فرهنگ مصادیق:آزار همسایه

از پژوهشکده امر به معروف
(تغییرمسیر از آزار همسایه)
پرش به: ناوبری، جستجو
آزار همسایه

کتب مرتبط

ردیف عنوان
۱ حقوق از دیدگاه نهج البلاغه

مقالات مرتبط

ردیف عنوان
۱ فرهنگ همسایه داری در اسلام
۲ ۱۲ توصیه برای کنار آمدن با همسایه‌ها
۳ آیین وحقوق همسایه داری و آثار آزار همسایه در زندگی انسان

مصادیق مرتبط

ردیف عنوان
۱ آزار جانوران
۲ آزار والدین
۳ سفر منجر به آزار والدین
۴ مردم آزاری
۵ احسان به همسایه

چندرسانه‌ای مرتبط

ردیف عنوان

مرتبط‌های بوستان

ردیف عنوان

نرم‌افزارهای مرتبط

ردیف عنوان

اثرات آزار همسایه

مقدمه

براستی امروز همسایگی چه معنایی دارد ؟آیا فرهنگ همسایه داری رعایت می‌شود؟ دین مبین اسلام به همسایه اهیت ویژه‌ای داده است گاهی در برخی مشکلات همسایه‌ها بیشتر مشکلات ما را حل می‌کنند اما همسایه داری آدابی دارد که باید رعایت شود. امام سجاد(علیه السلام ) پیشوای چهارم شیعیان اسلام برخی از حقوق همسایه را اینگونه می‌دانند.
۱- اگر حاضر باشد با او صحبت کنی
۲- عیب‌هایش را جستجو نکنی
۳- به هنگام سختی تنهایش نگذاری
۴- با او معاشرتی کریمانه داشته باشی (تحف العقول ص256)

پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله و سلم ) در حدیثی می‌فرمایند: جبرئیل آنقدر دربارهٔ همسایه داری سفارش کرد که تصور کردم همسایه از انسان ارث می‌برد (محجه البیضا ج۳ص422)

آپارتمان نشینی نباید باعث فاصله شود به طوری که همسایه همسایه را نشناسد و هیچ کس در یک خانه به دیگری کاری نداشته باشد. امام صادق(علیه السلام ) فرمودند: چهل خانه از چها طرف روبرو پشت سر از راست و از چپ همسایه محسوب می‌شوند.(محجه البیضا ج۳ص427)

نیکی به همسایه از اصول ایمان و اسلام است پیامبر اکرم( صلی الله علیه واله )می‌فرمایند: با همسایه ات نیکو رفتار کن تا مؤمن باشی (امالی صدوق ص 168 )

و یا در حدیث دیگر فرمودند: به من ایمان نیاورده کسی که شب سیر بخوابد در حالی که همسایه اش گرسنه است و به من ایمان نیاورده است کسی که پوشیده بخوابد و همسایه اش لباسی نداشته باشد.

اثرات همسایه داری

فراوانی روزی از اثرات همسایه داری است امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: خوش همسایگی باعث افزایش روزی است.
خانه‌های دیوار به دیوار امروز باعث شده که حریم خصوصی افراد دچار خدشه شود به طوری که شاید براحتی صدای همسایه و مکالمات شنید.امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: خداوند نهی فرمود که انسان بر خانه همسایه اش اشراف و اطلاع پیدا کند و اگر کسی به دنبال یافتن اسرار برادر مسلمانش یا دیگران باشد خداوند او را همراه با منافقان وارد جهنم می‌کند. آنها کسانی هستند که دنبال پیدا کردن بدی مردم اند.

آمرزش گناهان

در احادیث آمده است که هر کس همسایه خود را آزار ندهد خداوند در قیامت گناهانش را می‌آمرزد (وسایل الشیعه ج۸ ص۴۸۹)

سعادت و خوش بختی

همسایه خوب باعث آرامش و راحتی بشر است و انسانی که در مجاورت انسان‌های بد زندگی می‌کند انسان خوشبختی نیست.پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله )همسایه خوب را از سعادت بشر می‌دانند (اثنی عشریه ص 177 )

طولانی شدن عمر: یکی دیگر از اثرات همسایه داری طولانی شدن عمر است امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: نیکی کردن به همسایگان به یکدیگر خانه را آباد و عمرها را طولانی می‌کند.(تفسیر نمونه ج۳ص۲۸۲)

اثرات آزار همسایه

خداوند در مورد آزار همسایه فرمودند: دو کس در روز قیامت به نظر رحمت نمی‌نگرد: آن که به خویشاوندان ببرد و قطع رحم کند و آن کس که به همسایه بدی کند.

