون می‌شود . که همگی بر اثر اختلال در گلبول‌های بدن مردان می‌شود .
اما در این جا شاید این سؤال مطرح شود که چرا زنان می‌توانند از طلا استفاده کنند ؟
اگر طلا روی گلبول‌های بدن مردان تاثیر می‌گذارد پس زنان هم نباید از این امر مستثنی باشند .
باید گفت مطالعاتی که روی ساختار بدن زنان انجام شده است نشان می‌دهند تفاوت‌های جزئی در ساختار بدن زن و مرد وجود دارد . طلا حاوی اشعه‌هایی است که از پوست بدن رد شده و روی گلبول‌های بدن تاثیر می‌گذارد . این مسئله در مورد مردان کاملا صدق می‌کند . ولی در زنان خیر چرا که بین لایه پوست و گوشت یک لایه چربی وجود دارد اما در مردان این لایه وجود ندارد. همین لایه محافظ چربی است که همچون سدی محکم مانع از رسیدن اشعه‌های مضر طلا به بدن زنان می‌شود . به این ترتیب تاثیر منفی روی گلبول‌های قرمز در مردان یکی از مضرات استفاده از طلا در مردان است . [۱۲]

اختلالات هورمونی و ظهور صفات ثانویهٔ جنسی

دلیل دیگری که از اهمیت زیادی هم برخوردار است تاثیر منفی اشعه‌های طلا روی هورمون‌های جنسی مردان است. استفاده از طلا توسط مردان باعث بروز اختلالات هورمونی شده و حرکت اسپرم‌ها را با مشکل مواجه می‌کند به طوری که سرعت حرکت آنها را به قدری کاهش می‌دهد که قدرت کافی برای باروری تخمک نداشته و موجب ناباروری می‌شود .
در واقع بررسی‌های صورت گرفته حاکی از آن است که بیشترین تاثیر طلا در بافت‌های مختلف بدن روی اندام‌های تناسلی است . طلا بیشترین اثر منفی خود را در مردان در بخشی از دستگاه تناسلی می‌گذارد که محل تجمع اسپرم هاست ، اسپرم‌ها مدت زمانی را در این مکان می‌گذرانند تا قدرت باروری و تحرک یابند . بنابر این اشعه‌های مضر طلا با تاثیر بر این بخش به شدت از سرعت حرکت و باروری اسپرمها می‌کاهد.
تحقیقات انجام شده در سال ۱۹۷۰ در خصوص اندازه گیری طلا در سرم خون، مایع منی و شیر انسان و همچنین تراکم طلا در بافت‌های مختلف نشان می‌دهد که بیشترین مقدار آن در دستگاه تناسلی از جمله تخمدان‌ها و رحم و در مردان در بیضه‌ها و اپیدیدیم تجمع می‌یابد و در مردان جوان از طریق مایع منی، در افراد مسن از طریق ادرار دفع می‌گردد.محدودهٔ ۷۵ - ۱۰۵ نانو گرم طلا در یک میلی لیتر مایع منی ، مانعی برای تحرک اسپرم‌ها ایجاد نمی‌کند ولی با بیشتر از این حد میزان تحرک اسپرم به طور محسوسی کاهش می‌یابد.[۱۳] با وجود اتفاق نظر مراجع در حرام بودن استفاده از طلا برای مردان، استفاده از این فلز در بین آقایان رو به افزایش است، تأملی در مضرات استفاده از طلا برای مردان، گواهی برای اثبات علت حرام شمردن آن برای مردان در دین مبین اسلام است .
طلا، عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان Au، لاتین aurum و عدد اتمی ۷۹ وجود دارد. طلا فلزی نرم، براق، زرد رنگ، چکش‌خوار، قابل انعطاف است که به دو صورت یک ظرفیتی و سه ظرفیتی وارد واکنشهای شیمیایی می‌شود و به علت اینکه با هیچ ترکیب شیمیایی واکنش ندارد، پایدارترین فلز در طبیعیت شناخته شده و تنها دو واکنش شیمیایی کلر و تیزاب سلطانی هستند که می‌توانند روی طلا تأثیر بگدارند.
محققان با مطالعه روی افرادی که با طلا ارتباط دارند به این نتیجه رسیده‌اند که طلای موجود در بدن آنها باعث ایجاد اختلالات هورمونی شده و هورمونهای پرولاکتین و FSH بیشترین تأثیر منفی را از طلای موجود در بدن آنها گرفته و بیشترین تجمع طلا در دستگاه تناسلی مردان مشاهده شده است.
طلا بعنوان نمادی برای پاکی، ارزش، سلطنت درجهان شناخته شده است و کیمیاگران که طلا را خدای فلزات معرفی می‌کردند و تمام آرزویشان این بود که فلزاتی چون مس را به طلا تبدیل کنند. این نکته قابل توجه است که این آرزو تحقق یافته است، در سالهای اخیر دانشمندان روسی توانسته‌اند با استفاده از یک مکانیسم طبیعی و استفاده از سیستم بیولوژیکی بدن مرغ مس را به طلا تبدیل کنند. یکی از توانمندیهای نانوفناوری این است که آرزوهای کیمیاگران را چون رسیدن به اکسیر جوانی و تبدیل مس به طلا تحقق بخشیده است. فلز طلا به عنوان زیباترین، قابل انعطاف‌ترین و چکش خوارترین فلز جهان شناخته شده است. اگر کل طلای پالایش شده در جهان را چکش کاری کرده و گردهم جمع کنیم به یک مکعب یکپارچه با هر ضلع به طول ۲۰ متری تبدیل می‌شود. طلای بومی هشت تا ده درصد نقره دارد. این مقدار می‌تواند کم و زیاد شود و برای همین طلا با رنگهای مختلف به وجود می‌آید. هرچه مقدار نقره بیشتر شود رنگ طلا سفیدتر و جرم ویژه آن کمتر می‌شود. آلیاژهای مختلفی چون مس، آهن و آلومینیوم با طلا ترکیب می‌شود و رنگهایی چون قرمز، سبز و ارغوانی را به وجود می‌آورد.
بیشترین مصرف طلا در ضرب سکه و جواهرات است و برای مبادلات پولی استفاده می‌شود. به علت هدایت الکتریکی خوب و مقاومت خود در برابر فرسایش و سایر ویژگیهای این فلز، طلا به عنوان مهمترین فلز در صنایع پیشرفته (High-tech) مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانند نقره که با جیوه مخلوط می‌شود و برای پرکردن دندان استفاده می‌شود ترکیب طلا و جیوه نیز می‌تواند ماده محکمی برای مصرف دندانپزشکی فراهم کند.
در جدیدترین استفاده طلا از نانو مواد طلا، نمک طلا است که در مقیاس نانومتریک است که برای مصارف بیولوژیکی و پزشکی استفاده می‌شود و در درمان سرطانها و بیماریهای کبدی کاربرد دارد. از نمکهای خاص طلا برای درمان رماتیسم مفصلی استفاده می‌کنند. طلا به عنوان یک منعکس کننده خوب برای نور است، از این رو از طلا یا ورقه‌های بسیار نازک آن به عنوان محافظ سطح بسیاری از ماهواره‌ها استفاده می‌کنند. چرا که ماهواره‌ها در برابر نورهای مادون قرمز ماورای بنفش و نورستارگان تحت تأثیر قرار گرفته و می‌تواند در برنامه‌ها اختلال ایجاد کند کشیدن یک سطح نازک از طلا می‌تواند به انعکاس این نور کمک کند.
بدن انسان طوری است که فلز طلا و همینطور نقره و پلاتین را جذب نمی‌کند به این معنا که ترکیبات طلا چندان سمی نیست اما براساس گزارشهای منتشر شده ۵۰ درصد بیماران ورم مفاصل که با داروهای ایزوتوپ طلا درمان شده‌اند دچار آسیبهای کلی بر کبد شده‌اند این تحقیق تنها در حد گزارش بوده و تا کنون مستنداتی در این رابطه ارائه نشده است.