خارج شدن از اسلام و مسلمین

هرکس به ناروا همسایه را آزار دهد خداوند بهشت را برا او حرام می‌کند و او از دایره اسلام و مسلمین خارج می‌شود. آزار همسایه فقط آزار او نیست بلکه هر چه که به او نسبت دارد را شامل می‌شود. پیامبر(صلی الله علیه وآله) فرمودند: اگر سگ همسایه را سنگ بزنی آزار او محسوب می‌شود (محجه البیضا ج۳ ص۴۲۲)

واگذار شدن به خود

از اثرات سوء آزار دادن همسایه واگذاری شخص به خودش است در همسایگی در زندگی امروز که آپارتمان‌ها و ساختمان‌های چند طبقه هستند، همسایه داری ضرورتش بیشتر شده است چرا که فاصله‌ها کمتر شده و تزاحم بیشتر پیش می‌آید. پیامبر(صلی الله علیه و آله ) می‌فرمایند: هر کس کالایی را از همسایه خود که به آن محتاج است دریغ کند خداوند روز قیامت خیر خود را از او دریغ می‌کند و او را به خودش وامیگذارد و هلاک می‌شود و هیچ عذری از وی قبول نخواهد شد (عقاب الاعمال ص۶۵۲)

حقوق همسایه

نگاه نکردن به خانه همسایه

هرکس باید در خانه اش احساس امنیت کند و نباید کسی با نگاهش و رفتارش احساس آرامش و امنیت را از او بگیرد.
فراوانی روزی از اثرات همسایه داری است امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: خوش همسایگی باعث افزایش روزی است.

پیامبر(صلی الله علیه ) می‌فرمایند: هر کس به خانه همسایه سرکشی کند …موی سر یا بدن زنی را ببیند خداوند او را به آتش جهنم می‌برد و با منافقین و آنهایی که در صدد پیدا کردن عیوب مردم بودند همدم می‌سازند و….(عقاب الاعمال صدوق ص 648 )

تجاوز به حریم خصوصی و ملک همسایه

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: هر کس زمین همسایه خویش را به قدر یک وجب غاصبانه تصرف کند خداوند متعال در روز قیامت آن را تا هفتمین طبقه زمین چون طوقی از آتش بر گردن او می‌پیچد و او را به جهنم وامیدارد (عقاب الاعمال ص645)

گوش نکردن: خانه‌های دیوار به دیوار امروز باعث شده که حریم خصوصی افراد دچار خدشه شود به طوری که شاید براحتی صدای همسایه و مکالمات شنید.امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: خداوند نهی فرمود که انسان بر خانه همسایه اش اشراف و اطلاع پیدا کند و اگر کسی به دنبال یافتن اسرار برادر مسلمانش یا دیگران باشد خداوند او را همراه با منافقان وارد جهنم می‌کند. آنها کسانی هستند که دنبال پیدا کردن بدی مردم اند.
از دنیا نمی‌روند تا خداوند آنها را رسوا کند مگر اینکه توبه کنند.(سیری در رساله حقوق آیت الله یثربی ج ۳ص89)
از این روایات و احادیث بر می‌آید که همسایه مانند یک دوست و همسر از اهمیت برخوردار است و احکام اسلام منحصر به ۱۴۰۰سال گذشته نیست و احکام آن پویاست و برای زندگی و بشر خسته و دلزده امروز نیز کاربرد فراوانی دارد و آپارتمان نشینی و شهر نشینی نباید انسان را سنگدل و بی تفاوت کند تا همگی به آرامش و احساس امنیت و سعادت دنیا و آخرت دست یابیم.


منبع: سایت نیک صالحی - تاریخ برداشت: ۹۴/۰۷/۸