پا نویس

 1. تهذیب، جلد 2، صفحه 372، حدیث 1548 ، علل الشرایع، صفحه 348 ، وسائل الشیعه، جلد 3، صفحه 300 ابواب لباس المصلی، باب 30، حدیث 4
 2. تهذیب، جلد 2، صفحه 227، حدیث شماره 894 وسائل، جلد 3، صفحه 300 ، ابواب لباس مصلی، باب 30، حدیث شماره 5، و باب 32 حدیث شماره 6
 3. خصال، صفحه 588 -وسائل الشیعه جلد 3، ابواب لباس مصلی، باب 30
 4. وسائل الشیعه، ج ‏3، ص 299.
 5. همان، ص 299- 300
 6. همان
 7. همان
 8. حضرات آیات عظام امام ، گلپایگانی ، اراکی
 9. توضیح المسائل مراجع
 10. مکارم شیرازی، ناصر، استفتاءات جدید، قم، مدرسه علی بن ابیطالب(ع)، چاپ سوم، 1381، ج 1، ص 164، سؤال 592
 11. بهداشت در اسلام، دکتر احمد صبور اردوبادی
 12. سالنامه پیام اسلام، سال 1357
 13. کتاب تجلی حکمت در فلسفه پزشکی احکام ، تالیف : محمد عزیز حسامی. ص 29
منبع: سایت مقالات طلاب - تاریخ برداشت : 95/04/25